Temat: Energetyka atomowa

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Energetyka atomowa

02.07.2019-584 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Brytyjczycy zamykają dwie elektrownie atomowe. Wykryli usterki  Informacje

  • Minister "ostro walczy" o atom
  • Imponujące zarobki w atomowej spółce
  • Rachunek za polski atom liczony w miliardach. "Rozpiętość cen jest bardzo duża"
  • Atom na celowniku paliwowego potentata. "Zarząd prowadził tego rodzaju rozmowy"
  • Polska może mieć nawet trzy elektrownie jądrowe

Brytyjskie elektrownie atomowe Heysham 1 oraz Hartlepool mogą pozostać wyłączone poniekąd do końca tego roku na wykryciu usterek wytwornicy pary w jednym z reaktorów – poinformował koncern EDF, właściciel obu elektrowni.

Obie elektrownie zostały czasowo zamknięte w sierpniu tego roku, po wykryciu w jednym z bloków elektrowni Heysham 1 pęknięć przy szkielecie jednej z ośmiu wytwornic pary. Wyłączenie elektrowni do czasu przeprowadzenia wymaganych testów i ewentualnych napraw, nakazał brytyjski regulator Office for Nuclear Regulation (ONR).

Enea, Tauron i KGHM zapłacą po 1-wszą mld zł za elektrownię jądrową. Ale mogą jeszcze wycofać się z pomysłu

Do końca roku?

EDF dla pewności postanowił wstrzymać prace również elektrowni Hartlepool, która wyposażona jest w wytwornice pary tego samego typu.

Początkowo ONR nakazało wstrzymanie pracy elektrowni na 8 tygodni. Teraz jednak EDF poinformował, że obie siłownie mogą być włączone do pełnego użytkowania pomiędzy końcem października a końcem grudnia tego roku. Według koncernu ostateczna data ponownego odpalenia elektrowni zależy od ostatecznego wyniku prowadzonych inspekcji.

Oznacza to, że na wstępie sezonu zimowego Wielka Brytania będzie musiała radzić osobiście bez jednej czwartej swoich mocy w energetyce atomowej.

Niedobór prądu?

Na początku tego tygodnia spółka National Grid, operator brytyjskiej sieci energetycznej poinformowała, że z uwagi na potencjalne niedobory energii po najbliższym sezonie zimowym szuka dodatkowych mocy wytwórczych gotowych dostarczać energię w sezonach szczytowego zapotrzebowania.

Elektrownie Heysham 1 i Hartlepool zostały uruchomione w czasach 1984-1984 i łącznie dysponują mocą wytwórczą 2, 3 GW.

Związane z