Temat: dwunastu listopada wolny od pracy

Dom - Z kraju - Temat: dwunastu listopada wolny od pracy

13.06.2019-827 widoki -Z kraju

12 listopada ma być nieskrępowany także w handlu. Komentarz Alfreda Bujary

  • Zakupy, wędrówka, wizyta w przychodni. Kto świętuje w poniedziałek?
  • Zakupy 12 listopada. Jest decyzja największej sieci przy Polsce
  • Przychodnie, szpitale, apteki, szkoły. Kto świętuje w poniedziałek?
  • 12 listopada wolny od pracy. Które sklepy będą otwarte?
  • 12 listopada wolny od pracy. Gowin: to nie była właściwa decyzja

Zgłoszona w piątek przez Senat poprawka spowoduje, że mniej więcej 800 tysięcy pracowników handlu także będzie mogło celebrować 12 listopada - powiedział w piątek przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu jak i również Ubezpieczeń NSZZ Solidarność Alfred Bujara.

Senat zachęcił w piątek z poprawkami ustawę o święcie państwowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Krajowej, ustanawiającą 12 listopada br. dniem wolnym od robocie. Jedna z poprawek zakłada, że wolne będą posiadali także pracownicy handlu. Zgodnie z ustawą w odmiany, która trafiła do Senatu, sklepy 12 listopada posiadały być otwarte.

- Cieszymy się, że na wniosek Solidarności Senat przegłosował poprawkę, aby 12 listopada był dniem wolnym również dla pracowników handlu a mianowicie powiedział Bujara. Jak dodał, "ta poprawka spowoduje, że około 800 tysięcy zatrudnionych handlu także będzie zdołało świętować 12 listopada".

Przypomnijmy, że jednocześnie senatorowie odrzucono poprawkę zmierzającą służące do tego, by w dzisiejszym dniu służba zdrowia pracowała, tak jak na przykład w dni wolne od czasu pracy.

Teraz poprawkami zajmą się posłowie. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7, 8 jak i również 9 listopada.

Wątpliwości senatorów

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Jest decyzja Senatu

Projekt wzbudzał kontrowersje podczas piątkowej debaty po Senacie. - Jesteśmy w takiej sytuacji, w której zapewne uchwalimy, że niedziela jest w poniedziałek. Senat, Sejm mogą wszystko, ale nie sądziłem, że dojdzie w celu takiej sytuacji, że wiek niepodległości będzie także 12 listopada - mówił Bogdan Borusewicz, senator Platformy Obywatelskiej.

- Wielu mieszkańcówrezydentów będzie zaskoczonych wprowadzeniem tej ustawy i tutaj nie zaakceptować ma co tego skrywać. Jak sobie poradzą, to już jest na katalogów głowie. Natomiast większość mieszkańcówrezydentów, jestem o tym przekonany, będzie tym dodatkowym świętem uradowanych - stwierdził Czesław Ryszka z Prawa jak i również Sprawiedliwości, który był sprawozdawcą projektu.

Z kolei Tomasz Grodzki z PO zwracał uwagę, że "zrozumienie założeń wnioskodawców jest trudne, okazać się może nawet dla nich nieco wstydliwe, bo się nigdzie nie pokazują, oraz na komisjach, ani na obradach plenarnych".

Wątpliwości co do dodatkowego dnia wolnego nie zgłaszał za to Jan Żaryn z PiS. - Ten dzień, poniedziałek 12 listopada będzie dniem godnego odpoczynku po godnie wypełnionej ciężkiej pracy świętowania dnia niepodległości - tłumaczył senator.

Szybkie tempo prac

W czwartek tematyką dnia wolnego od robocie zajmowały się senackie komisje: kultury i środków przekazu oraz rodziny, polityki senioralnej i społecznej.

Na szybkie tempo prac nad projektem ustawy zwracał uwagę senator PiS Jan Maria Jackowski. - Stajemy pod ścianą, ponieważ słuszna jak i również szlachetna idea, żeby przy jakiś szczególny sposób uczcić to doniosłe wydarzenie jest sprowadzona w tej czasie do dyskusji jak - w sposób formalno-prawny a mianowicie wyjść z tej sytuacji. Cały problem polega w tym, kiedy został zgłoszony ten projekt, bo o ile on był złożony o wiele wcześniej, to można byłoby go na etapie legislacyjnym spokojnie przeprocedować - ocenił.

"Traktowanie Naszego kraju jak swojego folwarku". Balcerowicz o nowym dniu wolnym od pracy

Jak dodał, na posiedzeniu komisji nie ma ani posłów na Sejm ani przedstawicieli rządu, jacy mogliby odpowiedzieć na zapytania senatorów. O tym, hdy projekt ustawy nie ożywia entuzjazmu mógł również znaczyć problem z wyborem senatora-sprawozdawcy.

Krytycznie wobec ustawy wypowiedzieli się także senatorowie NA i PSL-UED, którzy zgłosili poprawki i wniosek o odrzucenie ustawy, które nie zaakceptować uzyskały jednak większości głosów senackich komisji.

To nie jedyne krytyczne głosy.

Negatywną opinię o ustawie przedstawiło także senackie Biuro Legislacyjne, którego ambasador podkreślił, że nie współgra ona "standardom przyzwoitej legislacji" i jest niezgodna wraz z "zasadami demokratycznego państwa prawnego".

12 listopada nieograniczony od pracy

Ustawę na temat święcie narodowym z szansie 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, która ustanawia 12 listopada 2018 roku kalendarzowego dniem wolnym od pracy, posłowie PiS złożyli w poniedziałek.

W uzasadnieniu ustawy posłowie PiS podkreślili, że Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków 1 z najważniejszych świąt państwowych. "Podczas dorocznych obchodów jedenaście listopada czcimy pamięć ludzi, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się powiększyć kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, skonstruować warunki rozwoju ekonomicznego, modyfikacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczyli posłowie.

Posłowie PiS dodali też, hdy 11 listopada w bieżącym roku wypada w niedzielę, stąd pomysł z dniem wolnym 12 listopada.

Związane z