Gigantyczna wyrok dla Ubera. Firma rozważa odwołanie

Dom - Tech - Gigantyczna wyrok dla Ubera. Firma rozważa odwołanie

02.08.2019-939 widoki -Tech

Gigantyczna kara dla Ubera jak i również Graba za fuzję w Singapurze  Tech

Singapurski urząd antymonopolowy nałożył na Ubera i Graba łącznie 9, 5 miliona dolarów grzywny. Organ nadzorczy uznał, że marcowa fuzja spółek doprowadziła do wzrostu cen i osłabiła konkurencję na miejscowym rynku - podała w poniedziałek agencja Reutera. Uber zakwestionował decyzję urzędu i poinformował, że rozważa złożenie odwołania.

Amerykański usługodawca opuścił południowo-wschodnią Azję w marcu tego roku w zamian za 27, 5 proc. udziałów swojego największego miejscowego rywala. Według Reutersa singapurska komisja ds. konkurencji i konsumentów rozpoczęła swoje śledztwo zaledwie kilka dni po ogłoszeniu transakcji, w wyniku której Grab kontroluje obecnie 80 proc. rynku transportu pasażerskiego w Singapurze. Komitet ustaliła, że w wyniku fuzji ceny za posługi firmy Grab wzrosły na temat 10-15 proc.

Władze Nowego Jorku wprowadziły restrykcje wobec Ubera

Wysoka kara

Zgodnie z postanowieniem komisji, Grab musi uiścić grzywnę w wysokości 6, 4 mln dolarów singapurskich (4, 7 mln dolarów amerykańskich) oraz zrzec się porozumień z kierowcami jak i również firmami taksówkarskimi, które dotyczą wyłączności, a także przywrócić ceny i marżę usług sprzed transakcji. Wdrożone nakłady mają zostać tymczasowo zawieszone, jeżeli konkurencyjna firma zdoła przekroczyć próg 30 proc. wszystkich przejazdów w miesiącu.

Tymczasem Uber prócz zapłatą grzywny w wysokości 6, 6 mln dolarów singapurskich (4, 8 mln dolarów amerykańskich) został również zobowiązany do sprzedaży swojej lokalnej firmy leasingowej Lion City Rentals. Urząd antymonopolowy zastrzegł, że jeśli Grabina zechce wykupić przedsiębiorstwo, do którego pod koniec 2017 roku należało 14 tys. samochodów, transakcja będzie wymagała zatwierdzenia przez komisję.

Firmy zaprzeczają

Grab zaprzeczył doniesieniom o podwyżce wartości i stwierdził, że różne firmy przewozowe, w tymże korporacje taksówkarskie, również powinny podlegać podobnym regulacjom. Przedsiębiorstwo zapewniła zarazem, że zastosuje się do wskazań komisji. Uber zakwestionował decyzję urzędu antymonopolowego i rozważa złożenie odwołania. Firmy mają w to 30 dni.

Poza Singapurem w wyniku fuzji z Uberem Grab kontroluje już 65 proc. rynku transportu pasażerskiego przy Indonezji, która jest największym rynkiem Azji Południowo-Wschodniej. Jakim sposobem podała agencja Reutera, marcowa transakcja nadal jest rozpatrywana przez urząd antymonopolowy po Wietnamie. Tamtejsze władze zastrzegły, że nie wyrażą zgody na fuzję, gdyby miało to zapewnić spółkom inspekcję nad ponad połową lokalnego rynku. Filipińskie organy antymonopolowe zatwierdziły wcześniej transakcję, jednakże zapewniły, że monitorują kondycję.

Związane z