Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade płaciły niższe podatki? Komisja sprawdza, kraje zaprzeczają

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade płaciły niższe podatki? Komisja sprawdza, kraje zaprzeczają

20.06.2019-148 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade płaciły niższe podatki? Komisja sprawdza, kraje zaprzeczają  Informacje

Komisja Europejska otworzyła dochodzenia odnoszące się do decyzji ws. podatku dochodowego od firm, jakie w stosunku do koncernów Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade podjęły Irlandia, Holandia i Luksemburg. Komisja zareagowała w taki sposób na doniesienia o sporych redukcjach w podatku.

Komisja zbada, czy postanowienia podatkowe krajów członkowskich nie przyznają tym koncernom "wybiórczych korzyści" i czy w następstwie tego nie chodzi o niedozwoloną pomoc publiczną. Taka pomoc może być odzyskana.

Apple "zabije" standardowe słuchawki? Firma stworzy szczególny port

- W obecnej kwestii napiętych budżetów publicznych wydaje się szczególnie ważne, by ogromne międzynarodowe koncerny miały swój uczciwy udział w podatkach. Wedle unijnymi zasadami wsparcia publicznej władze krajowe odrzucić mogą stosować środków, które pozwolą niektórym firmom opłacać mniejsze podatki niż w sytuacji, gdyby zasady podatkowe danego kraju były stosowane w równy i niedyskryminacyjny sposób - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Punkt widzenia

Reutera podał, że amerykański koncern Apple twierdzi, iż odrzucić był specjalnie potraktowany przez irlandzkie władze, podczas kiedy Dublin wyraził przekonanie, że nie złamał zasad obsługi publicznej i zapowiedział obronę swojego stanowiska.

Jak przypomniała agencja, przedstawiciele necie kawiarni Starbucks zeznali podczas parlamentarnego dochodzenia w Ogromnej Brytanii w 2012 r., że porozumienie koncernu z Holandią pozwoliło mu cieszyć się bardzo niską stawką podatkową. W ubiegłym roku odzyskiwanie amerykańskich senatorów ujawniło, hdy Apple uniknął podatków od czasu dziesiątków miliardów dolarów zysków, wykorzystując spółki w Irlandii, które nie miały nigdzie siedziby podatkowej.

Starbucks przenosi się do Londynu, bo płacił zbytnio małe podatki

Komisja zbada tax rulings, czyli rodzaj listu wspierającego organu podatkowego, który daje jasność konkretnej firmie w sprawie rodzaju kalkulacji podatku od do niej dochodów, czy też używania specjalnych zapisów podatkowych. Owego rodzaju decyzje wydawane istnieją, by potwierdzić tzw. ceny transferowe (z ang. transfer pricing arrangements), czyli ceny stosowane w transakcjach pośród podmiotami powiązanymi, np. spółkami córkami jednej grupy.

Transfer ten wpływa dzięki przyporządkowanie dochodu do opodatkowania poszczególnym spółkom identycznej stajnie ulokowanym w różnych krajach. Może to odnosić się ze zjawiskiem przenoszenia zysku i unikania płacenia podatków.

Ważne decyzje

Komisja zbada trzy decyzje dotyczące cen transferowanych. Po pierwsze, KE sprawdzi postanowienia irlandzkiej skarbówki w sprawie kalkulacji dochodu do opodatkowania ulokowanego w irlandzkich filiach spółek Apple Sales International i Apple Operations Europe.

Komisyjni urzędnicy wezmą też pod spodem lupę decyzję holenderskich organów podatkowych dotyczącą kalkulacji bazy opodatkowania w Holandii dla działalności produkcyjnej Starbucks Manufacturing EMEA BV. Ponadto przyjrzą się też orzeczeniu organów podatkowych Luksemburga dotyczącemu wyliczeń podstawy opodatkowania w tymże kraju dla finansowej funkcjonowania Fiat Finance and Trade.

Jak poinformowano, Komisja przejrzała kalkulacje używane do określenia podstawy opodatkowania po tych decyzjach i na podstawie wstępnej analizy ma obawy, że mogą ów lampy nie doszacowywać dochodu do opodatkowania i dlatego mają możliwość przyznawać korzyść firmom, zezwalając im na płacenie mniejszych podatków.

KE zapowiedziała, że będzie kontynuować obszerne dochodzenie w sprawie tzw. tax rulings, które odnosi się do większej liczby państw członkowskich.

Związane z