Spór Austrii z Węgrami o elektrownię atomową. Wiedeń aplikuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości

Dom - Wiadomosci - Spór Austrii z Węgrami o elektrownię atomową. Wiedeń aplikuje skargę do Trybunału Sprawiedliwości

24.07.2019-232 widoki -Wiadomosci

Elektrownia atomowa Paks. Austria skarży Węgry do TS UE

Austria protestuje przeciwko węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Rząd w Wiedniu zaskarżył do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu decyzję Komisji Europejskiej, która wyraziła zgodę na pomoc publiczną na rzecz Węgier na rozbudowę siłowni.

O decyzji poinformowała austriacka minister środowiska Elisabeth Koestinger.

Plany zaskarżenia decyzji były zapowiadane już pod koniec stycznia. Według austriackiego ministerstwa pomoc publiczna wydaje się być dozwolona tylko wtedy, gdy chodzi o interes łączny Ue. W przypadku wybudowania reaktorów atomowych – zdaniem Wiednia – jest to wątpliwe. Austria uważa także, że Węgry mogłyby pokryć swoje potrzeby energetyczne wraz z innych źródeł.

Minister środowiska Elisabeth Koestinger oświadczyła:

Dla energii atomowej nie powinno być po Europie miejsca. Po to stanowiska nie odejdziemy nawet dzięki centymetr.

Zobacz również: Decyzja ws. elektrowni jądrowej w pierwszej połowie r.. Zapowiedź ministra energii

Elektrownia w Paks

Elektrownia w Paksu nad Dunajem zlokalizowana wydaje się być ok. 100 km dzięki południe od Budapesztu. Obecnie pokrywa 50 % krajowego zapotrzebowania na siłę. Po modernizacji siłownia posiada pokrywać aż 86 proc. węgierskiego zapotrzebowania na prąd.

Węgierski rząd ma zamiar udzielić dotacji inwestycyjnych dzięki budowę w Paksu 2 nowych reaktorów dla zastąpienia czterech starszych, które eksploatowane są od lat 80. XX wieku. Łączne koszty tego projektu mają wynieść 12, 5 mld euro. Z tej kwoty 10 mld euro sfinansowane zostanie z udzielonego przez Rosję kredytu.

Zobacz także: Orlen włączy się w budowię elektrowni atomowej?

W marcu 2017 roku Komisja Europejska dała zielone światło na pomoc publiczną dla projektu. Wcześniej KE wszczęła przeciwko Węgrom działanie w sprawie naruszenia przepisów unijnych poprzez zawarcie z rosyjską państwową firmą Rosatom porozumienia o rozbudowie Paksu wyjąwszy uprzedniego przetargu. Pod skraj 2016 roku postępowanie zawieszono.

Stanowisko Austrii ws. energetyki atomowej

W Austrii jedyna elektrownia atomowa w mieściny Zwentendorf na zachód od czasu Wiednia mimo ukończenia nie zaakceptować została nigdy uruchomiona. Zdecydowało o tym przeprowadzone po 1978 roku ogólnopaństwowe referendum.

Według opublikowanego we wtorek sondażu badającego postawy wobec sytuacji kryzysowych instytutu Spectra w Linzu, wypadku w elektrowni atomowej lęka się aż 80 proc. Austriaków. Drugim największym pochodzeniem strachu jest kilkudniowy brak prądu (75 proc. ). Jednocześnie katastrofy naturalne tj. powodzie, burze czy lawiny błotne uważane są za bardziej prawdopodobne.

Związane z