Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami

Dom - Ze swiata - Grecja liczy, że po weekendzie podpisze porozumienie z wierzycielami

07.08.2019-148 widoki -Ze swiata

Grecja liczy na zawarcie porozumienia z wierzycielami do 18 czerwca  Ze świata

Rząd Grecji mierzy na zawarcie porozumienia wraz z wierzycielami do 18 czerwca; w sobotę rano greccy negocjatorzy spotkają się ponownie w Brukseli z przedstawicielami kredytodawców - głosi wydany w piątek po południu komunikat rządu w Atenach.

Zespół grecki zaprezentuje zmodyfikowaną propozycję porozumienia w sprawie pakietu pomocowego dla Aten - podały służby prasowe rządu, nie precyzując, czy Grecja przyjmuje warunki stawiane przez wierzycieli.

Nowa propozycja Grecji

Anonimowy przedstawiciel greckich władz mówił, że nowa propozycja ogniskuje się na uzgodnieniach odnośnie budżetu, rząd jednak nie zaakceptować zgadza się na podniesienia podatku VAT na elektryczność, czego domaga się UE i Międzynarodowy Fundusz Monetarny.

Greckie źródła rządowe zaprzeczyły też w piątek wieczorem doniesieniom o naszym, że Atenom nakazano wprowadzić zmodyfikowane propozycje porozumienia w ciągu 24 godzin.

Większość Niemców chce, by Grecja wyszła wraz ze strefy euro

Premier Cypru Aleksis Cipras rozmawiał po piątek telefonicznie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - poinformował przedstawiciel greckiego rządu, ale nie ujawnił szczegółów tej rozmowy.

Coraz goręcej

W piątek partnerzy Aten zaczęli jawnie wspominać o możliwej niewypłacalności Grecji, co - jak komentuje AFP - stało się dotąd tematem tabu.

O tym, że taka ewentualność jest przedmiotem dysputy, poinformował minister finansów Litwy Rimantas Szadzius. "Niewypłacalność Cypru jest omawiana (... ), abyśmy mogli przygotować się na najgorszy scenariusz" a mianowicie powiedział AFP jeden z uczestników negocjacji.

Anonimowe źródła agencji Reutera przy greckim rządzie zaprzeczyły naszym informacjom, choć unijni rozmówcy tej agencji potwierdzili komentarz ministra Szadziusa.

Grecka giełda zareagowała na te doniesienia 6-procentowym spadkiem; spadły też notowania na odmiennych europejskich parkietach.

W czwartek rzecznik Międzynarodowego Funduszu Walutowego Gerry Rice poinformował, że z powodu deficytu postępu w negocjacjach w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji MFW wycofuje swoich negocjatorów do Waszyngtonu.

Ważne spotkanie

Ministrowie finansów tereny euro spotkają się po Luksemburgu 18 i 19 czerwca; w piątek rzecznik MFW zapowiedział, że przy spotkaniu weźmie udział szefowa Funduszu Christine Lagarde.

Zagrożona bankructwem Grecja od momentu miesięcy prowadzi negocjacje wraz z Komisją Europejską, MFW jak i również Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy przy wysokości ok. 7, dwóch mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Związane z