Chińczycy mają apetyt w jabłka znad Wisły. Naszego kraju potentat na celowniku

Dom - Pieniadze - Chińczycy mają apetyt w jabłka znad Wisły. Naszego kraju potentat na celowniku

10.07.2019-382 widoki -Pieniadze

Chińska firma chce przejąć polską grupę Appol  Pieniądze

Chińska spółka SDIC Zhonglu Fruit Juice chce za przeszło 68, 5 miliona złotych przejąć spółkę Appol, czołowego producenta koncentratu jabłkowego w Polsce. Tak wynika z danych opublikowanej na stronie internetowej szanghajskiej giełdy.

W miniony czwartek spółki podpisały umowę inwestycyjną, ale powodzenie transakcji i ostateczna cena będzie zależała od efektów prowadzonego audytu - wyjaśnił we wtorek przedstawiciel przedsiębiorstwa SDIC Zhonglu, odmawiając podania nazwiska.

Zanim transakcja dojdzie do skutku, powinny na nią wyrazić zgodę chińskie urzędy: Ministerstwo Handlu, Krajowa Komisja Rozwoju i Reform oraz Państwowe Gabinet ds. Wymiany Zagranicznej (SAFE). - Jeśli dobrze pójdzie, zajmie to kilka miesięcy, niecały rok - ocenił przedstawiciel Zhonglu.

Polska w światowej czołówce

"Narodowy trunek" bez akcyzy. Rząd szykuje ułatwienia dla wytwórców

- Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem (zagęszczonego soku owocowego a mianowicie red. ) na kuli ziemskiej. Przejęcie wytwórcy z tegoż rynku wpłynie korzystnie na globalne rozmieszczenie naszej produkcji - powiedział przedstawiciel chińskiej spółki. Jak dodał, jak dotąd firma produkuje soki wyłącznie w Chinach.

- Poza tym polska firma produkuje również sok NFC (nie z koncentratu a mianowicie red. ). Z tymże sokiem związany jest kierunek rozwojowy w całej gałęzi soków owocowych w Europie - podkreślił.

Firma Appol jest polską przedsiębiorstwem o prywatnym kapitale oraz największą w Polsce korporacją w branży produkcji koncentratów owocowych - podano dzięki stronie internetowej Appolu.

Z danych przedstawionych w komunikacie o przejęciu Appolu powstaje, że zyski tej przedsiębiorstwa za 10 pierwszych miesięcy br. były ponad pięciokrotnie niższe niż za pełny ubiegły rok.

Polska jest jednym z czołowych producentów jabłek na globie. Jednak w związku z kłopotami na rynku tych słodkich w tym roku polscy przetwórcy, podobnie jak firmy z innych krajów UE, musieli importować koncentrat jabłkowy m. in. z Chin. Od lipca do września państwa UE zaimportowały z tego kraju 9, sześć tys. ton koncentratu, niemal trzy razy więcej niż rok wcześniej - wypływa z analizy AgroNawigatora, przygotowanej przez PKO BP, cytowanej na początku grudnia przez "Puls Biznesu".

O firmach

Zhonglu Fruit Juice Co., której siedziba znajduje się w Pekinie, wydaje się filią państwowego holdingu State Development & Investment Company. Na stronie internetowej firma informuje, że 90 proc. jej produktów przeznaczonych wydaje się być na eksport.

Według agencji Xinhua chińskie firmy ogłosiły w tym r. blisko 350 fuzji i przejęć zagranicznych, opiewających dzięki 64, 8 mld dol. Chińskie władze wprowadziły po tym roku obostrzenia, by zmniejszyć liczbę inwestycji ocenianych jako nieracjonalne, szczególnie po sektorach, takich jak nieruchomości czy rozrywka.

Promowane są natomiast inwestycje przy krajach objętych chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz inwestycje mogące pozytywnie wpłynąć na rozwój chińskiego przemysłu - podała chińska filia.

Związane z