Ceny ropy w Nowym Jorku z brakiem zmian. Inwestorów interesuje Iran

Dom - Surowce - Ceny ropy w Nowym Jorku z brakiem zmian. Inwestorów interesuje Iran

09.07.2019-671 widoki -Surowce

Ceny ropy w Nowym Jorku bez zmian  Surowce

Ceny ropy naftowej w giełdzie paliw w Świeżym Jorku są niemal z brakiem zmian, za to drożeje Brent na ICE - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, przy dostawach na maj, dzięki giełdzie paliw NYMEX po Nowym Jorku, jest wyceniana po 50, 80 USD, po zwyżce o 1-wszą centa.

Brent przy dostawach na maj w giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 26 centów, to znaczy 0, 5 proc., do odwiedzenia 56, 83 USD zbytnio baryłkę.

Iran po centrum uwagi

Inwestorów ciekawi nadal sprawa programu nuklearnego Iranu.

Rozłam w OPEC? Libia potrzebuje redukcji wydobycia ropy

Wstępne porozumienie Iranu i mocarstw ws. programu atomowego odrzucić gwarantuje, że w lipcu podpisana będzie ostateczna umowa - ocenił w czwartek ajatollah Ali Chamenei. Dodał, że Iran nie umożliwi na inspekcje obiektów wojskowych ani kontrole niekonwencjonalne.

Jeśli końcowe porozumienie zostanie włączone, natychmiast zniesione powinny pozostawać międzynarodowe sankcje - zażądał irański przywódca.

Zgodnie z ramową umową spośród Lozanny, europejskie i amerykańskie sankcje miałyby być uchylane stopniowo. Warunkiem byłoby poświadczenie przez Międzynarodową Agencję Ciepła Atomowej, że Iran wypełnia wynikające z umowy zobowiązania.

Chamenei wezwał jednak irańskich negocjatorów, by nie zaakceptować akceptowali jako warunku dokumenty urzędowe "jakichkolwiek niekonwencjonalnych inspekcji" instalacji nuklearnych.

2 kwietnia Iran i sześć świeckich potęg - USA, Ogromna Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy - zawarły w Szwajcarii wstępne układ co do budzącego kontrowersje irańskiego programu atomowego.

Zawiera ono kluczowe punkty spodziewanego układu nuklearnego, który ma zostać uzgodniony do trzydzieści czerwca i zagwarantować, iż Iran nie wejdzie przy posiadanie broni jądrowej. Mniema m. in., że ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu poprzez Iran będą obowiązywały poprzez 10 lat, an irańskie zdolności wzbogacania uranu pozostaną ograniczone o ponad 2 trzecie.

Układ z Iranem, ropa po dół. Świat produkuje zbyt dużo tego surowca?

- Ostatnie informacje dotyczące negocjacji z Iranem wystarczyły, żeby na jakiś czas zahamować spadki cen ropy dzięki rynkach paliw pomimo niesłychanie dużego wzrostu zapasów materiału w USA - twierdzi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Oczekiwanie na ropę

- Jeszcze zajmie to parę miesięcy zanim na rynku mogłaby się pojawić irańska ropa, ale już istnieją perspektywy znaczącego podwyższenia podaży - dodaje.

Zapasy ropy naftowej w NA JUKATAN wzrosły w ubiegłym tygodniu o 10, 95 mln baryłek, czyli 2, trzech proc., do 482, 39 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii. To najwyższy pułap zapasów ropy w NA JUKATAN od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten rzecz w 1982 r. Analitycy oceniali, że w ub. tygodniu wzrosły one o 3, 25 mln baryłek.

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała o 37 centów do pięćdziesięciu, 79 USD za baryłkę.

Związane z