Temat: Rząd PiS

Dom - Z kraju - Temat: Rząd PiS

23.06.2019-210 widoki -Z kraju

Audyt w spółkach Skarbu Ciebie. Będą zmiany w zarządach?

  • 300 dodatkowo w nowej odsłonie. "Większa pewność co do tej ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego planu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1-wszą, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd posiada plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, jednak z warunkami

Po ogłoszeniu wyników audytu po spółkach Skarbu Państwa możliwe są zmiany w zarządach największych spółek. Nie będę z tymi zmianami wyczekiwać do grudnia - mówi szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, nadzorujący likwidację MSP Henryk Kowalczyk.

- Ostateczne zatwierdzenie podziału spółek pomiędzy resorty nastąpi przy ciągu dwóch tygodni, gdyż nie wszyscy ministrowie uczestniczą w KERM, a chciałbym to uzgodnić ze wszelkimi. Zakładamy, że KGHM trafi pod kuratelę Ministerstwa Energii, PZU - Ministerstwa Rozwoju, GPW - Ministerstwa Finansów. Azoty - ME lub MR - decyzja w tej sprawie zapadnie we wtorek na KERM - powiedział minister.

Niedaleko 1 mld zł na rok. Tyle tracimy na nielegalnym wydobyciu węgla

Likwidacja resortu

Według Henryka Kowalczyka we wtorek KERM będzie się zajmował założeniami planu ustawy o zasadach kierowania mieniem państwowym.

- Na Radę Ministrów wzór powinien trafić na przełomie października i listopada, zatem, że musi przejść wciąż przez konsultacje międzyresortowe jak i również Komitet Stały RM. Cały proces legislacyjny w naszej sprawie chcemy zakończyć przy tym roku. Natomiast rzeczywista likwidacja MSP nastąpi do odwiedzenia końca marca. Nie posiadamy już wyjścia, bo w budżecie państwa zabezpieczyliśmy pieniążki na płace dla zatrudnionych MSP tylko na 1-wszy kwartał - wskazał.

Jeszcze przed likwidacją MSP - według ministra a mianowicie powstanie rada ds. spółek przy kancelarii premiera. Stanie się się ona zajmowała a mianowicie jak wyjaśnił - "przede wszystkim weryfikacją kadr, dozorem finansowym oraz nadzorem ponad decyzjami strategicznymi takimi, jak na przykład np. inwestycja KGHM przy Sierra Gorda". - W czele rady stanie autorytet, ekspert ze środowiska naukowego, powołany przez panią premier - zapowiedział.

Audyt

- Jeśli chodzi o audyt przeprowadzany w spółkach Skarbu Państwa na zarządzenie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, pierwszy generalny wniosek jest taki, że firmy poniosły duże koszty obsługi prawnej, doradztwa. Więc trzeba będzie to zmienić. W tym celu chcemy wzmocnić prokuratorię generalną Skarbu Was, żeby tam, gdzie stanie się to możliwe, reprezentowała korporacji SP. Tam gdzie wydaje się być 100-proc. udział SP, nie zaakceptować będzie problemu. Co do odwiedzenia spółek, których Skarb Ciebie jest współwłaścicielem, planujemy rekomendacje i zachęty do użytkowania z usług prokuratorii ogólnej zamiast kancelarii prawnych, jednak nakazać tego nie jesteśmy wstanie - powiedział szef SKRM.

"Co najmniej tydzień zajmie jeszcze analiza informacji nadesłanych ze spółek. Jak zapowiedział minister Kamiński, efekty audytu będą przedstawione za kilka tygodni. Po katalogów ogłoszeniu możliwe są modyfikacje w zarządach największych spółek. Nie będziemy z takimi zmianami czekać do grudnia" - zaznaczył.

Pytany o zapowiedzi MSP z czasów, gdy kierował przedtem Dawid Jackiewicz, dotyczące powołania holdingu spożywczego, minister odpowiedział: "To był pomysł niesłychanie szeroki, nieakceptowany przez przeróżne środowiska, więc od niego odstępujemy. Może zamiast owego zbudujemy coś wokół Rodzimej Spółki Cukrowej, która w tej chwili zgrupowała wokół siebie kilkanaście spółek, nie wszystkie wraz z branży cukrowniczej".

Związane z