Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

Dom - Ze swiata - Temat: Kompania Węglowa w tarapatach

27.08.2019-858 widoki -Ze swiata

Górnictwo w Indiach potrzebuje modernizacji. Piechociński: Polacy pomogą  Ze świata

  • Ta uruchomienie ma uratować 100 tyś stanowisk zatrudnienia. "Projekt podwyższonego ryzyka"
  • Związki w Kompanii Węglowej mają własny projekt porozumienia
  • Górnicy KW bez "czternastek" i deputatów? Jest wzór porozumienia
  • Największa górnicza korporacja na starym kontynencie szuka ratunku. Jednak nie za cenę cięcia płac
  • Jak ratować krajowe kopalnie? Rozmowy z górniczymi związkami będą kontynuowane

Rząd Indii przygotowuje drobiazgowe oferty dla polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego, który to może pomóc w zmodernizowaniu i poprawie bezpieczeństwa indyjskiego górnictwa - poinformował wicepremier Janusz Piechociński na sfinalizowanie wizyty w niniejszym kraju.

Piechociński wziął udział po jednej z najważniejszych rady polityczno-biznesowych w Indiach - Vibrant Gujarat Summit w najwyższym mieście stanu Gujarat, Ahmedabadzie. Podczas szczytu premier Indii Narendra Modi zaprezentował plany swoich reform i zyskał dla nich deklaracje poparcia ze strony najbogatszych królestw, organizacji międzynarodowych i wielkiego biznesu.

Piechociński gadał dziennikarzom w Ahmedabadzie, że górnictwo było jednym wraz z tematów jego dwóch konwersacyj z Modim. Polski wicepremier spotkał się też m. in. z ministrem węgla, energetyki, nowych i odnawialnych źródeł energii Indii Piyushem Goyalem.

W projektach rządu Indii jest zwiększenie do końca tej dekady rocznego wydobycia węgla wraz z 600 mln do 1, 6 mld ton. Republika indii z węgla wytwarzają ponad 70 proc. energii elektrycznej.

Kopacz nie osiągnęła kompromisu. Górnicy zapowiadają eskalację protestu

Dwa obszaru rozpoczęcia współpracy

Jak powiedział wicepremier, wybrano dwa możliwe miejsca rozpoczęcia współpracy, zaś rząd Indii przygotowuje szczegółowe oferty. Podkreślił, że wraz z drugiej strony polskie ministerstwo gospodarki również przygotowuje określone oferty dla indyjskiego górnictwa w trzech obszarach i będzie to jeden wraz z tematów marcowego spotkania komisji międzyrządowej obu krajów.

Według Piechocińskiego pierwszy rejon możliwej współpracy to staże i szkolenia zarówno w Polsce jak i na obszarze, współpraca służb dozoru, przekazanie polskich regulacji, drugi to serwis sprzętu i świeże technologie wydobywcze, a trzecia część to bezpośrednie zaangażowanie rodzimych firm w modernizację obecnych kopalń i budowę oryginalnych.

Jak podkreślał Piechociński, w Indiach jest 350 czynnych i zamkniętych kopalń węgla kamiennego, odkrywkowych jak i również głębinowych, an olbrzymim wyzwaniem jest niska kultura fachowa, katastrofalny stan ich ochrony i olbrzymia liczba wypadków. W 2014 r. w Indiach zginęło w nich 5 tys. górników - zaznaczył.

Jest chętny dzięki trzy kopalnie Kompanii Węglowej. Uratuje je przed likwidacją?

Polskie doświadczenia

Jak mówił, użyteczne mogą być duże doświadczenia Polski w poprawie bezpieczeństwa, np. po odmetanawianiu, której to technik w Indiach nie ma, przy rezultacie czego niektóre złoża węgla płoną pod glebą od lat. Goyal wskazywał też na kłopoty wraz z serwisem pracujących w indyjskich kopalniach maszyn, pochodzących częstokroć jeszcze z czasów lodowatej wojny.

Minister Goyal zaznaczył, że jako współpracowników do potencjalnej współpracy decyzji po stronie polskiej spółki państwowe, bo prywatnych współpracowników trzeba by wybierać przy przetargach. A zarzuty powszechnej korupcji przy przetargach za rządów Kongresu Narodowego zostały jednym z głównych tematów kampanii, zakończonej zwycięstwem partii ludowej BJP pod kierownictwem Modiego - wyjaśniał Piechociński.

Związane z