Z szybkością 1223 km/h po Europie. Na temat Hyperloopie marzą też Polacy

Dom - Tech - Z szybkością 1223 km/h po Europie. Na temat Hyperloopie marzą też Polacy

30.08.2019-573 widoki -Tech

Hyperloop  Tech

Z ośmiu godzin do 43 minut – o tyle może skrócić się termin podróży na trasie Budapeszt-Bratysława-Wiedeń, gdy Hyperloop stanie się rzeczywistością. Odpowiednik tego projektu tworzony przez Polaków przewiduje, że podróż z Krakowa do Gdańska skróciłaby się do 35 minut.

W sierpniu 2013 roku Musk, szef m. in. Tesli i Space X, ogłosił plan wart sześć mld dolarów, który doprowadziłby do połączenia Los Angeles i San Francisco niesłychanie szybkim połączeniem. Podróż ponadplanowymi stalowymi kapsułami miałaby upierać się pół godziny. Tłumaczył, że Hyperloop ma stanowić połączenie pojazdów latających Concorde, działa elektromagnetycznego (railgun) ze stołem do air hokeja. Kapsuły mają stanowić wystrzeliwane za pomocą sprężonego powietrza w specjalnej rurze łączącej miejsce docelowe.

Niewyobrażalna prędkość

Ultraszybkie pojazdy i internet gwoli wszystkich. Oto sześć pomysłów, które mogą zmienić rzeczywistość

Zgodnie z projektem kapsuła pasażerska ma poruszać się z prędkością 760 mil na godzinę (1223 km/h). Cały układ zasilany stałbym się przez panele słoneczne umiejscowione wzdłuż "toru". Konstrukcja byłaby odporna na trzęsienie gleby, dzięki wykorzystaniu słupów, które zapewniają stabilność.

Jednak po pewnym momencie Musk zrezygnował z finansowania projektu jak i również postanowił przekazać go przedstawicielom Hyperloop Transportation Technologies (HTT) czyli systemu transportu ogromnych prędkości.

Zaledwie parę dni temu przedstawiciele HTT rozmawiali z władzami Słowacji na temat ewentualnego złączenia tego kraju z Austrią i Węgrami. W zwykłych warunkach podróż z Koszyc przed Bratysławę do Wiednia, a potem do Budapesztu trwałaby ok. ośmiu godzin. Podróżujący Hyperloop przebyliby tą trasę w 43 minuty.

Podróż samochodem wraz z Bratysławy do Wiednia trwa ok. godziny, a za sprawą wykorzystaniu systemu kapsuł Hyperloop mogłaby zostać skrócona do ok. ośmiu minut. Za sprawą systemowi transportu wysokich szybkości ze stolicy Słowacji do Budapesztu można by się dostać natomiast w w porządku. 10 minut. Samochodem ta podróż zabiera ok. trzech do trzech godzin.

Nowa definicja transportu

600 kilometrów w kwadrans godziny. Hyperloop ma stanowić konkurencją dla samolotów i kolei

- Słowacja jest liderem w branży motoryzacji, nauk dotyczących materiałów, a też przemysłu energetycznego, czyli regionów, które stanowią integralną cząstka projektu Hyperloop - podkreślił w oświadczeniu szef HTT Dirk Ahlborn. - Frekwencja (systemu) Hyperloop w Europie wpłynie na rozwój współpracy i innowacji wewnątrz samej Słowacji jak i w Polsce - dodał.

- Hyperloop na starym kontynencie doprowadziłby do zestawienia miast w niespotykany do odwiedzenia tej pory sposób. Owego typu system przedefiniuje pojęcie transportu (ludzi) i zaprowadzi do zwiększenia transgranicznej kooperacji - mówił minister gospodarki Słowacji Vazil Hudak.

W styczniu br. HTT ogłosiło, że otrzymało od kalifornijskiego hrabstwa King zezwolenie na budowę toru próbnego o długości ponad jedenastu km. Prace mają potrwać do 2018 roku gdy cała infrastruktura zostanie przydzielona do użytku. Tam program będzie sprawdzany.

Polacy też chcą

W styczniu wystartowała organizowana przez zespół Hyper Poland zbiórka funduszy, której to celem było stworzenie modelu kapsuły Hyperloop. Dzięki naszej technologii, podróż z Krakowa do Gdańska trwałaby jedynie 35 minut. W skład zespołu wchodzą absolwenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, założyciele inżynierskiego start-upu Carbon Workshop oraz przedstawiciele firm projektowych.

Akcja zakończyła się sukcesem, organizatorom udało się zebrać po 65 tys. zł., za które doprowadzą do realizacji zaawansowany modelu Hyperloop'a przy skali 1: 24. Następnie chcą pójść o krok dalej i zbudować pierwowzór Hyperloop'a.

Związane z