Temat: Rosja

Dom - Surowce - Temat: Rosja

02.08.2019-194 widoki -Surowce

Gazprom wykupił moce w zamysle dostaw przez Nord Stream 2  Surowce

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy osiągają nowe narzędzie nacisku na Gazprom
  • "Sueddeutsche Zeitung": Republika francuska zagłosuje przeciwko Nord Stream 2
  • "Bez stanowczej odpowiedzi nie zatrzymamy ofensywy Kremla"

Rosyjski koncern Gazprom wykupił 6 marca nowe moce przesyłowe w Niemczech, Czechach i na Słowacji, niezbędne do przyszłych dostaw przez planowany gazociąg Nord Stream 2 - poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant".

Gazeta podaje, powołując się na swoje źródła, że spółka Gazprom Eksport zarezerwowała nowe moce przesyłowe podczas aukcji na systemie PRISMA. Źródła dziennika twierdzą, że została wykupiona "co najmniej główna część" przyszłych przepustowości.

Według "Kommiersanta" na aukcji wykupiono siły przesyłowe na 58 mld metrów sześciennych gazu na rok w punkcie wejścia do niemieckiego systemu gazociągów przy miejscowości Vierow oraz 45 mld metrów sześciennych przy punkcie wyjścia z internecie gazociągów do Czech. Zarezerwowane przepustowości dotyczą w dużej ilości terminów od 1 października 2019 roku do 2039 roku.

Gazprom zablokowany przez polskiego olbrzyma. Chodzi o Opal

"Kommiersant" zauważa, że - wnioskując po aukcji i innych deklaracjach operatorów - główna część gazu z Nord Stream 2 będzie dowieziona przez planowany gazociąg EUGAL, bliźniaczy wobec OPAL-u, do Czech i dalej na Słowację. Na Słowacji Gazprom może wykorzystać istniejącą w tamtym miejscu infrastrukturę do dostaw gazu do Austrii i nadal na północ Włoch a także na Węgry.

O Nord Stream 2

Planowany gazociąg EUGAL to lądowa odnoga Nord Stream 2, mająca przebiegać wzdłuż granicy z Polską, od Bałtyku do niemiecko-czeskiej granicy po Saksonii. Gazociąg ma prowadzić równolegle do istniejącego gazociągu OPAL, głównej lądowej odnogi Nord Streamu.

Nord Stream 2 ma zaistnieć na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream.

Ma to stanowić dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Jego ukończenie przewiduje się na koniec 2019 roku.

Projektowi sprzeciwiają się kraje bałtyckie i Ukraina. Polska uważa, że lokata ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy sposobność budowania sprawnej unii energetycznej i powoduje zwiększenie uzależnienia od rosyjskiego surowca.

Związane z