Temat: Energetyka

Dom - Tech - Temat: Energetyka

03.08.2019-10 widoki -Tech

Glony, czyli «zielone złoto». Nasze państwo chce z nich produkować biopaliwa  Tech

  • ArcelorMittal wyłączy wielki piec w krakowskiej hucie. Trzy scenariusze dla pracowników
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Zanieczyszczona ropa z Rosji. "Działanie umyślne"
  • "Zanieczyszczona" ropa wraz z Rosji. Polska wstrzymała przyjmowanie surowca

Glony zwane "zielonym złotem" mogą sprzyjać m. in. do wytwórczości przyjaznych środowisku biopaliw. Potencjalne wykorzystanie tego surowca, jako źródło energii odnawialnej badają naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Biorąc pod spodem uwagę fakt, że biomasę glonów możemy stosować przy wielu dziedzinach i wydaje się to technologia bardzo prężnie rozwijająca się na świecie, niesłychanie perspektywiczna, należy uznać, że glony to "zielone złoto" - przekonuje dr hab. inż. Marcin Dębowski.

- Hoduję glony, w następnej kolejności pozyskuje z nich olej, czyli można tu przy dalszej przyszłości wytworzyć biodiesel - opowiada mgr inż. Magdalena Rokicka. Podkreśla, iż tak pozyskane paliwo stanie się przede wszystkim tańsze. - Dodatkowym walorem są ceny ekologiczne. Takie paliwo jest pozbawione siarki i przyjacielskie środowisku - dodaje.

Polski grafen robi furorę. Teraz ma szansę na światową karierę

Produkcja wodoru

Na UWM kierowane są też prace ponad biologiczną produkcją wodoru. - Bardzo maleńkie organizmy, przy specjalnych warunkach potrafią wyprodukować wodór same z siebie - w sposób naturalny, przyjazny dla środowiska. Wkonujemy nasze prac nad tym, aby (... ) tego wodoru można było wyprodukować tyle, żeby stał się on źródłem energii dostępnym dla każdego użytkownika. To jest dosyć nowy temat, tak naprawdę w naszym kraju niewiele jednostek się tym zajmuje, aby nie powiedzieć, że prawie nikt - podkreśla mgr inż. Magdalena Dudek.

Glony, czyli algi używa się już powszechnie przy kosmetologii, do produkcji maseczek czy kremów - wraz ze względu na właściwości odżywcze. Algi zawierają m. in. związki magnezu, związki cynku, dużo witamin a też kwas ligninowy. Mają własności wyszczuplające i wzmacniające, to znaczy pomagają na redukcję cellulitu, czy na pękające naczynka - wylicza mgr inż. Anna Grala.

Cele energetyczne

Naukowcy z Olsztyna pracują też nad wykorzystaniem biomasy glonów do celów energetycznych. - Glony cechują się dość dużym przyrostem w stosunku do roślin lądowych, dlatego pozyskiwana wraz z nich biomasa jest pociągającym substratem do produkcji biogazu, do produkcji energii ciepłej, energii elektrycznej. Jest to jedno z odnawialnych źródeł energii - podkreśla mgr inż. Katarzyna Elbruda z UWM.

Ponadto, jak zaznacza dr hab. inż. Marcin Zieliński, glony mają możliwość znaleźć też zastosowanie tuż przy produkcji paszy.

"Czas pożegnać paliwa kopalne"

Projekt Orlenu

Pod koniec grudnia 2015 r. PKN ORLEN poinformował, hdy realizuje projekt badawczo-rozwojowy dotyczący alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji. Na obszarze Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstanie stacja doświadczalna, w której będą hodowane glony z wykorzystaniem dwutlenku węgla oraz wód poprodukcyjnych wraz z rafinerii. Głównym celem testowań jest opracowanie technologii produkowaniu biokomponentów z glonów olejowych i okrzemek bałtyckich po warunkach pracy rafinerii. Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Uniwersytetem Szczecińskim.

Pod koniec lutego br. poinformowano, że obecnie prowadzone są badania ponad selekcją odpowiednich gatunków glonów i taksonów okrzemek. Korporacja zakłada, że przedsięwzięcie umożliwi później na komercjalizację technik i umożliwi produkcję biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny rafinerii w Płocku, a też adaptację tego rozwiązania na rzecz instalacji przemysłowych generujących CO2 w grupie kapitałowej korporacji. Ma się to przyczynić do znacznego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Związane z