Temat: Gospodarka

Dom - Wiadomosci walutowe - Temat: Gospodarka

18.07.2019-125 widoki -Wiadomosci walutowe

Dolar i frank już na 4 złote  Waluty

  • Projekt budżetu w 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze odmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, jednak inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Ponad 4 złote a mianowicie tyle trzeba zapłacić obecnie za dolara i franka szwajcarskiego szwajcarskiego. To efekt osłabienia złotego. Polska waluta kolejny dzień osłabia się względem najważniejszych walut.

To kolejny dzień osłabiania się polskiej waluty. Złoty podtrzymuje spadkowy trend wobec zasadniczych walut.

Dziś ok. godz. 11. 30 za dolara trzeba było zapłacić już 4, 03 zł. Wyłącznie dziś amerykańska waluta umocniła się wobec polskiej o 0. 72 proc. Zdecydowanie więcej, bo aż 3, 5 proc. złoty stracił w ostatnich pięciu dobach. Dolar kosztował wówczas trzech, 87 zł.

Dolar powyżej 4 zł. Sprawdź, co słaby złoty oznacza dla ciebie

Nie tylko dolar

Podobnie złocisty zachowuje się wobec euro. Dziś przed południem cena waluty strefy euro sięgnęła pułapu 4, 33 zł. Wówczas wzrost o 0, 55 proc. W ostatnich pięciu dniach handlu polska waluta osłabiła się o 1-wszą, 72 proc. Wówczas zbytnio jedno euro płaciliśmy cztery, 23 zł.

Osłabienie złotego widać również dzięki parze z frankiem szwajcarskim. Helwecka waluta tylko dzisiaj podrożała o 0, 70 proc. do 4. 00 zł. W ostatnich pięciu sesjach frank podrożał łącznie o 1, 50 proc. Wreszcie zeszłego roku frank wyceniany był na 3. 90 zł.

Wobec polskiej waluty umacnia się również funt brytyjski. Jedynie dziś zyskał o 0, 60 proc. i wzrósł do 5, 91 złotych. W trakcie ostatnich pięciu sesji funt podrożał o dwóch, 5 proc. oznacza to podwyżkę o 18 groszy.

Źródło: stooq. pl Notowania pary USD/PLN w czasie ostatnich pięciu sesji Źródło: stooq. pl Notowania pary EUR/PLN w czasie ostatnich pięciu sesji Źródło: stooq. pl Notowania pary CHF/PLN w czasie ostatnich pięciu sesji

Dlaczego?

Zdaniem dr Jarosława Klepackiego ze Społecznej Akademii Nauk polska waluta osłabia się, bo odczuwa tąpnięcie na giełdach po Azji.

- Rynki kapitałowe żyją teraz w trwogi. Widzimy ewidentną wyprzedaż - mówił dr Jarosław Klepacki i dodał, że na kondycję złotego wpływa także wewnętrzna sytuacja Polski.

- Sytuacja wewnętrzna nie zaakceptować zachęca inwestorów, aby koncentrowali się na naszym sektorze jako potencjalnym obszarze inwestycyjnym, bo to ryzyko polityczne nadal jest wyczuwalne. Złoty jest jedną najsłabszych walut obcych regionu. Jest duża wątpliwość w odniesieniu do naszej waluty, a to budzi niepewność a mianowicie powiedział Klepacki.

Alfred Adamiec, dyrektor generalny Naszego Towarzystwa Doradców Finansowych przekonuje, że inwestorzy uciekają od czasu ryzyka, czyli także od walut z rynków wschodzących, do których należy złoty.

- Podstawowym czynnikiem zaryzykowania są Chiny, ale mamy jeszcze wiele innych gróźb ryzyka np. konflikt Arabii Saudyjskiej z Iranem, czy działalność nuklearną Korei Północnej. Jeżeli obecna wyprzedaż się pogłębi, to możliwe, że wiosna albo druga część roku stanie się należała już do rynków wschodzących - powiedział Alfred Adamiec.

Jakie skutki?

Osłabienie złotego wobec najważniejszych walut ma zbiór konsekwencji. Więcej za sprowadzane do Polski towary zapłacą firmy sprowadzające sprzęt metrów. in. ze Stanów Zjednoczonych.

Z drugiej strony www więcej na wyższym kursie dolara i euro zarobią firmy eksportujące swoje usługi i produkty poza bariery naszego kraju.

Wyższy kurs franka szwajcarskiego dla tysięcy kredytobiorców zadłużonych po tej walucie oznacza lepsze raty kredytu hipotecznego. Jakkolwiek z droższego funta brytyjskiego ucieszą się osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, w szczególności te które zarobione na emigracji pieniądze planują oddać nad Wisłą.

Związane z