Temat: Ukraina

Dom - Ze swiata - Temat: Ukraina

24.06.2019-889 widoki -Ze swiata

Bank Narodowy Ukrainy obawia się wzrostu migracji do Lokalny  Ze świata

  • Poroszenko: sytuacja z dostawami gazu ustabilizowana
  • Ukraińcy asystują zasypać dziurę w kasie ZUS. Najwyższy wynik przy historii
  • Cudzoziemcy chętnie odwiedzają Polskę. Zobacz, co kupują
  • Polak będzie zarządzał ukraińską spółką
  • Odciski palców i fotografie cyfrowe. Zmiany dzięki ukraińskich granicach

Narodowy Bank Ukrainy ostrzegł przy piątek przed wzrastającym ryzykiem migracji obywateli tego kraju do innych państw, głównie do Polski. Proces tenże ma się nasilać przy nadchodzących latach.

"Procesy migracyjne mogą nasilać się w najbliższych latach, jak dotyczy przede wszystkim Polski. Dodatkowym ryzykiem aktywizacji migracji zarobkowej jest wzrost ilości studentów, którzy uczą się za granicą" - czytamy w "Raporcie inflacyjnym" NBU za styczeń.

Jakie prognozy?

Ukraińcy pomagają zasypać dziurę w kasie ZUS. Najwyższy wynik po relacji

Bank podkreślił, iż ostatnimi czasy migracja Ukraińców do Polski wzrosła ze aspektu na rozwój gospodarki nad Wisłą, uproszczenie zasad podjęcia pracy, możliwości wynikające wraz z posiadania Karty Polaka a także ułatwienia przy przekraczaniu granicy związane z likwidacją obowiązku wizowego dla ukraińskich posiadaczy paszportów biometrycznych.

NBU mianował się na dane Eurostatu, zgodnie z którymi 87 proc. pozwoleń na przebywanie w krajach unijnych wydała obywatelom Ukrainy Polska. Wskazał, że według polskiego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 95 proc. pozwoleń na pracę, wydanych w naszym kraju w pierwszej połowie ub. r., otrzymali Ukraińcy.

Narodowy Bank Ukrainy poinformował, że prócz Polski Ukraińcy szukają pracy w Rosji, Włoszech i Czechach. Zaznaczył jednak, że migracja aż do Rosji zmniejsza się z uwagi na konflikt w Donbasie jak i również rosyjską aneksję Krymu.

NBU ocenił, że w kolejnych latach migracja zarobkowa będzie wzrastać w relacji z kryzysem na wschodzie Ukrainy, kryzysem makroekonomicznym, pogorszeniem warunków życia i wielkim poziomem bezrobocia wśród młodych ludzi.

Rafalska: w Naszym kraju rośnie zatrudnienie cudzoziemców

W Polsce od trzech czasów rośnie zatrudnienie cudzoziemców; według szacunkowych danych na skraj 2017 roku pracodawcy uzyskali ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców z tzw. państw trzecich spoza UE - informowała na początku stycznia szefowa ministerstwa rodziny i prac Elżbieta Rafalska.

Z danych MRPiPS z końca 2017 r. wynika, że wojewodowie wydali pracodawcom w porządku. 250 tys. zezwoleń w pracę dla cudzoziemców wraz ze wszystkich tzw. państw trzecich (spoza UE). Chodzi na temat obywateli: Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji.

Ponadto w 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1, 8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, co uprawni ich służące do pracy przez 6 miesięcy podczas kolejnych 12 miesięcy. Z tego ok. 1, 1 mln oświadczeń tyczy się cudzoziemców z sześciu królestw trzecich.

Rafalska podkreślała, że najwięcej zezwoleń w pracę wydano dla obywateli Ukrainy. - Jeżeli chodzi o obywateli Ukrainy, wówczas wydajemy im 85 proc. zezwoleń na pracę jak i również rejestrujemy 95 proc. oświadczeń - poinformowała. W dalszej kolejności są obywatele: Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.

- Jeszcze kilka lat temu zdecydowana wielu cudzoziemców przyjeżdżała do Naszego kraju do pracy na polu; obecnie udział rolnictwa systematycznie maleje - mówiła minister. a mianowicie Aktualnie zatrudnienie cudzoziemców rozkłada się bardziej równomiernie dzięki większą liczbę branż. To m. in. budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomia czy gospodarstwa domowe a mianowicie dodała.

Związane z