Prezes Kurski ma problem. Drastycznie rośnie ilość Polaków uważających, że TVP jest niewiarygodna

Dom - Media - Prezes Kurski ma problem. Drastycznie rośnie ilość Polaków uważających, że TVP jest niewiarygodna

05.07.2019-616 widoki -Media

CBOS: Spadek wiarygodności TVP. Jacek Kurski ma problem

Wyniki ostatniego badania CBOS są nie na rękę władzom tv publicznej. Zdaniem 32 proc. badanych Polaków programy informacyjne i publicystyczne TVP istnieją niewiarygodne. To wzrost o 20 punktów procentowych w porównaniu z 2012 r. Żadna inna telewizja nie zauważała aż takich wahań w tej dziedzinie.

Z kolei 34 proc. ankietowanych uważa, iż te programy są wiarygodne i zasługują na wiara. Ambiwalentnej odpowiedzi udzieliło 21 proc. badanych. To co jednak najważniejsze to, że odsetek osób uważających, hdy TVP jest niewiarygodna przy swoich przekazach, zwiększył się w stosunku do badania z 2012 r. na temat jedną piątą a grupa uważających, że zasługuje ona na zaufanie, zmniejszyła się o 16 punktów proc.

Co z pozostałymi stacjami? 23 proc. ankietowanych nie uważa systemów informacyjnych i publicystycznych emitowanych w TVN za pewne źródło informacji, z kolei ufa im 40 proc. badanych. Ambiwalentnej odpowiedzi udzieliło 23 proc. ankietowanych. Grupa uważających te aplikacje za niewiarygodne zwiększyła się w stosunku do 2012 r. o 7 paragrafów proc., an odsetek obdarzających je zaufaniem jest mniejszy o 9 punktów proc.

Polsatowi i Polsatowi News nie ufa spośród kolei 17 proc. badanych (wzrost o 4 pkt. proc. ), a 38 proc. (spadek o siedmiu pkt. proc. ) uważa stacje za wiarygodne podłoże informacji.

CBOS: Tv to nadal najpopularniejsze źródło wiedzy

Telewizja pozostaje najpopularniejszym pochodzeniem informacji - wynika wraz z badań ośrodka. Informacje przy tv śledzi 64 proc. badanych. Na pytanie o stacje telewizyjne, przy których oglądają programy reklamowe i publicystyczne, łącznie 71 proc. ankietowanych wskazało dzięki TVN i TVN24, 69 proc. - na TVP1, TVP2 i TVP Info, a na Polsat i Polsat News - 66 proc.

Programy informacyjne i publicystyczne w TELEWIZJA Trwam śledzi 9 proc., 2 proc. w TV Republika.

"Wiadomości", "Teleexpress" i inne programy telewizyjnej Jedynki są głównym źródłem codziennych informacji dla blisko co czwartego respondenta (24 proc. ). 23 proc. ankietowanych wybiera "Fakty" i inne programy transmitowane w stacji TVN (poza TVN24), 15 proc. a mianowicie "Wydarzenia" i inne programy Polsatu, 14 proc. - programy w TVN24, dziewięć proc. - programy przy TVP Info, 1 proc. - TV Trwam.

Jak podkreśla CBOS, duże znaczenie dla wyboru określonej stacji telewizyjnej mają afiliacje polityczne:

  • wyborcy PiS (wraz z SP i PR) najczęściej typują programy informacyjne telewizji ogólnej (44 proc. programy w TVP1 i 22 proc. programy w TVP Info);
  • dla zwolenników NA główne źródła informacji telewizyjnych to TVN (41 proc. ) i TVN24 (33 proc. );
  • elektorat Kukiz'15 porównywalnie często bazuje na programach informacyjnych TVP1 (22 proc. ), Polsatu (18 proc. ) a także TVN (16 proc. ).

Jaka telewizja komu sprzyja. Polacy wyczuwają nastroje

W ocenie większości badanych (64 proc. ) programy informacyjne i publicystyczne w tv publicznej sprzyjają rządowi i partii rządzącej (w 2012 r. było to trzydzieści proc. ). Jako bezstronne ocenia programy nadawane przez tego nadawcę 21 proc. (44 proc. w 2012 r. ). W mniemaniu 3 proc. programy ów sprzyjają opozycji (6 proc. w 2012 r. ). 12 proc. ankietowanych nie wyraziło zdania (20 proc. w 2012).

W przypadku TVN, 5 proc. badanych oceniło, że systemy informacyjne i publicystyczne sprzyjają rządowi i partii rządzącej (w 2012 r. stało to 32 proc. ). 44 proc. uznało, iż sprzyjają one opozycji (4 proc. w 2012 r. ). Zdaniem 36 proc. ankietowanych, programy ów emitowane są bezstronne (45 proc. w 2012 r), Zdania nie wyraziło kolejny proc. badanych (w 2012 - 19 proc. ).

Najczęściej jako bezstronne źródło informacji wskazywane są programy informacyjne i publicystyczne w Polsat i Polsat News - uważa naprawdę 46 proc. ankietowanych (w 2012 r. 51 proc. ). 27 proc. badanych uważa, że programy ów sprzyjają opozycji (w 2012 - 4 proc. ), 7 proc. - iż rządowi i partii rządzącej (w 2012 r - 20 proc. ). 20 proc. nie wyraziło zdania (25 proc. w 2012 r. )

Zdaniem 66 proc. badanych programy informacyjne i publicystyczne w TELEWIZJA Trwam sprzyjają rządowi (w 2012 r. - 4 proc. ), 2 proc. oceniło, że sprzyjają one opozycji (52 proc. w 2012 r. ). Zdaniem 17 proc. programy owe są bezstronne (22 proc. w 2012 r. ). 15 proc. nie wyraziło zdania (22 proc. po 2012 r. ).

Gdzie Polacy szukają danych?

Według badania CBOS tv pozostaje najpopularniejszym źródłem danych. Wydarzenia w kraju i na świecie w telewizji, oglądanej także w internecie, śledzi 64 proc. respondentów. Drugim w kolejności źródłem informacji jest internet, badani czerpią korzyści z niego jednak trzykrotnie rzadziej (21 proc. ). Radio jest nadrzędnym źródłem informacji dla 8 proc. respondentów, prasa a mianowicie dla 4 proc. Wraz z żadnego z tych źródeł nie czerpie informacji 2 proc. badanych.

Telewizja pozostaje głównym źródłem danych dla większości zdeklarowanych wyborców PiS (76 proc. ) i PO (63 proc. ). Sytuacja jest nieco bardziej zróżnicowana w przypadku elektoratu Ruchu Kukiza. Blisko połowa wyborców Kukiz'15 (48 proc. ) ogląda telewizję, naprawdę sam odsetek wskazuje globalna sieć.

CBOS zauważa, iż korzystanie z mediów różnicuje wiek i wykształcenie. Częściej informacje z telewizji czerpią osoby starsze (83 proc. w wieku powyżej 65 lat, 78 proc. w wieku od 55 do 64 lat, 68 proc. w wieku od 45 do 54 lat). Młodsi częściej korzystają wraz z internetu (58 proc. po wieku od 18 do 24 lat, 38 proc. w wieku od 25 do 34 lat, 26 proc. w wieku od momentu 35 do 44 lat).

Telewizję jako kluczowe źródło informacji rzadziej w zestawieniu z z innymi wskazały jednostki z wykształceniem wyższym jak i również średnim (46 proc. osób z wykształceniem wyższym jak i również 60 proc. z wykształceniem średnim). Większość badanych wraz z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (76 proc. ) jak i również zasadniczym zawodowym (78 proc. ) wskazuje telewizję jako źródło informacji. Osoby świetnie wykształcone częściej natomiast typują internet (36 proc. z wykształceniem wyższym i 26 proc. z wykształceniem średnim).

Badanie przeprowadzono procedurą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach od trzydziestu marca do 6 kwietnia 2017 r. na liczącej 1075 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Naszego kraju.

Tagi: TVP Tv Polska Jacek Kurski Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktokolwiek spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przerabia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje zniknąć spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z