"Zniesienie wiz dla Ukraińców być może zwiększyć ich zatrudnienie w szarej strefie"

Dom - Z kraju - "Zniesienie wiz dla Ukraińców być może zwiększyć ich zatrudnienie w szarej strefie"

23.07.2019-552 widoki -Z kraju

Eksperci o zniesieniu wiz gwoli Ukraińców

Eksperci nie wykluczają, że wielu Ukraińców pracujących do tejże pory w Polsce zdecyduje się na wyjazd i fuchę w szarej strefie przy bogatszych krajach Unii Europejskiej. Należy zatem rozważyć nad zachęceniem do powrotu tych Polaków, którzy wcześniej wyjechali do pracy w odmiennych krajach Europy.

Ekonomista, były wiceminister finansów Cezary Mech zwraca uwagę, że zniesienie wymogu wizowego dla Ukraińców - co w czwartek poparł Parlament Europejski - będzie oznaczać jedynie możliwość przebywania Ukraińców po krajach Unii Europejskiej jak i również nie będzie wiązała się automatycznie z pozwoleniem na pracę. Jednak jego w mniemaniu sama możliwość wyjazdu stanie się się wiązała z dążeniem do zatrudnienia w kredowej strefie.

Sprowadzić Polaków

"Jak maszyny, jak zombie". Tak wykorzystują ukraińskich zatrudnionych

Uważa on, hdy zamiast myśleć co się stanie w momencie zniesienia przez UE wiz dla Ukraińców, należy zastanowić się co zrobić, aby do Polski powróciły te jednostki, które wyjechały do pracy w bogatszych krajach UE.

- Póki posiadamy 2, 5 mln Młodych polaków za granicą, to nie ma najmniejszego sensu, żeby sprowadzać imigrantów. Należy dążyć służące do tego, żeby pracodawcy jak na przykład najszybciej zaczęli wypłacać adekwatne do pracy wynagrodzenie. Sprowadzanie imigrantów jest tak naprawdę nakłanianiem pracodawców do zaoszczędzone pieniądze na funduszu płac, miast dokonywania inwestycji. Ponadto po żaden sposób nie premiuje inwestycji w celu podwyższenia wydajności pracy - rzekł Mech.

Jego w mniemaniu, musimy zmierzać tego, aby przenosić naszą aktywność gospodarczą w kierunku dziedzin o wyższej wartości dodanej i to dotyczy również rolnictwa. - Problemem Polski jest to, że są sprowadzani imigranci na masową skalę w celu zastępowania Polaków przy pracach o wyższej wartości dodanej. Nabrało to nawet takowego tempa, że w poniektórych dziedzinach sprowadzani są do pracy Hindusi, bo okazuje się, że Ukraińcy są zbyt drodzy - stwierdził Mech.

Polski rynek pracy zagrożony?

Poseł PiS Janusz Śniadek uważa, że zapowiadane przez UE zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy nie zaakceptować powinno mieć wpływu dzięki polski rynek pracy, aczkolwiek sytuacje trzeba monitorować, kiedy już do faktycznego zniesienie wiz dojdzie.

- Staram się przyjmować tę wiadomości (zapowiedź zniesienia wiz - red. ) ze spokojem zważywszy, że ta zgoda na wjazd Ukraińców wyjąwszy wiz nie jest przewidywana pod kątem zatrudnienia. Więcej ma to mieć rys turystyczny. Teoretycznie nie powinno to stanowić jakiegoś specjalnego zagrożenia dla naszego rynku pracy - powiedział Śniadek.

Jego zdaniem, nie zaakceptować powinno też dojść do dramatycznego wzrostu zatrudnienia nieformalnego Ukraińców w krajach zachodnich. - Chociaż znając życie zniesienie wiz będzie sprzyjać takim zjawiskom. Elementem chronienia jest to, że po pierwsze mamy ciągle spadające bezrobocie, że są poszukiwani coraz to częściej pracownicy posiadający konkretne kompetencje, kwalifikacje. Moim według, trzeba to przyjąć wraz z spokojem, obserwować uważnie jak się będzie działo dzięki rynku pracy - mówił Śniadek.

Czyn bezwizowy coraz bliżej. "Skorzystają trzy miliony Ukraińców"

Zdaniem posła PiS wyjazdy Ukraińców do pracy w krajach UE i podjęcie przez nich tam pracy po szarej strefie będzie zniżone. - Dopóki nie przyjmie to realnego zjawiska na masową skalę, unikałbym jakichś katastroficznych sformułowań. Z sporym spokojem to przyjmuję i jestem przekonany, że to nie przybierze od razu jakichś takich form niesłychanie negatywnych - wyjaśnił poseł.

Przejmą ich Francuzi i Niemcy?

Zaniepokojenia perspektywą zniesienia wiz odrzucić kryje jednak prezes Zależności Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) Cezary Kaźmierczak.

- Samo zniesienie wiz być może nie będzie posiadało wpływu na polski zbyt pracy, ale obawiam się, że to może stanowić pierwszy krok do zabierania nam dobrych i taniutkich pracowników i przejmowania pierwotnego przez Niemcy i Francję - powiedział Kaźmierczak.

- Niemcy są bezwzględni w egzekwowaniu swoich biznesów ekonomicznych i moim zdaniem to jest przymiarka do odebrania nam pracowników spośród Ukrainy. W naszym kraju bezrobocia nie ma w 70 proc. powiatów w kraju, po 30 proc. jest. Operuje tutaj łącznie milion Ukraińców. Polacy na tyle się wzbogacili, że nie pragną wykonywać prostych prac, zatem jeżeli nawet połowa Ukraińców zdecyduje się wyjechać to proszę sobie wyobrazić jak się stanie - dodał.

Jego zdaniem, gdyby część Ukraińców pracujących dziś w Polsce zdecydowała się wyjechać do krajów na zmierzch, to taka sytuacja nie spowoduje wzrostu płac po naszym kraju. - Płace moim zdaniem nie bardzo wzrosną, bo już teraz wielu Ukraińców pracuje za wyższe stawki niż Ludzie z polski - wyjaśnił.

Kaźmierczak nie wykluczył, że po Polsce są zamykane przedsiębiorstwa w branżach, które inspirują się głównie na robocie Ukraińców. - Dla przykładu rynek opieki nad osobami starszymi i sektor usług domowych, bo Polki nie będą wykonywać tego typu zadań - stwierdził prezes ZPP.

PE za zniesieniem wiz dla Ukraińców. "Jakiś odpływ z Naszego kraju nastąpi"

Bez wiz

Parlament Europejski poparł w czwartek zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji pozostaje w zależności teraz tylko od państw unijnych. Te się jednakże ociągają. Według dyplomatów zwłoka ma związek z doborami prezydenckimi we Francji.

Unia chce, by obywatele Ukrainy, którzy mają paszporty biometryczne, mogli wjechać aż do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) z brakiem wizy na 90 dzionki w trakcie pół roku przy celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

Przegłosowane za pośrednictwem europosłów porozumienie w tej sprawie musi jeszcze pozostać formalnie zatwierdzone przez Konferencję UE. Jeśli państwa członkowskie nie będą tego blokować, powinno ono wejść po życie w czerwcu, 20 dni po opublikowaniu po Dzienniku Urzędowym UE.

Związane z