Logo witryny MarketWatch Łącze prowadzące z powrotem do strony głównej.

Category: American Express
17 lutego 2021
  • Ustawienia konta
  • Zaloguj sie
  • Zapisz się

Siła Jeffa Reevesa w liczbach

Jeff Reeves

Akcje AXP są zakupem w ramach tej korekty

  • Ikona wiadomości e-mail
  • Ikona Facebooka
  • Ikona Twittera
  • Ikona Linkedin
  • Ikona Flipboard

    Ikona drukowania Ikona zmiany rozmiaru

Symbole, do których istnieją odniesienia

American Express AXP, + 0,67%, w ciągu ostatnich kilku tygodni był otoczony negatywnymi opiniami. Zaczęło się od raportu zysków, który tylko nieznacznie przekroczył oczekiwania dzięki sprzedaży aktywów, a ostatnio inwestorzy otrzymali wiadomość, że magazyn wielkopowierzchniowy Costco, + 1,14%, zrzuca Amex.

Ale chociaż akcje zanotowały 13% rozlew od Nowego Roku, jestem jednym z tych odważnych (lub być może głupich) inwestorów, którzy uważają AXP za kupno tej wycofania.

Spójrzmy na liczby, a nie tylko na nagłówki, a zobaczysz, dlaczego.

Chociaż rozstanie Costco z American Express jest bardzo publiczne, trudno sobie wyobrazić, że sama ta umowa będzie miała jakikolwiek nadmierny wpływ na przychody lub zyski American Express. Tak, to prawda, że ​​firma Amex szacuje, że karty pod wspólną marką z Costco stanowią około 10% wszystkich kart i około 8% całkowitych wydatków klientów na całym świecie.

Ale trochę alarmuje myśl, że każdy z tych posiadaczy kart z porzuconą Amexem i biegiem do konkurenta, takiego jak Visa V, + 1,55% z dnia na dzień. Amex z pewnością będzie pracował w nadgodzinach, aby uratować tych klientów i ich biznes.

axp_021315

Utrata biznesu American Express w Costco jest bardziej konkretna, ale partnerstwo trwa do 31 marca 2016 r. – więc ludzie mogą swobodnie sięgać od teraz do tego czasu. American Express potrzebuje dużo czasu na opracowanie planu B.

A po tej dacie zróbmy trochę matematyki na zapleczu, zanim inwestorzy za bardzo zaczną wariować: według doniesień American Express pobiera opłatę w przybliżeniu 3% każdej sprzedaży. Biorąc pod uwagę, że całkowity przychód Costco wyniósł w zeszłym roku około 113 miliardów dolarów, byłoby to 3,4 miliarda dolarów utraconych opłat, gdyby KAŻDA transakcja Costco była dokonywana na Amex.

Biorąc pod uwagę przychody firmy Amex wynoszące około 35 miliardów dolarów, to mniej niż 10%, nawet w scenariuszu zagłady, w którym każdy grosz wydany przez Costco jest przenoszony na kartę Amex.

Czy ktoś myśli, że nawet połowa transakcji Costco odbywa się na Amex? Trzeci?

Krótko mówiąc, czas pokaże rzeczywisty wpływ na wynik finansowy, ale podejrzewam, że nie będzie to więcej niż 5% lub 6% całkowitych przychodów Amex. To oczywiście zła rzecz, ale na szczęście są inne powody, by być optymistą na American Express – i powody, by sądzić, że ostatnia wyprzedaż jest przesadzona.

Dobre zarobki: Warto również zauważyć, że American Express odnotował zysk netto w czwartym kwartale, który wzrósł o 11% rok do roku i około 7% wzrost przychodów. Więc to nie tak, że Costco jest jedyną ścieżką rozwoju dla tej firmy świadczącej usługi finansowe.

Optymizm odsetek netto: Godny uwagi jest również fakt, że American Express odnotował wyższe dochody odsetkowe netto pomimo utrzymujących się niskich stóp procentowych. Wróży to bardzo dobrze na 2015 rok, kiedy wielu spodziewa się, że Rezerwa Federalna zaostrzy politykę i podniesie stopy w drugiej połowie roku. American Express wygra na dwóch frontach, jeśli i kiedy stopy wzrosną, ponieważ jest zarówno bezpośrednim pożyczkodawcą, jak i podmiotem obsługującym płatności, więc ma dwa różne sposoby umieszczania pieniędzy w oprocentowanych aktywach.

Uwzględnione nieszczęścia związane z walutą: Niedźwiedzie mają dobrą stronę w tym, że silny dolar utrzyma się w 2015 r. I podobnie jak wiele międzynarodowych koncernów, Amex będzie nadal odczuwać ból w rezultacie. Ale chociaż forex miał około 2% wpływ na przychody według analityków, nie postępujmy tak, jakby Amex był skazany – lub biorąc pod uwagę, że indeks dolara DXY, -0,55% jest na najwyższym poziomie od mniej więcej dekady, problemy walutowe pojawią się znacznie gorsze i nie są zapieczone.

Wycena: Przy stosunku ceny do zysku na poziomie około 12, American Express jest z pewnością tańszy niż rynek w ogóle i dużo mniejszy niż wielokrotność zysków powyżej 20 dla porównywalnych kart Visa i MasterCard MA, + 2,08%. I chociaż jego stosunek ceny do wartości księgowej jest wprawdzie podwyższony i wynosi około 4,2, premia, jaką płacisz za AXP w porównaniu z konkurentami, jest znacznie bardziej atrakcyjna; Visa kosztuje około 6, a MasterCard to aż 14,3.

Cięcie wstecz: Oczywiście niektórzy na Wall Street koncentrowali się na wzroście wydatków w takich kategoriach jak usługi kartowe. Ale firma jest proaktywna; American Express „poprawi wydajność operacyjną, zmniejszając w tym roku ponad 4000 miejsc pracy, czyli około 6% całkowitej siły roboczej. Pokazuje to, że firma dąży do długoterminowego obniżenia tych kosztów.

Silny bilans: American Express może pochwalić się 22 miliardami dolarów w gotówce i inwestycjach krótkoterminowych oraz kolejne 4 miliardy dolarów w inwestycjach długoterminowych. Dla porównania, to wystarczy, aby wypłacić obecne dywidendy przez ponad 24 lata bez zanurzania się w ani grosza zarobków! Jeśli te zasoby gotówki nie są dla Ciebie wystarczające, pamiętaj, że są to przepływy pieniężne z działalności operacyjnej w wysokości około 9 miliardów dolarów.

Silna marka: W 2014 roku American Express ponownie uplasował się na szczycie w klasie zadowolenia klientów korzystających z kart kredytowych. W rzeczywistości w każdym z ośmiu lat, od kiedy JD Power sporządził raport, Amex zajął najwyższe miejsce. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego klienci Costco-Amex pod wspólną marką (lub inni) będą trzymać się i przeglądać w przyszłości, nie szukaj dalej niż ta ocena satysfakcji.

Odzyskiwanie konsumentów: American Express jest w swej istocie cyklicznym zasobem, który żyje i umiera dzięki ilości transakcji dokonywanych przez posiadaczy kart. Biorąc pod uwagę, że nastroje konsumentów osiągnęły w styczniu 11-letnie maksimum, można bezpiecznie założyć, że Amerykanie będą nadal otwierać swoje portfele – a American Express będzie nadal atakowany, gdy to zrobią.