Temat: Niedziele puste od handlu

Dom - Z kraju - Temat: Niedziele puste od handlu

15.06.2019-729 widoki -Z kraju

Abp Gądecki o handlu po dwie niedziele w miesiącu

  • Raport o skutkach niedzielnego zakazu. "Fundamentalne braki"
  • Są wyniki rządowej analizy zakazu handlu
  • Rządowy raport o zakazie handlu będzie zrealizowany jesienią
  • "Pogorszy się pozycja małych sklepów". Sejmowa rozpatrywanie propozycji zmian w handlu
  • "Kompromitujemy się przed innymi krajami UE". Apel do odwiedzenia premiera w sprawie handlu

Takie szatkowanie tego czasu niedzielnego to pomysł nieudany, co najmniej bezskuteczny - tak w RMF FM skomentował projekt PiS wprowadzenia częściowego zakazu gospodarki w dwie niedziele miesiąca arcybiskup Stanisław Gądecki. - Człowiek ma prawo do odwiedzenia wolnej niedzieli i to każdej - podkreślił.

Partia rządząca planuje obniżyć możliwość otwierania sklepów do odwiedzenia dwóch niedziel w miesiącu. O ten pomysł był pytany w RMF FM przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Myślę, że człek, poza różnymi planami, posiada też prawo do odpoczynku. Możemy powiedzieć: a przecież są też inne dzionki tygodnia, kiedy możemy odpoczywać. Ale konstytucja niemiecka umożliwia prawo do wolnej niedzieli, opierając je na przesłance społecznej – wskazał arcybiskup Gądecki.

Wolne niedziele w Niemczech

Jak wyjaśnił, Niemcy mają dzięki nim zagwarantowane prawo do zjednoczenia się, do tego, żeby mieć czas swobodnej wymiany myśli, prawo do spędzania wyjątkowego czasu, w którym jednoczą się ze sobą.

- Coś podobnego może dobrze funkcjonować także w Polsce – zaproponował. – Jeżeli mówimy w ten sposób, że wiecznie się dzielimy i nie można odnaleźć wspólnego punktu, to może taka niedziela byłaby stosowna do tego faktu – dodał.

- Jeśli zmierza obawy handlowców czy kupców, to faktycznie ludzie mają tylko tyle pieniędzy, ile mają i jeżeli nie zaakceptować wydadzą ich w niedzielę, to wydadzą w innym dniu - stwierdził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

"Sytuacja polityczna bez wpływu na inwestycje". Ale Moody's widzi ryzyka

Częściowe ograniczenie

Obywatelski projekt wprowadzający ograniczenia w handlu po niedziele trafił do Sejmu jesienią zeszłego roku. Wzór autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m. in. NSZZ "Solidarność", zakłada ograniczenie handlu po niedziele w większości organizacji handlowych.

W sejmowej podkomisji ds. rynku roboty posłowie PiS przygotowali plik poprawek do projektu tejże ustawy. Zakładają one ograniczeniu handlu w drugą i czwartą niedzielę miesiąca.

Pod koniec września minister rodziny, pracy i strategii społecznej Elżbieta Rafalska oceniła, że częściowe ograniczenia handlu w niedziele mogłoby zapoczątkować obowiązywać od początku spodziewanego roku.

Związane z