Energia, kina, środki higieny, ubezpieczenia - UOKiK zgodził się na koncentrację

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Energia, kina, środki higieny, ubezpieczenia - UOKiK zgodził się na koncentrację

26.07.2019-157 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Energia, kina, środki higieny, ubezpieczenia - UOKiK zgodził się na koncentrację  Informacje

Lafarge Cement i PGNiG Termika mogą przyrządzić wspólne przedsiębiorstwo - zadecydowała prezes Urzędu Ochrony Wojny i Konsumentów. Dzięki nim powstanie Zakład Separacji Popiołów Siekierki. To jedna z sześciu decyzji wydanych za pośrednictwem UOKiK w sprawie koncentracji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdecydował, iż Lafarge Cement i PGNiG Termika mogą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo. Pierwsza z tych propozycji zajmuje się m. in. wydobywaniem skał wapiennych, produkcją cementu i wapna oraz produkcją i dystrybucją ciepła. Natomiast PGNiG Termika jest producentem ciepła i ciepła.

Przedłużali umowy bez pytania klientów. UOKiK nakłada karę

W ramach współpracy tych firm powstanie połączony przedsiębiorca - Zakładu Separacji Popiołów Siekierki, który będzie zajmował się separacją popiołów lotnych powstających w procesie spalania węgla. W wyniku tegoż procesu powstaną tzw. popioły wysokowęglowe HiCarbon, które pozostaną wykorzystane do produkcji energii oraz ciepła, a też tzw. popioły ProAsh, używane przy produkcji cementu, żelbetonu oraz produktów dla drogownictwa.

"Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli zabierają w niej udział firmy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce" - tłumaczy UOKiK.

Więcej decyzji

zgoda dotyczy także przejęcia przez Cineworld Group inspekcji nad Cinema City Holding. Cineworld Group działa w terenie Wysp Brytyjskich i Irlandii, natomiast Cinema City Holding w Europie Środkowo-Wschodniej i Izraelu. W Naszym kraju posiada 31 kin w 19 miastach

komunikat UOKiK

UOKiK zgodził się również na połączenie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita oraz Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sanoku. Przedsiębiorcy prowadzą działalność w zakresie metrów. in. skupu i przetwórstwa mleka oraz wyrobu produktów mleczarskich. W istocie powstanie 1 firma - SM Mlekovita.

Kolejna UOKiK zgoda dotyczy przejęcia przez Cineworld Group kontroli nad Cinema City Holding. Przedsiębiorcy prowadzą przede wszystkim działalność kinową oraz reklamy kinowej jak i również dystrybucji filmów. Cineworld Group działa na terenie Wysepek Brytyjskich oraz Irlandii, natomiast Cinema City Holding na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej i Izraelu. W Polsce ma 31 kin po 19 miastach.

Przejęcie sieci drogerii

Zielone światło otrzymała również Hygienika, która jest producentem m. in. pieluch marki Bambino i Bambi oraz chusteczek nawilżonych jak i również artykułów higieny osobistej dla kobiet marki Linell. "Będzie ona mogła przejąć Daily Polska, zarządzającą siecią mniej więcej 160 sklepów drogeryjnych Schlecker. Spółka jest obecnie współkontrolowana przez BB Royal Holding oraz Hygienikę, która po wyniku transakcji stanie się jedynym właścicielem" - informuje UOKiK.

Piechociński chce postawić na produkcja przemysłowa. Ma generować 22 proc. PKB

Prezes Urzędu zgodziła się na transakcję przy ramach, której MB Reflex i wspólnicy kupili część Shell Self Service. "Przejmująca spółka zajmuje się hurtową sprzedażą paliw oraz posługami konsultingowymi dla branży paliwowej. Shell Self Service wydaje się być kontrolowana przez Shell Nasz kraj i jest właścicielem internecie sto samoobsługowych stacji benzynowych w Polsce" - podaje urząd.

Transakcja w ubezpieczeniach

Ostatnia decyzja UOKIK to zgoda dla Vienna Insurance Group, która frapuje się m. in. działalnością ubezpieczeniową. Będzie mogła pani przejąć spółki Skandia Los oraz IICS/Polska. Pierwsza wraz z nich jest towarzystwem ubezpieczeniowym, działającym w zakresie polis na życie. IICS/Polska wówczas spółka serwisowa, stanowiąca pomoc administracyjne oraz operacyjne na rzecz Skandia Życie.

Związane z