Niemiecko-amerykańska fuzja rodzi niepokoje. Ważne oświadczenie w sytuacji GMO

Dom - Ze swiata - Niemiecko-amerykańska fuzja rodzi niepokoje. Ważne oświadczenie w sytuacji GMO

25.06.2019-741 widoki -Ze swiata

Bayer przejmuje Monsanto. Nie zostanie nowych upraw GMO na starym kontynencie  Ze świata

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na zaczątek 2018 roku. Bayer odrzucić będzie wprowadzał do Europy nowych upraw GMO - poinformował dziennikarzy na rady w Monheim prezes Bayer Crop Science Liam Condon.

Jak donoszą środowiska, jest to jedna z największych transakcji, Bayer dzierży wyłożyć na tą fuzję 66 mld dolarów. Zanim dojdzie do połączenia tych dwóch gigantów potrzebna wydaje się być jeszcze zgoda Komisji Europejskiej i innych instytucji. Aczkolwiek - jak zapewnił Condon - Bayer z sprawie nie ma zamiaru się wycofać.

Niemiecki koncern Bayer to m. in. producent aspiryny, ale także pestycydów. Amerykański koncern Monsanto, specjalizujący się m. in. przy biotechnologii, jest największym wytwórcą genetycznie modyfikowanych nasion. Monsanto jest ponadto światowym producentem herbicydu, glifosatu, który pod spodem nazwą handlową Roundup wydaje się flagowym produktem tego koncernu.

Odmiany upraw GMO

Condon pytany o to, czy produkty Monsanto nie zaakceptować są konkurencyjne wobec niemieckich produktów, stwierdził, że poniekąd jest to asortyment komplementarny. O samej transakcji prezes Corp Science nie chciał mówić, ale poinformował, że zaliczka na poczet transakcji w wysokości 1, 6 mld dolarów została już wpłacona, a w razie nie zaakceptować dojścia do skutku tejże fuzji Bayer będzie zobligowany zapłacić odszkodowanie.

Komisja Europejska staje dzięki drodze gigantycznego przejęcia

Wniosek do Komisji Europejskiej po sprawie wydania zgody na przejęcie zgodnie z polityką antymonopolową, Bayer złożył na koniec czerwca 2017 r. We wrześniu po konsultacjach spośród KE złożył zaś morał o przedłużenie terminu przejęcia firmy Monsanto do 22:00 stycznia 2018 roku. Bayer stara się też na temat udzielenie niezbędnych zezwoleń od czasu ok. 30 instytucji. Do tej pory uzyskano ponad jedną trzecią wymaganych zgód.

Condon zapytany, czy po połączeniu się z Monsanto zostanie chciał wprowadzić uprawy GMO do Europy, stwierdził, hdy nie. - W przeważającej części Europy technologia GMO nie wydaje się być dobrze przyjmowana. Chociażby w konsekwencji przejęcia spółki Monsanto nie zamierzamy próbować wprowadzać produktów zmodyfikowanych genetycznie - powiedział prezes Bayer Corp Science.

Modyfikowana kukurydza

W Unii Europejskiej do produkcji jest dopuszczona tylko uprawa kukurydzy bt MON t 810 odporna na szkodniki (omacnicę prosowiankę). Uprawia się ją zwłaszcza w Hiszpanii. Na terytorium polski uprawnienie zakazuje wysiewania roślin genetycznie modyfikowanych.

Związane z