Zmiany w 500 oraz. Od kiedy można tworzyć wnioski, kiedy pieniądze trafią na konta?

Dom - Z kraju - Zmiany w 500 oraz. Od kiedy można tworzyć wnioski, kiedy pieniądze trafią na konta?

15.06.2019-263 widoki -Z kraju

500 złotych na pierwsze milusiński. Kiedy złożyć wniosek?

Od 1 lipca 2019 roku 500 plus zostanie przysługiwało na każde milusiński do 18. roku egzystencji - bez kryterium dochodowego. To najważniejsza ze przemian w programie Rodzina pięć stów plus, które w piątek zaakceptował Sejm. Aby zdobyć prawo do świadczenia wraz z wyrównaniem od 1 lipca, trzeba jednak w stosownym terminie złożyć wniosek.

Obecnie 500 plus wydaje się przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na w pierwszej kolejności jest wypłacane tylko według spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto co miesiąc na osobę w bliskim lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu świadczenie 500 plus stanie się przysługiwać na wszystkie najmłodszych do 18 lat. Uprawnienie do świadczenia zyskają także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18. roku życia).

Znowelizowane prawo mają obowiązywać od 1 lipca 2019 r.

Od kiedy wniosek o 500 plus na w pierwszej kolejności dziecko?

Zgodnie spośród ustawą w wersji podanej przez Sejm (obecnie czeka na rozpatrzenie przez Senat) terminy złożenia wniosku na temat 500 plus - również na pierwsze, jak i kolejne dzieci - są jednakowe jak w przeszłym roku.

Duże zmiany w 500 plus. Wydaje się decyzja Sejmu

W wersji elektronicznej (za pośrednictwem bankowości elektronicznej, ministerialnego Serwisie Informacyjno-Usługowego [email protected] oraz platformy usług elektronicznych ZUS) komentarze możesz składać od jednej lipca 2019 r.

Z kolei w wersji papierowej (osobiście w urzędzie lub na poczcie) a mianowicie od 1 sierpnia 2019 r.

W sytuacji złożenia wniosku w czasie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie na pierwsze dziecko będzie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r.

Złożenie wniosku na 30 września 2019 r. będzie oznaczać przyznanie zaświadczania od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za miesiące minione.

Kiedy pieniądze z nowego programu pięćset plus?

Do kwestie terminu wypłaty świadczenia w pierwsze dziecko odniosła się w marcu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. - Jesteśmy przygotowani, żeby wypłaty ruszyły już od lipca na każde pierwsze dziecko bez kryterium (dochodowego) - zapewniała w Radiu ZET.

- Nawet gdy ktoś naszej wypłaty nie dostanie w lipcu, uspokajam, że pieniądze dostanie w sierpniu a mianowicie dodała.

Minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska wyjaśniała w czwartek w Sejmie: - Mówimy w tym miejscu wyraźnie: wnioski można zostanie składać drogą internetową - myślę, że nikt tutaj chyba wejścia nie zablokuje – od 1 lipca. Dopiero od sierpnia składamy wnioski papierowe. Proszę też nie mówić, że należności będą realizowane od czerwca, skoro dopiero od sierpnia możemy składać wnioski w wersji tradycyjnej. Świadczenie będzie przyznane od lipca, a może być wypłacone przy czasie, w którym samorząd rozpatrzy te wnioski. W rozpatrzenie tych wniosków stanie się miał trzy miesiące.

Wyjaśnienia ministerstwa

Zgodnie z informacjami, jakie uzyskaliśmy w resorcie rodziny i pracy, maksymalne terminy wypłat 500 plus będą kształtowały się następująco:

- złożenie wniosku w sezonie lipiec – sierpień 2019 r. oznacza, hdy świadczenie, z wyrównaniem od momentu lipca (na pierwsze dziecko), zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 r.

- złożenie wniosku we wrześniu 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 r.

- złożenie wniosku w październiku 2019 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najdalej do dnia 31 grudnia 2019 r.

- złożenie wniosku w listopadzie 2019 r. oznacza, hdy świadczenie, z wyrównaniem wyłącznie od listopada, zostanie zapłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 r.

- złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r. oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najdalej do dnia 29 02 2020 r.

Świadczenie na dłużej

Elżbieta Rafalska zapewniała, że pieniądze na rozszerzenie programu 500 oraz są w budżecie państwa zapewnione. - Te świadczenia, które będą przyznane od czasu 1 lipca dla ludzi dzieci, które z powodu przekroczenia kryterium dochodowego nie otrzymywały tego świadczenia, będzie obowiązywało nie przez rok, zaś przez 23 miesiące - poinformowała.

Jak wyjaśnił w czwartek resort dzinki i pracy, rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze przy 2020 roku. Od 2021 roku składanie wniosków pozostanie przesunięte z lipca w luty, an okres świadczeniowy z miesięcy: październik-wrzesień dzięki czerwiec-maj.

Minister @E_Rafalska w #sejm: wydłużony będzie pierwszy okres na jaki zostanie przyznane świadczenie #Rodzina500plus na nowych zasadach. Rodziciele nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku. pic. twitter. com/y6WDfdkjaQ

— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) April 25, 2019

O programie

Według danych ministerstwa bliskich i pracy od czasu uruchomienia programu do końca marca bieżącego roku do rodzin trafiło już 68, 12 mld złotych. Łączne wydatki na program (z wydatkami obsługi) to 69, 8 mld złotych.

Ze wsparcia korzysta blisko dwa, 4 mln rodzin. Świadczenie otrzymuje ponad 3, 64 mln dzieci (dane na koniec marca 2019 roku). Po świetle zaakceptowanych przez Sejm zmian świadczenie wychowawcze trafi do 4, 4 mln rodzin, a ze zaświadczania skorzysta 6, 8 mln dzieci.

Koszt rozszerzenia programu Rodzina 500 oraz na wszystkie dzieci do 18 roku życia po bieżącym roku wyniesie ok. 9, 6 mld złotych. W przyszłym roku stanie się to ok. 20 mld złotych.

Łączne wydatki na program Rodzina 500 plus wyniosą więc: po 2019 r. ok. 31 mld złotych, a w 2020 r. – w porządku. 41 mld zł.

Związane z