Protesty poprzednio magazynami handlowego giganta

Dom - Ze swiata - Protesty poprzednio magazynami handlowego giganta

18.06.2019-104 widoki -Ze swiata

Amazon. Strajk pracowników w Niemczech i we Włoszech  Ze świata

Pracownicy kilku ośrodków sprzedaży firmy Amazon w Niemczech i jednego we Włoszech zastrajkowali w piątek, innymi słowy w tak zwany promocyjny Black Friday, domagając się od amerykańskiego giganta podwyżek płac. Przedstawiciel Amazona ocenił, że strajki nie zakłócą obsługi klientów.

W Niemczech związek zawodowy Ver. di poinformował, że do strajku przystąpiło ok. 2, 3 tysiąca pracowników po sześciu centrach Amazona w Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Bawarii i Nadrenii-Palatynacie. Po pięciu z tych centrów strajk ma być kontynuowany w sobotę.

Protestujący przynieśli ze sobą transparenty, m. in. z napisami "Make Amazon pay".

To nie pierwsza takowa sytuacja. W niemieckich placówkach Amazona wielokrotnie dochodziło do strajków. Pracownicy domagali się podwyżek płac i lepszych warunków pracy. Skarżyli się na wyznaczanie zbyt krótkich terminów realizacji zadań, skrajną presję na zwiększanie skuteczności oraz złe zasady dotyczące organizacji pracy i przysługujących im przerw.

Włochy

Gigant wyszukuje pracowników przed świętami. Chce ponad 10 tysięcy ludzi

W magazynie Amazona koło Piacenzy na północy Włoch zastrajkowała część pracowników, domagając się "godnych płac". Włoskie związki zawodowe wzywają Amazona do współpracy w rzecz "właściwych relacji pracowniczych, stabilności zatrudnienia i godnych płac". Przedstawiciel związku zawodowego UIL Carmelo Barbagallo podkreślił, że jednodniowy strajk kółko Piacenzy "ma ogromną cena symboliczną, ponieważ jest oczywiste, że postęp, innowacje jak i również nowoczesność nie mogą się dokonywać kosztem pracowników jak i również ich interesów".

Spór o płace

Ver. di podkreśla, że pracownicy Amazona zarabiają mniej niż pozostali w branży handlu szczegółowego i wysyłkowego. Z kolei Amazon argumentuje, że tej ośrodki dystrybucji w Niemczech są centrami logistycznymi jak i również pracujący tam ludzie otrzymują "względnie wysokie płace" jak na przykład na tę branżę. Ver. di od lat domaga się układu zbiorowego gwoli ponad 12 tys. porządnych pracowników Amazona w Niemczech, ale amerykańska firma odmawia rozmów na ten temat.

Przedstawiciel Amazona rzekł agencji Associated Press, hdy strajki nie zakłócą obsługiwania klientów, "ponieważ przytłaczająca większość naszych pracowników kontynuuje zwyczajną pracę".

Nie 1-wszy raz

Już w 2015 roku "New York Times" przepytał byłych pracowników Amazona, jak wygląda praca w tej firmie. Z obszernego raportu amerykańskiego dziennika wyjawił się bardzo ponury i przygnębiający obraz: praca 4 dni z rzędu z brakiem snu, pracownicy rutynowo wybuchający płaczem, ciągłe monitorowanie.

Nowi pracownicy w Polsce

"FT": Polska jest atrakcyjna dla handlowych potentatów

W Polsce od 2014 r. koncern zainwestował ponad 3 mld zł. Poza uruchamianymi właśnie obiektami na Śląsku i koło Szczecina dzierży dwa centra logistyczne pierścień Wrocławia i jedno w pobliżu Poznania.

Obecnie na stałe w polskich oddziałach pracowników jest około 9 tys. osób.

Nielegalne korzyści

Internetowi giganci pokazali rezultaty. Przebiły oczekiwania, akcje wystrzeliły

Na początku października gigant pochwalił się gigantycznymi wpływami. Przychody Amazon w 3 kwartale wyniosły 43, 7 mld dol., co zdecydowanie przebiło oczekiwania ryku.

Mimo tych sukcesów, Amazon boryka się z problemami na odmiennym polu. Komisja Europejska od 2014 roku prowadziła badanie mające ustalić, czy postanowienia władz Luksemburga dotyczące podatku dochodowego, który płacił w niniejszym kraju Amazon, stanowią zakazaną przez prawo UE pomoc publiczną.

Na początku października KE poinformowała, że przyznane Amazonowi korzyści ekonomiczne, pozwalające mu na płacenie mniejszych podatków niż różne spółki, stawiają tę firmę w uprzywilejowanej pozycji wobec przedsiębiorstw, które obliczają swe zyski zgodnie z regułami rynkowymi.

Nielegalne korzyści Amazona oszacowane zostały poprzez KE na 250 mln euro, które firma ma obowiązek zwrócić Luksemburgowi. Gigant ogłosił, że rozważa odwołanie od czasu tej decyzji.

Amazon jest kolejną po Apple amerykańską firmą działającą przy branży nowych technologii, która została przyłapana na unikaniu płacenia podatków. Obu przedsiębiorstwom możliwości takie stworzyły jednakże państwa należące do UE i to one muszą teraz odzyskać należne dywanom środki.

Związane z