Temat: Gospodarka

Dom - Z kraju - Temat: Gospodarka

05.08.2019-121 widoki -Z kraju

Gowin o opracowaniu strategii progresu sztucznej inteligencji

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Musimy opracować narodową strategię rozwoju sztucznej mądrości – powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapowiedział, iż jesienią rozpoczną się operacje nad tą strategią.

- Tegoroczny Impact wydaje się dla mnie wstępem i inspiracją do tego, jakie możliwości nastąpi jesienią – mówił na inauguracji kongresu Impact’18 w Krakowie wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Dodatkowe 3, 7 tysiąca złotych co miesiąc z ZUS. Trzeba spełnić 1 warunek

Strategia rozwoju

Jak zapowiedział, jesienią zwoła "sojusz" na rzecz narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. a mianowicie W gronie technologicznych liderów, a także z udziałem naukowców, postaramy się zapracować założenia tej strategii – wyjaśnił wicepremier.

Jego zdaniem "nie możemy zwlekać". - Zaczęła się ogromna rewolucja, trwa wielka zmiana. Mamy potencjał. Przygotujemy narodową strategię rozwoju sztucznej bystrości i razem zrobimy wszystko, żeby być w światowej czołówce – zaakcentował.

O sztucznej inteligencji są rozmawiać uczestnicy kongresu Impact’18. Gościem spotkania jest m. in. słynny robot humanoidalny – Sophia, wyprodukowany przy Hongkongu. Podczas kongresu Sophia występuje publicznie, w środę otrzymała już indeks Akademii Górniczo-Hutniczej.

Sztuczna inteligencja

Wicepremier zwrócił uwagę, że o sztucznej inteligencji (AI) zrobiło się szczególnie hucznie w ostatnich miesiącach za pomocą polityków – prezydent Chin Xi Jinping zapowiedział, że do 2025 r. Państwo Środka zamierza stać się niekwestionowanym liderem AI na świecie. W ślad za tą deklaracją – mówił Gowin – poszła konkretna decyzja: Chiny przeznaczają dwa mld dol. na konstrukcję centrum badającego i rozwijającego sztuczną inteligencję. Także Republika francuska i Niemcy – gadał wicepremier – zamierzają rozwinąć badania nad sztuczną inteligencją.

- Musimy się liczyć z tym, iż kolejne kraje Europy i świata będą wchodziły bardzo dynamicznie w przestrzeń sztucznej inteligencji, Polska nie być może pozostawać w tyle. Przebywamy w takim momencie, gdy nie dzieli nas przepaść od tych najlepiej perspektywicznych w obszarze AI państwa – powiedział Gowin.

Roboty zabiorą pracę

Jak mówił, wielu ludzi "rozpaliły" wyniki ogłoszonego w przeszłym roku raportu, z któregoż wynika, że do 2030 r. roboty przejmą poniekąd do 800 mln obszarów pracy. W krajach rozwiniętych – mówił wicepremier – jedna trzecia pracowników zatrudnionych obecnie zostałaby zastąpiona przez maszyny.

- To wywołuje lęki – powiedział Gowin i podkreślił, hdy każda z poprzednich rewolucji gospodarczych budziła niepokoje. - Ale poprzednie rewolucje doprowadziły do sukcesów gospodarczych, do odwiedzenia postępu. Jestem przekonany, że tak będzie i spośród tą rewolucją – mówił min. nauki i szkolnictwa wyższego.

Podkreślił, iż "inwestycja w sztuczną inteligencję zawsze musi być inwestycjami w człowieka, który wydaje się twórcą sztucznej inteligencji".

Morawiecki: geniusz naszej technologii dziś może rozwijać się w Polsce

Wicepremier przywołał także badania Aleksandry Przegalińskiej, według których kontakt z maszyną humanoidalną budzi stres u ludzi. a mianowicie Dużo większy komfort zapewnia kontakt z maszyną, która nie przypomina człowieka, chociaż w stopniu algorytmów, zbioru informacji itd. jest identyczna spośród humanoidalnym bliźniakiem – opisywał, podkreślając talent i potencjał polskich uczonych.

Kongres Impact

Gowin jest inicjatorem kongresu Impact, który przy Krakowie odbywa się po raz trzeci. Kongres organizuje specjalnie do tego powołana fundacja.

Wydarzenie jest poświęcone gospodarce, nowym technologiom i nauce. Impact’18 odbywa się w ICE Kraków przy środę i czwartek. Po tegorocznej edycji udział rozpala 6 tys. gości, 250 mówców, w tym przedstawiciele rządu.

Związane z