Mleko w cenie. W sklepach zbytnio nabiał płacimy coraz więcej

Dom - Z kraju - Mleko w cenie. W sklepach zbytnio nabiał płacimy coraz więcej

23.08.2019-267 widoki -Z kraju

GUS: Mleko - w 2017 roku ceny w górę o 2, 9 proc.

Za nabiał po ubiegłym roku płaciliśmy przy porównaniu z 2016 rokiem więcej o prawie 6 procent. I choć w największym stopniu poszybowały ceny masła (o 31 procent), to polscy konsumenci odczuli też podwyżki cen jogurtów, mleka i serów. Dobre wiadomości są takie, że w kolejnych miesiącach, wraz ze wzrostem produkcji mleka, ma okazać się taniej.

Litr mleka o zawartości tłuszczu dwóch proc. w popularnych sieciach handlowych kosztuje, w relacji od marki, od mniej więcej 2, 30 zł do odwiedzenia 3, 5 zł. Według danymi Głównego Urzędu Statystycznego mleko w 2017 roku poszło w górę o 2, 9 proc. Zdrożały też produkty mleczne - jogurty, śmietana, napoje jak i również desery mleczne – na temat 5, 9 procent.

Popyt na mleko

Głównym powodem podwyżek jest zwiększające się na świecie spożycie towarów mlecznych. Ceny mleka istnieją silne wspierana przez rosnący globalny popyt na cenne masło a także w mleko, ser, tłuszcze i proszki mleczne - przypominają analitycy BGŻ BNP Paribas.

Za wzrost cen odpowiada ponadto niższa produkcja, która wpłynęła na sytuację na rynku skupu. Za 1 hektolitr mleka płacono w grudniu 2017 r. w skupie 152, 49 zł, tj. o 0, 8 proc. więcej niż przed miesiącem i aż o 12, 2 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z danych empirycznych GUS. Tym samym mleko w skupie osiągnęło szczyty z lipca 2013 roku kalendarzowego.

Na wzrost hurtowych cen mleka już uprzednio zwróciła uwagę Komisja Europejska. Wedle jej danymi po listopadzie 2017 r. umiarkowana unijna cena za stu kg mleka wyniosła 37, 8 euro, czyli 156, 38 zł. To oznacza, że w listopadzie 2017 roku średnia cena dla krajów UE wzrosła na temat 19 proc. w porównaniu do listopada ub. r.

Źródło: Komitet Europejska Średnie ceny mleka w skupie w UE

Polskie ceny przebiły nawet średnią unijną, rosnąc o 23 proc. przy porównaniu do ubiegłorocznych. To mimo wszystko nic w porównaniu do wzrostu o 37 proc. w sąsiednich Czechach, gdzie cena mleka poszybowała najwięcej w całej UE.

Handel i przemysł gorzej od momentu oczekiwań. Nowe dane GUS

Jednak analitycy banku PKO BP uspokajają. Wedle ich przewidywaniami, mleko w 2018 roku powinno tanieć. Skuszeni wysokimi cenami producenci powinni zwiększyć produkcję wpływając tym samym na obniżenie wartości - przewidują w raporcie "Agro Nawigator". Mimo to, na spadki będzie powinno się poczekać. Analitycy prognozują, hdy nastąpi to dopiero według pierwszym kwartale 2018 roku kalendarzowego. Wtedy ceny powinny zaprzepaścić 3 do nawet pięć proc.

Podobnie dzięki obniżki każą czekać analitycy BGŻ BNP Paribas, którzy we wrześniu 2017 roku prognozowali, że spadki mogą zacząć się między marcem a czerwcem 2018 roku.

Związane z