Producent samolotów ostrzega: "Wyjście Uk z UE stworzyłoby ogromne zagrożenie gospodarcze"

Dom - Ze swiata - Producent samolotów ostrzega: "Wyjście Uk z UE stworzyłoby ogromne zagrożenie gospodarcze"

17.06.2019-161 widoki -Ze swiata

Airbus: wyjście Wlk. Brytanii spośród UE stworzyłoby ogromne zagrożenie  Ze świata

Europejski producent samolotów Airbus w środę włączył się w dyskusję o wynikach możliwego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, ostrzegając, że taka decyzja doprowadziłaby w celu utraty tysięcy miejsc roboty i stworzyłaby "ogromne zagrożenia" gospodarcze.

- Nie wierzę, że ktokolwiek, który prowadzi biznes na skalę globalną, może zgodnie z prawdziwością i jednoznacznie twierdzić, iż większe (... ) zalety gospodarcze będzie można znaleźć poza Unią niż w środku niej - powiedział ambasador koncernu Airbus Group UE Paul Kahn na zebraniu z liderami biznesu przy Walii.

Airbus ma kłopoty po katastrofie Atlasa

Ogromne konsekwencje

Ostrzegł, że długofalowe konsekwencje ekonomiczne wyjścia Wielkiej Brytanii spośród UE (tzw. Brexitu) byłyby ogromne. - W samej Walii wyjście Wielkiej Brytanii z UE bezpośrednio wpłynęłoby na jakieś 150-200 tysięcy miejsc pracy - podkreślił.

- Jeśli na wyjściu z UE wzory gospodarcze stałyby się w mniejszym stopniu korzystne dla biznesu w Wielkiej Brytanii niż w innych częściach Europy albo poza nią, czy Airbus ponownie rozważyłby inwestowanie po Zjednoczonym Królestwie? Tak, wyraźnie - powiedział Kahn.

Walijskim przedsiębiorcom powiedział, że inne kraje Europy stają w szranki z Brytyjczykami o uczestnictwo w rynku lotniczym. Nie wymienił konkretnych państw, aczkolwiek specjaliści wskazują, że Republika federalna niemiec i Hiszpania od dawna chcą przejąć produkcję skrzydeł do samolotów, ponieważ branża ta tworzy miejsca robocie dla wysoko wykwalifikowanych ekspertów.

Referendum ws. Brexitu już w ewentualnym roku? "Jeśli tylko stanie się możliwe"

Airbus, największy według Boeingu światowy producent maszyn latającyh, w Wielkiej Brytanii angażuje 16 tys. osób. Po Broughton, na północy Walii, koncern ma zakłady produkujące skrzydła do wszystkich tej samolotów pasażerskich. W Zjednoczonym Królestwie rocznie generuje zysk wysokości ok. 6 mld funtów.

Brytyjski premier David Cameron przed majowymi wyborami parlamentarnymi, w których zwyciężyła jego Partia Konserwatywna, zapowiedział, że do końca 2017 r. rozpisze referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Wiele spółek chciałoby głosowania już po przyszłym roku, żeby skrócić okres niepewności.

Niepokój wśród klientów

We wtorek największy bank niemiecki, Deutsche Bank, poinformował o wykonaniu grupy roboczej, która rozważy ewentualność częściowego wycofania się tej instytucji finansowej spośród Wielkiej Brytanii, jeśli kraj postanowi wyjść z UE. Podkreślono, że możliwość Brexitu wywołuje zaniepokojenie wśród odbiorców banku. Deutsche Bank odrabia w Wielkiej Brytanii od momentu 1873 r. i zatrudnia tam ok. 9 tys. osób.

Związane z