3 wiadomości z jednego miesiąca pokazują, że biznes węglowy powoli upada na całkowitym świecie

Dom - Wiadomosci - 3 wiadomości z jednego miesiąca pokazują, że biznes węglowy powoli upada na całkowitym świecie

27.06.2019-40 widoki -Wiadomosci

Biznes węglowy upada na całym świecie

29 marca wielkie wiadomości o rynku węglowym pojawiły się w Krajach, Szkocji i USA. Chociaż wszystkie dotyczyły czegoś odrębnego, mają wspólny mianownik: wskazują, że biznes węglowy coraz to gorzej radzi sobie w całym świecie, bez względu na starań polityków czy biznesmenów.

Decyzja, która pogrąży piętnasty elektrowni

W Chinach w trakcie kilkunastu lat miało powstać jakie możliwości najmniej kilkanaście elektrowni opalanych węglem. Miało, bo China Southern Power Grid Corp. - państwowy operator energetycznych sieci przesyłowych - poinformował, iż 15 takich wzorów, wszystkie w różnych obszarach kraju, zostaje wstrzymanych. Powód: kryzys nadpodaży.

Foto: VCG / Forum Nasz kraj Agencja Fotografów Chiny zamroziły budowy co najmniej kolejny elektrowni węglowych

Jak komunikuje BiznesAlert, możliwe jest też zamrożenie prac nad odmiennymi elektrowniami węglowymi, które posiadają do 2018 roku powstać w kolejnych 13 ilościach kraju. Według Greenpeace'u postanowienie Chińczyków może zatrzymać skład nawet 250 projektów. Natomiast to dopiero początek chińskiego planu ograniczania produkcji energii z węgla, bo ChRL ma zamiar zwiększyć uczestnictwo energii odnawialnej w energetyce z 12 proc. do odwiedzenia 15 proc. w 2020 roku. Na ratunek "ofiarom" tego planu, zatrudnionym w filii, Chiny planują wydać ponad 13 miliardów dolarów. Widocznie nadal bardziej się wówczas opłaca niż dokładanie do działania sektora.

Jeden wykres pokazuje słabość węgla

Z kolei w USA Filia Informacji Energetycznej (EIA a mianowicie Energy Information Administration) prognozuje, że w 2016 roku kalendarzowego gaz po raz pierwszy w historii zdetronizuje węgiel jako największe źródło ciepła elektrycznej.

Foto: Energy Information Administration / EIA Energia elektryczna generowana wg. źródeł: gas, węgiel, atom, energetyka odnawialna

Co prawda, różnica jest niewielka: gaz ma odpowiadać za 33 proc. produkcji, a węgiel za 32 proc., ale znamienna, bo po jednego razu pierwszy od ponad sześcdziesięciu lat węgiel nie wydaje się być najważniejszym surowcem w miksie energetycznym Stanów Zjednoczonych. Przemiana ta to efekt odrzucić tylko taniejącego gazu ziemnego, który w USA wydobywa się z łupków, ale też regulacji dotyczących opieki środowiska.

Szkocja ukończy węglową erę

Najbardziej dobitne dane o węglu przyszły jednak ze Szkocji, gdzie zamknięto ostatnią elektrownię węglową w Longannet. Wypełniała ona ok. 1/3 potrzeb energetycznych całkowitego kraju i działała niemalże 50 lat, będąc najpierw największą, a potem wybraną z największych tego rodzaju elektrowni w całej Uk. a mianowicie Kontynuowanie jej działania bytowałby nieekonomiczne - skomentował treściwie rzecznik Scottish Power, właściciela elektrowni.

Z kolei dyrektor generalny firmy Hugh Finley stwierdził, że to "smutny dzień dla kompletnego Scottish Power". - Węgiel długo był dominującym surowcem do generowania elektryczności, jednak zamknięcie Longannet to symptom końca pewnej ery - komentował Finley dla "Guardiana".

Foto: Kincardine Fife / Forum Polska Przedstawicielstwo Fotografów Największa elektrownia węglowa w Szkocji, w Longannet, została zamknięta

Na efekt zamknięcia Longannet pracę poniesie straty ponad tysiąc osób, wraz z czego ok. 200 zatrudnionych bezpośrednio w elektrowni. Zanotujmy, że jeszcze niedawno Scottish Power miało we własnym album 6 elektrowni węglowych, obecnie nie ma już jakiejkolwiek bądź. Planuje za to skonstruować 6 farm wiatrowych. Nikogo to jednak nie powinno dziwić, bo do 2025 roku elektrownie węglowe posiadają całkowicie zniknąć z mapy Wielkiej Brytanii.

Tagi: węgiel interes górnicy kopalnie Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Należy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kliku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z