Temat: Niemcy

Dom - Tech - Temat: Niemcy

03.07.2019-895 widoki -Tech

Bureaucrazy. Syryjski uchodźca tworzy aplikację dla imigrantów  Tech

  • Ruszają największe targi przemysłowe świata. Polskie firmy stawiają na sztuczną inteligencję
  • Około 71 tysięcy zł za leżenie na łóżku. Ochotniczki poszukiwane
  • Kolejne utrudnienia dla pasażerów. Odwołano więcej niż 50 "niemieckich" lotów
  • Niemiecki przewoźnik złożył wniosek na temat upadłość
  • Szef niemieckiej dyplomacji: nikt nie przeszkodzi przy zbudowaniu Nord Stream 2

Munzer Khattab z Syrii jeszcze rok wstecz nie potrafił wymówić kilku słów po niemiecku, zaś teraz pracuje nad aplikacją, która pomoże setkom tyś uchodźców. "Bureaucrazy", bo tak nazywa się program dzięki smartfony, ma ułatwić wypełnianie formularzy w urzędach.

Munzer Khattab po przyjeździe do Berlina miał zmartwienia z powiedzeniem kilku wyrażeń po niemiecku, o wypełnieniu całego stosu formularzy w poniższym języku nie wspominając. W ciągu roku nie tylko nauczył się jednak niemieckiego, lecz teraz chce pomóc odmiennym.

Khattab wraz z pięcioma innymi syryjskimi uchodźcami i azylantami pracuje ponad specjalną aplikacją na smartfony. Aplikacja o nazwie "Bureaucrazy", która zostanie uruchomiona po styczniu przyszłego roku umożliwi na przetłumaczenie różnych formularzy na angielski lub język mahometa, począwszy od rejestracji po urzędzie po otwarcie rachunku bankowego.

Szerokie uznanie

Coraz mniej dzieci po UE. Demografię ratują imigranci

Khattab, 23-letni uciekinier spośród jednego ważniejszych miast portowych w Syrii - Latakia, powiedział, że inspiracją do odwiedzenia stworzenia aplikacji było tej osobiste doświadczenie, gdy natychmiast po przyjeździe do Berlina został "zmiażdżony" mnóstwem formularzy rejestracyjnych w języku germańskim.

- Nawet kiedy prosiliśmy Niemców o pomoc, te banki sami mieli problemy ze zrozumieniem formularzy. Skoro szeroki się nieczytelne dla Niemców, to jak my mogliśmy je czytać? - wskazuje w rozmowie telefonicznej spośród Reuterem.

Nazwa produktów wzięła się od nędznej wymowy słowa "biurokracja", na której któregoś razu przyłapano Khattaba. - Ktoś to usłyszał i powiedział "bureaucrazy"? Co powiedziałeś? To fajna nazwa - wspomina Syryjczyk. Khattab i jego koledzy opracowali aplikację w ramach systemu kodowania prowadzonego w 1 z berlińskich szkół.

Aplikacja choć jeszcze odrzucić została uruchomiona, już mogła zdobyć pierwszą nagrodę po lokalnym konkursie programistycznym. Otrzymała także pochwały na narady Startup Europe, która odbyła się na początku tego roku. Twórcy aplikacji wierzą, że pomoże ona imigrantom uciekającym do Niemiec zanim przemocą i ubóstwem przy swoich rodzimych krajach.

Związane z