JP Morgan przejmuje Bank One

Category: Jpmorgan Chase
17 lutego 2021

14 stycznia 2004 18:28 EST

Aktualizacja od 18:16 EST

JPMorgan Chase

zgodził się nabyć

Bank One

za około 59 miliardów dolarów, podbijając giganta kart kredytowych ze Środkowego Zachodu, chcąc zachować przewagę nad nim

Bank Ameryki

, która w październiku ogłosiła własną mega-fuzję.

JP Morgan wymieni 1,32 akcji swoich akcji na każdą wyemitowaną akcję Banku One, wyceniając akcje Banku One na około 51,77 USD na podstawie środowego zamknięcia. Połączony podmiot, nazwany JP Morgan Chase & Co., miałby kapitalizację rynkową w wysokości około 130 miliardów dolarów, 1,1 biliona dolarów aktywów i 2300 oddziałów w 17 stanach.

Akcje Banku One zostały zamknięte w środę na poziomie 45,22 USD, co dało firmie łączną kapitalizację rynkową w wysokości około 50,6 mld USD. Akcje były ostatnio notowane na pozagodzinnej sesji Instinetu po cenie 49,74 USD, co oznacza wzrost o 4,52 USD lub 10%. Akcje JP Morgan spadły o 1,52 USD, czyli 4%, do 37,70 USD; jego kapitalizacja rynkowa wynosi około 80 miliardów dolarów.

JP Morgan jest obecnie drugim co do wielkości bankiem w kraju

Citigroup

ale – przed dzisiejszymi wiadomościami – oczekiwano, że spadnie na 3. miejsce po przejęciu

FleetBoston

przez Bank of America. Bank One jest szóstym co do wielkości bankiem w kraju.

Przejęcie przywróci prezesa Bank One Jamiego Dimona do Nowego Jorku trzy lata po tym, jak został usunięty z drugiego miejsca w Citigroup w zaciekłej walce z prezesem Citigroup Sandym Weill. Banki podały, że William Harrison pozostanie prezesem i dyrektorem generalnym połączonej firmy do 2006 r., Kiedy to zastąpi go Dimon, obecnie prezes połączonej firmy i dyrektor operacyjny.

„Myślę, że to świetna okazja – powiedział Michael Stead, zarządzający portfelem Wells Capital Management, który jest właścicielem obu akcji banków w swoim funduszu. „To wygładzi strumień przychodów JP Morgan.

Stead powiedział również, że wniebowstąpienie Dimona byłoby dobrą rzeczą, pomagając w sprzątaniu domu po podłym zaangażowaniu JP Morgana w

Enron

Szacowana premia w wysokości 20% nie jest tak pieniąca, jak ta zapłacona przy przejęciu FleetBoston przez Bank of America za 47 miliardów dolarów, które ma zostać zamknięte w marcu. BofA zbiera 40% premię za Fleet, w oparciu o cenę akcji w dniu ogłoszenia transakcji.

Wczesne zwroty z mega-transakcji JP Morgan są pozytywne.

Sean Egan, prezes Egan Jones Ratings, małej niezależnej agencji ratingowej, powiedział, że umowa ostatecznie przybliży JP Morgan Chase do konkurowania z Citigroup jako oferujący pełen zakres usług bank konsumencki i komercyjny. Powiedział, że Bank One wzmocni ofertę konsumencką i detaliczną JP Morgan i przyniesie potrzebnej kadrze kierowniczej „nową krew w postaci Dimona.

Jedna z krytyki fuzji JP Morgan i Chase Manhattan dotyczy tego, że połączony bank nigdy nie spełnił oczekiwań. Harrison i inni dyrektorzy JP Morgan chwalili się, że fuzja w 2000 roku pozwoli drugiemu bankowi w kraju konkurować łeb w łeb z Citigroup.

Jednak pod wieloma względami JP Morgan nigdy nie dogonił Citigroup. Nawet po fuzji JP Morgan nigdy nie miał dominacji konsumenckiej swojego rywala z okolic, a jego działalność w zakresie bankowości inwestycyjnej była zbyt zależna od handlu obligacjami – nigdy nie był to szczególnie wiarygodny strumień przychodów.

Banki spodziewają się oszczędności kosztów przed opodatkowaniem w wysokości 2,2 miliarda USD w ciągu najbliższych trzech lat, a transakcja przyniesie wzrost zysków według standardów GAAP począwszy od 2005 r. Oczekuje się, że koszty związane z połączeniem wyniosą 3 miliardy USD przed opodatkowaniem. Bank One spodziewa się zwiększenia kwartalnej dywidendy do 45 centów.