Temat: Chorwacja w Unii Europejskiej

Dom - Wiadomosci gospodarcze - Temat: Chorwacja w Unii Europejskiej

10.07.2019-258 widoki -Wiadomosci gospodarcze

Chorwacja pod lupą UE. Powinien zbić deficyt w trzy lata  Informacje

  • Potężnie podnieśli opłaty na owoce i warzywa. Sąsiedzi chcą im wymierzyć słoną karę
  • Europa się zbroi. Gripeny schodzą na pniu
  • Słodkie święto fabryki. Oczywista czekolada na świecie gwoli mieszkańców miasta
  • Prezydent Chorwacji wzywa premiera do ustąpienia. Bo nie ożywił gospodarki
  • Chorwacja anuluje długi najuboższym. “Bezprecedensowe i wyjątkowe posunięcie”

Ministrowie finansów państw UE zdecydowali we wtorek o objęciu Chorwacji procedurą nadmiernego deficytu. Zagrzeb posiada zbić swój deficyt budżetowy do poziomu poniżej trzy proc. do 2016 r. Bez działań naprawczych tej deficyt mógłby przekroczyć 6 proc. PKB.

Traktat z Maastricht przewiduje dopuszczalny deficyt finansów publicznych w poziomie 3 proc. PKB. Gdy jakiś kraj unijny przekracza ten próg, obejmowany jest procedurą nadmiernego deficytu, która wyznacza czas na obniżenie deficytu do żądanego poziomu oraz cele po poszczególnych latach. Unijny układ stabilności i wzrostu wspólnie z reformującymi go przepisami (tzw. sześciopakiem) wyznaczają realne sankcje za niedotrzymywanie określonych celów.

Od czynności "Burza" do tuńczyków spośród dopłatą UE. Gotovina wskazuje drogę Chorwatom

Trudne zadanie, słaba gospodarka

Deficyt finansów publicznych Chorwacji, która w lipcu ub. roku kalendarzowego przystąpiła do UE, wyniósł w 2012 r. pięć proc. PKB i w dużym stopniu przekraczał 3 proc. PKB w 2013 r. Komitet Europejska przewiduje, że o ile Zagrzeb nie podejmie prac naprawczych w latach 2013-2015 jej deficyt przekroczy 6 proc. PKB. KE wykrywa jednocześnie, że taki forma finansów publicznych to rezultat m. in. spowolnienia gospodarczego.

Zgodnie z wtorkowymi postanowieniami ministrów finansów Chorwacja ma skorygować swój deficyt do 2016 r. Zagrzeb ma zbić deficyt do 4, 6 proc. PKB w 2014 r., do odwiedzenia 3, 5 proc. w 2015 r. i do odwiedzenia 2, 7 proc. po 2016 r.

Do końca kwietnia rząd po Zagrzebiu ma "podjąć efektywne działanie i zdać skrupulatny raport w sprawie strategii konsolidacyjnej na rzecz uzyskania wyznaczonych celów".

Chorwacja jest 17. krajem objętym obecnie procedurą nadmiernego deficytu. Wśród tych krajów wydaje się być również Polska.

Związane z