Budżet straci miliardy za pośrednictwem drobne opóźnienie. Minister Szczurek ubolewa

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Budżet straci miliardy za pośrednictwem drobne opóźnienie. Minister Szczurek ubolewa

03.07.2019-857 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Budżet straci miliardy przez malutkie opóźnienie. Minister Szczurek ubolewa  Informacje

Niewyjaśniona zwłoka w ogłoszeniu ustawy spowoduje, że budżet straci miliardy na podatkach - pisze piątkowa "Rzeczpospolita". Chodzi o podpisaną 17 września przez prezydenta ustawę o cudzoziemskich spółkach kontrolowanych. Do obecnie nie została ona zamieszczona, a to powoduje, hdy wiele firm w ewentualnym roku będzie mogło uciekać za granicę od datku dochodowego. - Jeśli wówczas jest prawda, to niesłychanie ubolewam nad tym a mianowicie komentuje minister finansów Mateusz Szczurek. W piątek po południu Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ustawę.

Dwa tygodnie temu prezydent podpisał nowelizację mającą ukrócić wyprowadzanie przez działające w Naszym kraju firmy zysków do rajów podatkowych. Przepisy przewidują m. in., że dochody cudzoziemskich spółek-córek (tzw. CFC - ang. Controlled Foreign Corporation) będą obłożone 19-procentowym podatkiem.

Problem w tymże, że nowe reguły odrzucić wejdą w życie a mianowicie jak zakładano - od 1 stycznia przyszłego roku kalendarzowego. Wszystko przez opóźnienie, o którym pisze dziś "Rzeczpospolita".

Co się stało?

Raje podatkowe bezustannie w modzie. Kanadyjczycy posiadają tam już 170 mld dol.

Jak zauważa gazeta, początkowo w procesie legislacyjnym wszystko szło zgodnie spośród rządowym planem. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o podatkach dochodowych 29 sierpnia. Prezydent podpisał ją 17 września. Potem ustawa trafiła do Rzadowego Centrum Legislacji jak i również wystarczyła publikacja w Dzienniku Ustaw. Tej jednak do odwiedzenia dziś nie ma. Natomiast to oznacza, że ustawa w przypadku wielu spółek nie zacznie obowiązywać 1-wszą stycznia 2015 r., lecz rok później.

Dlaczego? Nowelizacja zakłada, że przepisy odnoszące się do opodatkowania w Polsce dochodów osiąganych przez zagraniczne spółki kontrolowane wchodzą w żywot "pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ich ogłoszenia". Zatem jedynie publikacja do końca września pozwoliłaby wejść w życie nowatorskim przepisom od 1 stycznia. Każdy późniejszy termin publikacji przesuwa obowiązywanie ustawy.

W rezultacie wiele spółek zapłaci 19-procentowe podatki dopiero w 2016 r. Przyczynki na przykład PIT i CIT nie mogą bowiem modyfikować się w trakcie roku podatkowego. - Dlatego przepisy dotyczące CFC nie będą miały zastosowania do ukończenia 2015 r. do ludzi fizycznych i spółek, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym a mianowicie tłumaczy w rozmowie z gazetą ekspert Pracodawców RP Mariusz Korzeb.

Polak cztery razy biedniejszy niż Grek. "Więcej konsumujemy, mniej oszczędzamy"

Gazeta przewiduje, że taka sytuacja ma możliwość oznaczać miliardowe straty gwoli budżetu w kolejnym roku kalendarzowego. Dziennik pisze, że resort finansów nie był w stanie ustalić, ile zamieszanie ustawowe będzie kosztowało państwową kasę, ale według wyliczeń "Rz" będzie to przynajmniej 3, 3 mld złotych.

Minister zawiedziony

Skąd się wzięło kosztowne opóźnienie w publikacji ustawy? Nie wiadomo. RCL nie ma wyznaczonego ścisłego terminu na opublikowanie ustawy. Przepis mówi wyłącznie, że musi zrobić wówczas niezwłocznie.

Informację "Rzeczpospolitej" skomentował już minister zasobów Mateusz Szczurek. - Jeżeli to jest prawda, wówczas bardzo ubolewam nad tymże i zarówno minister finansów jak i również Ministerstwo Finansów, które przygotowało tę ustawę, wydaje się być ostatnią instytucją i organem, który by chciał, by tak się stało. Wiele pracy poszło w tę ustawę. Jeżeli wdrożenie do niej opóźni się, to naszym gorzej dla Polaków jak i również tych, którzy płacą przyczynki na terytorium polski - ocenił minister w RMF FM.

I dodał: - Wolałbym poznać więcej szczegółów, jak się tam rzeczywiście wydarzyło.

Szczurek zastrzegł aczkolwiek: - Poczekajmy, nie posiadam pełnej wiedzy na ów temat, wolałbym nie komentować, co się tam faktycznie wydarzyło. (…) To odrzucić są takie pieniądze, dzięki szczęście. Także nie mówimy tutaj o ustawie, jakiej brak wywraca do góry nogami finanse publiczne, w pewno nie.

Związane z