Temat: Rosja

Dom - Ze swiata - Temat: Rosja

22.06.2019-964 widoki -Ze swiata

Ateny nad przepaścią. Jak dzięki Grexicie skorzysta Rosja?  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują oryginalne narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć bądź zmniejszyć opady". Zapłaci zbyt to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale pozostaną poprawki. Putin ma nowatorską ofertę dla kobiet

Krucha gospodarka Rosji odczuje ewentualne wyjście Aten wraz z strefy euro lub spośród Unii Europejskiej. Ten recesja może być też lekcją dla Moskwy, która buduje własną unię polityczną i gospodarczą z byłymi radzieckimi republikami - pisze Przedstawicielstwo Reuters. Ale wydarzenia w Grecji grają też w korzyść Władimira Putina, bo odwracają uwagę o konfliktu na Ukrainie.

Rosyjski prezydent otrzymał ponadto sposobność, aby wykorzystać różnice po Unii Europejskiej, które mają możliwość osłabić jedność w sytuacji sankcji nałożonych na Moskwę.

Narzędzie przeciw Europie

Schaeuble: Grecja będzie relacjonować w referendum nad ofertą, której nie ma

Ale a mianowicie jak pisze Reuters a mianowicie Rosja jest obecnie jednym z nielicznych krajów, aż do których Ateny mogą zwrócić się z prośbą na temat pieniądze. Tamtejsze państwowe pro-kremlowskie media przedstawiają UE jako zdyskredytowane i dysfunkcyjne imperium na granicy upadku.

- Myślę, że grecki recesja możemy traktować jako sprzęt przeciwko Niemcom i Unii Europejskiej - powiedziała Reutersowi Jewgienia Albats, wybitna rosyjska komentatorka i wydawczyni magazynu "New Times" - Tak jak na przykład robili to Sowieci jak i również KGB w czasach lodowatej wojny, gdy wykorzystywali ubogie kraje i rządy w wojnie z zachodnią cywilizacją - dodała.

Rosyjskie państwowe media przedstawiają recesja w Grecji jako zaczątek problemów Ue. Sugerują, hdy gdyby Grecja opuściła strefę euro to kolejnymi krajami, które poszłyby w do niej ślady byłyby Portugalia, Zielona wyspa, Hiszpania i Włochy.

"Grecja - prawie koniec" i "Grecka tragedia, rozwód już blisko" - wówczas tylko niektóre z nagłówków kontrolowanych przez Kreml filtrów Rossija 24 i dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Imperium upada

Eduard Limonow, polityk skrajnej lewicy, w punkcie dla "Izwiestii" zatytułowanym "Kruszące się imperium" pisze, hdy wiele krajów ma powody, aby opuścić Unię Europejską, ale Grecja będzie pierwotnym, który zdobędzie się w odwagę, żeby to zrobić. "Wszystko jest złe, całokształt zmierza ku rozpadowi europejskiego imperium" - pisze Limonow.

Grecja nad przepaścią. A Hiszpanie solidaryzują się z Atenami

Kreml odrzuca jednak sugestie, hdy może uratować swoich prawosławnych braci i twierdzi, że grecki kryzys to kłopot Aten i wierzycieli, a nie Moskwy.

Z nutą "schadenfreunde" (przyjemność czerpana z cudzego nieszczęścia) Moskwa wyraziła zaniepokojenie "negatywnymi konsekwencjami" greckiego kryzysu dla UE, natomiast bank centralny i resort finansów zapewniły, że rosyjska gospodarka i rynki finansowe nie zostaną mocno dotknięte.

Rosja ma względnie małą ekspozycję na greckie banki i dług społeczny, ale Grexit ograniczyłby apetyt na ryzykowne aktywa, a właśnie tak postrzegany wydaje się być rosyjski kapitał.

Czy Putin pomoże?

Niewykluczone, że Putin czeka w najlepszy moment, aby przyjść Grecji na ratunek, lub że grecki premier Aleksis Cipras poprosi w krańcowej chwili Moskwę o wsparcie finansową, po tym jakim sposobem w tym roku podwójnie złożył wizytę w Rosji.

Waszyngton lobbuje u europejskich przywódców, żeby zrobili wszystko by wspierać Grecję. Jeżeli Ateny wyjdą z eurolandu globalne rynki pozostaną zakłócone, a Grecja być może zablokować przedłużenie europejskich sankcji wobec Rosji.

Niektórzy rosyjscy eksperci chcą, aby Grecja porzuciła Europę a także NATO i przyłączyła się do zdominowanej przez Moskwę Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG), która powstała, aby wyzwać na pojedynek gospodarczej sile UE, Chin i Stanów Zjednoczonych.

Szef eurogrupy: kompletnie fałszywe twierdzenie, że porozumienie z Grecją jest nieopodal

Rosjanie mają swój kryzys

Rosja musi być aczkolwiek ostrożna, bo przykład z Brukseli pokazuje, że utrzymanie dużego bloku politycznego ma możliwość być trudne, szczególnie jeżeli EUG rozszerzy się poza granicę Rosji, Białorusi, Kazachstanu, Armenii i Kirgistanu.

Zarówno Grecja jak jak i również Rosja poinformowała, że dzięki niedawnym szczycie gospodarczym przy Petersburgu, gdzie doszło w celu spotkania Putina i Ciprasa, nie omawiano kwestii wsparcia gospodarczej. Efektem rozmów stało się podpisanie umowy co do konstrukcji gazociągu.

Rosja chodzi przez własny kryzys gospodarczy, pogłębiany przez skutki zachodnich sankcji i spadki cen ropy naftowej, będąca najbardziej ważnym produktem eksportowym. Ratowanie odrębnego kraju może wywołać gniew Rosjan, zmagających się z ogromnymi problemami finansowymi.

Związane z