Temat: Frank szwajcarski

Dom - Pieniadze - Temat: Frank szwajcarski

25.06.2019-617 widoki -Pieniadze

Belka: zamrożenie kursu byłoby ważnym naruszeniem umów. Frank odrzucić będzie kosztował więcej niż 5 zł  Pieniądze

  • Raty kredytów frankowych mogą wzrosnąć do rekordowego poziomu
  • Coraz mniej kredytów we frankach
  • Przegląd prasy. Frankowiczom trudno wygrać z bankami
  • Przewalutowanie kredytów we frankach. Cymański: po kursie zaciągnięcia wówczas nierealne
  • Pomoc dla frankowiczów. Rząd pozytywnie o prezydenckiej ustawie

Zamrożenie kursu na wcześniejszym poziomie (sprzed 15 stycznia) byłoby zasadniczym naruszeniem umów - rzekł prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, który był gościem Moniki Olejnik po programie "Kropka nad i" w TVN24. Według jego kurs franka nie urośnie powyżej 5 zł.

We wtorek zebrał się Komitet Stabilności Finansowej. Minister finansów, prezes NBP, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dyskutowali na temat oddziaływania decyzji banku centralnego Szwajcarii dotyczącej franka szwajcarskiego dzięki sytuację polskiego rynku finansowego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora bankowego.

Szczurek w TVN24 BiŚ: zamrożenia kursu franka nie stanie się. Banki powinny uwzględnić ujemny LIBOR

Pomocna dłoń od banków

- Dzisiaj dzięki spotkaniu padła jednogłośna postanowienie ze strony banków, iż będą stosować rynkową, ujemną stopę procentową franka szwajcarskiego - powiedział Belka. Jak na przykład dodał, banki mogą zatrzymać się także od wymagania od swoich klientów tak zwanym. doubezpieczenia, czyli dodatkowego zastawu. - To pogarszałoby sytuacje kredytobiorców - zaznaczył.

Podkreślił, że bankowcy posiadają świadomość, ze nagła przemiana kursu franka nie wydaje się być sprawą rutynową. - Perswadujemy bankom, żeby wzięły część ryzyka na siebie i ostrożnie postępowały wobec ludzi, którzy mają problem wraz ze spłatą kredytu.

Belka powiedział, że zamrożenie kursu na wcześniejszym poziomie (sprzed 15 stycznia) byłoby "istotnym naruszeniem umów".

Ogromne ryzyko

Zdaniem prezesa NBP ok. 2-2, 5 proc. ludzi ma problemy wraz z spłatą kredytu we frankach. - Jak ktoś potrzebuje wziąć kredyt na 40 lat w walucie, w której nie zarabia to naraża się na straszliwe zagrożenie - podkreślił.

Dodał, że trzeba poczekać który skutek będzie miała rozstrzygnięcie Szwajcarii. - Nie nie ulega kwestii czy kurs franka się utrzyma, zobaczymy co zrobi Europejski Bank Centralny, który w tym tygodniu może zmniejszyć stopy procentowe. Wkroczyliśmy po epokę bardzo niskich stop procentowych, także ujemnych. To rzecz, która kilka czasów temu wydawała się nie do wyobrażenia - powiedział.

Frank umocni się na stałe? "Przez najbliższe 12 miesięcy poniżej 4 złotych"

Według faceta, frank nie będzie kosztował więcej niż 5 złotych. - To co się miało stać to już się stało - mówił.

Zrzutka na banki?

Zaznaczył, że "frankowicze" nie zaakceptować są w tak trudnej sytuacji jak się powszechnie mówi. - Kredyty stałyby się prawdziwym problemem gdyby w Polsce nastąpił dekoniunktura gospodarczy i wzrost bezrobocia. 3/4 problemów ze spłatą kredytów bierze się z utraty zatrudnienia. - powiedział gość Moniki Olejnik. - 95 proc. "frankowiczów" przebywa w mieszkaniach i mieszkaniach, na który wzięli kredyt, więc ich determinacja w spłacaniu rat jest bardzo duża - dodał.

Według niego pomoc rządowa dla “frankowiczów” oznaczałoby ogromne kłopoty dla banków. - Gdyby ten problem uporządkować ustawowo, to w sprawy dramatycznej musielibyśmy się zrzucać na banki. Upadłość banków byłaby katastrofą - powiedział.

Według niego, dziś mamy do czynienia spośród festiwalem pomysłów dla “frankowiczów”. - To niebezpiecznie. Bo jeśli pomóc im, wówczas dlaczego nie „złotówkowiczom”? - pytał.

Do sądu?

Zdaniem Belki nie zaakceptować należy się spodziewać masowego napływu wniosków kredytobiorców do odwiedzenia sądów przeciwko bankom.

- Jeśli sąd przy Polsce uzna, że mamy do czynienia z niedozwoloną spekulacją to będzie to zupełnie nowa sytuacja. Nie sądzę by do tego doszło, sądy są obok nas w tej sprawy powściągliwe - powiedział o kredytach w zagranicznych walutach obcych prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, który był gościem Moniki Olejnik w programie "Kropka nad i" w TVN24.

Związane z