Boni: Polska za zniesieniem opłat za roaming. Jednak wysłucha też operatorów

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Boni: Polska za zniesieniem opłat za roaming. Jednak wysłucha też operatorów

28.06.2019-898 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Boni: Polska za zniesieniem opłat za roaming. Ale wysłucha też operatorów  Informacje

Polska będzie wspierać ofertą Komisji Europejskiej dotyczącą znoszenia opłat za roaming po UE, ale wysłucha także argumentów dostarczycieli usług telekomunikacyjnych - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister ds. administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Minister spotkał się z unijną komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, z którą spotkał się o zaproponowanym przez KE pakiecie przepisów dotyczących filii telekomunikacyjnej. Propozycja ta zakłada m. in. zniesienie od 1 lipca 2014 r. opłat roamingowych za powiązanie przychodzące. Przewiduje też, że najpóźniej w połowie 2016 r. operatorzy mieliby oferować roaming bez żadnych należności.

KE kusi obietnicą bezpłatnego roamingu

- Polska będzie wspierać propozycje KE dotyczące stopniowej likwidacji opłat za roaming, ale też będziemy słuchać dowodów polskiego biznesu o naszym, tak jak wpływa na dostarczycieli usług. Z punktu widzenia użytkowników, mówienie o opłatach, tylko dlatego, że wydaje się granica, wydaje się dosyć śmieszne, gdy mamy do czynienia z jednolitym rynkiem. Musimy znaleźć szybko rozwiązanie, w którym być może odległość będzie brana pod uwagę, ale nie granice - rzekł minister dziennikarzom.

Podstawa już jest, pora na dalsze rozmowy

Zdaniem Boniego cały proponowany przez komisję pakiet przepisów dotyczących sektora telekomunikacji jest dobrą podstawą do odwiedzenia dyskusji. - Pakiet telekomunikacyjny wart jest szybkiej robocie i wdrożenia, ale niezbędne są też bardzo skrupulatne i dobre konsultacje, które na terytorium polski już zaczęliśmy a mianowicie powiedział minister dziennikarzom.

Poinformował, że niebawem po Polsce odbędzie się zgromadzenie z udziałem komisarz Kroes, "tak aby wszystkie zaciekawione strony mogły usłyszeć wyobrażenie komisji w sprawie tego pakietu". - Nasza opinia jest pozytywna odnośnie do kierunków. O ile chcemy wyzwolić potencjał jak i również energię rynku telekomunikacyjnego, aby było więcej inwestycji, dojście do internetu był powszechny, to pakiet ten niezbędny. Jest jednak pytanie, czy wszyscy na starym kontynencie dobrze rozumiemy jego intencje - dodał.

Unijna komisarz chce skończyć z roamingiem

Boni podkreślił, że powinno się jednak "sensownie opisać i zbudować równowagę między konieczności użytkowników, możliwościami i gotowością operatorów", także małych przedsięwzięć teleinformatycznych.

Polska otwarta

Według unijnych źródeł dyplomatycznych Nasze państwo jest jednym z niewielu krajów UE, które będą otwarte na propozycje KE, bo pakiet telekomunikacyjny został poddany "miażdżącej krytyce" wraz ze strony wielu państw, które uważają, że zbyt ogniskuje się on na biznesach konsumentów, a za mało na inwestycjach.

Najbardziej krytyczna jest Francja, jaka przygotowała własne propozycje dotyczące unijnego sektora telekomunikacyjnego jak i również zamierza zaprezentować je dzięki najbliższym szczycie UE u dołu koniec października.

Związane z