Temat: Motoryzacja

Dom - Tech - Temat: Motoryzacja

15.07.2019-177 widoki -Tech

Dealerzy samochodowi pozywają Volkswagena  Tech

  • Duży ruch w autosalonach. Owe marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Jest propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary za cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Gdyni, do granicy z Czechami w pięć godzin. Wydaje się umowa na ostatni wydział A1

Niezależne gabinety samochodowe z Kalifornii pozwały koncern Volkswagen, bo odrzucić mogą sprzedawać aut niemieckiego koncernu z silnikami diesla. To efekt skandalu w VW, który manipulował oprogramowaniem pomiaru emisji spalin po swoich pojazdach.

Dealerzy złożyli pozew w trybunale, w którym domagają się odszkodowania o wartości przeszło 1 mln dolarów, bo nie mogą sprzedawać samochodów marki Volkswagen. A to oznacza ogromne straty.

Bruksela wzywa do zbadania skali manipulacji pomiarami spalin

Chcą odszkodowań

Federalna Przedstawicielstwo Ochrony Środowiska zarzuciła Volkswagenowi manipulowanie w systemie pomiaru emisji spalin w wozach z silnikiem diesla. Koncern przyznał już, że dopuścił się oszustw. Ujawnił również, że w skali ogólnoświatowej dotyczy to ok. jedenaście milionów jego pojazdów. Sprzedaż pojazdów, których dotyczy problem została wstrzymana. To oczywiście odczuwają dealerzy samochodowi.

- Sprzedawcy franczyzowi firmy Volskwagen być może dostaną odszkodowania za poniesione szkody, ale niezależni dealerzy doskonale nic nie osiągną. Mają pecha, bo ich porozumienia są inne - twierdzi prawnik Robert Starr.

Złamanie prawa

Władze USA ujawniły w piątek, że Volkswagen jest podejrzewany przez amerykańską federalną Agencję Ochrony Środowiska (EPA) o manipulowanie pomiarem spalin z silników dieslowskich.

Jeśli jej zarzuty potwierdzą się, to Volkswagenowi grozi ogromna kara finansowa: nawet 18 mld dolarów. Prawdopodobne są też prawa cywilnoprawne klientów i akcjonariuszy, co tylko zwiększy opłaty niemieckiego giganta. Bo frakcja klientów już szykuje się do złożenia pozwów zbiorowych

W związku z ujawnioną aferą do dymisji podał się szef VW Martin Winterkorn. Wczoraj kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała natychmiastowego i pełnego wyjaśnienia sprawy. Śledztwa ruszyły też przy innych krajach m. in. Korei Południowej, czy Francji.

Związane z