Temat: Niedziele wolne od handlu

Dom - Z kraju - Temat: Niedziele wolne od handlu

15.09.2019-58 widoki -Z kraju

Jak będzie wyglądał handel w niedziele na stacjach benzynowych

  • Raport o wynikach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są wyniki rządowej zestawienia zakazu handlu
  • Rządowy referat o zakazie handlu stanie się gotowy jesienią
  • "Pogorszy się sytuacja małych sklepów". Sejmowa analiza propozycji zmian przy handlu
  • "Kompromitujemy się poprzednio innymi krajami UE". Zbiórka do premiera w sprawie handlu

Ograniczenie niedzielnego handlu może być paliwem dla cpn-ów. Sieci szykują się na wejście po życie nowych przepisów. Pragną m. in. na rejonie wypiekać pieczywo i odblokować sklepy, gdzie zrobimy szybkie zakupy.

Ograniczenie handlu w niedziele jest właściwie przesądzone - ustawa czeka już tylko na autograf prezydenta Andrzeja Dudy. Świeże regulacje zaczną obowiązywać od marca, kiedy handel stanie się ograniczony do dwóch niedziel w miesiącu.

Dni bez handlu w 2018 roku. Sprawdź, kiedy będą zamknięte sklepy

Długa lista wyjątków

Przyjęta przez parlament ustawa zakłada sporo wyjątków, o czym szerzej pisaliśmy już na naszym portalu. Listan odstępstw nie podoba się ani Solidarności, która jest największym propagatorem niedzielnego zakazu, ani przeciwnikom ograniczeń, którzy twierdzą, że ten, jaki opanuje poruszanie się przy labiryncie wyjątków, zrobi dobry interes.

Szansę na to mają stacje benzynowe, na których handlowanie przy niedziele produktami innymi niźli paliwa, będzie dozwolone (z pewnymi ograniczeniami). Nic w tym dziwnego, hdy największe sieci stacji już przygotowują się na wejście w życie nowych przepisów.

Stacje stawiają w własne wypieki

- Zapisy ustawy w obecnym kształcie z pewnością będą miały swoje przełożenie na zbyt - mówi nam Michał Ciszek, prezes zarządu Circle K w Polsce, która to w polsce prowadzi sieć 350 stacji. - Jesteśmy zdecydowani na każdy możliwy harmonogram - przyznaje prezes jak i również dodaje, że firma dzięki bieżąco dostosowuje asortyment przy swoich sklepach do kierunków i popytu. I szuka niszy.

- Naszym własnym zdaniem duży potencjał jest w segmencie pieczywa jak i również świeżych wypieków - powiada nam Michał Ciszek.

Według przyjętej koncepcji, obwód do kwietnia będzie wypiekała pieczywo i ciastka w ponad 90 stacjach.

I na szybkie zakupy

Inny pomysł rozwija BP. Od 2017 roku internet współpracuje z supermarketami Piotr i Paweł. Firmy razem prowadzą projekt Piotr jak i również Paweł po drodze, czyli sklepy umożliwiające szybkie promocje.

- Stacja benzynowa, gdzie można zatankować, doładować kartę, zjeść bagietkę lub wypić kawę, stała się miejscem, gdzie można sprawić zakupy, które nie domagają się sporo czasu w trakcie, ale również podczas, jakich kupimy w dominującej ilości produkty, które są bądź gotowe bądź pozwolą w kilka minut przygotować posiłek - tłumaczy pomysł rzeczniczka BP Magdalena Kandefer-Kańtoch. - Naszą ambicją nie są zakupy tygodniowe, czy zastąpienie supermarketów - nasz cel to ułatwić życie i oszczędzić termin naszego klienta - dodaje.

Współpraca BP z Piotrem i Pawłem wówczas na razie pilotaż, działają trzy takie placówki. Firma sprawdza, jak przyjął się nowy format sklepów, żongluje też asortymentem. - Istniejemy gotowi modernizować nasze posługi i ofertę - argumentuje rzeczniczka i dodaje, iż podobny pomysł funkcjonuje m. in w Niemczech, w którym miejscu BP współpracuje z Rewe, i w Holandii, gdzie partnerem jest Albert Heijn.

"Pomysł bez sensu". Minister o tym, czy Orlen będzie budował supermarkety

Orlen stawia w hurt i oświadcza

O ruchach dysponującego największą siecią stacji w kraju Orlenu pisaliśmy przed kilkoma dniami. Koncern na 2 lutego zwołuje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, a jednym z punktów obrad ma być dopisanie do statutu nowych sytuacji, które umożliwią spółce metrów. in. hurtowy handel rezultatami, mięsem czy jajami. Według opisaniu pomysłu przez publikatory, spółka wydała oświadczenie, przy którym zaprzeczyła, że robiono kroki mają związek spośród wprowadzeniem ograniczeń w niedzielnym handlu.

Przekonuje, iż ofertę swoich sklepów poszerzan od dawna, a zmiany w statucie wynikają z rosnącej sprzedaży pozapaliwowej. Jak i również w związku z naszym "podjęta została decyzja o zmianie modelu zaopatrzenia filtrów i kupowaniu części wyrobów sklepowych bezpośrednio u wytwórców i dostawców, zamiast przy hurtowniach prowadzonych przez podmioty trzecie" - czytamy po informacji biura prasowego PKN Orlen.

pic. twitter. com/5JdTl68mBI

— ORLEN (@PKN_ORLEN) 8 stycznia 2018

Nawet jeśli zmiana polityki Orlenu i ograniczenie niedzielnego handlu zbiegają się w czasie jedynie przypadkowo, stacje olbrzyma będą dzięki nim właściwie przygotowane na zwiększony czyn "zakupowy", którego można się spodziewać od kwietnia.

Na wejście w żywot nowego prawa szykuje się też inny państwowy gigant - Lotos. - Analizujemy i testujemy różne możliwości od kilku tygodni - przyznaje Krzysztof Kopeć, koordynator w biurze komunikacji Grupy Lotos. - Spółka posiada przygotowane nowe listy asortymentowe, ale rozwiązania, które są wprowadzane na poszczególnych stacjach, będą dostosowywane do miejscowego rynku - dodaje Kopeć.

Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu przy niedziele ma wchodzić sukcesywnie. Od marca 2018 roku kalendarzowego w każdym miesiącu są dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od momentu 1 stycznia 2019 r. będzie to tylko 1-a niedziela w miesiącu – ostatnia, an od 2020 roku – zakaz zostanie obowiązywał we wszystkie niedziele, z wyjątkiem siedmiu przy roku.

Związane z