Jaka jest różnica między skarbcem bitcoin a portfelem bitcoin

17 lutego 2021

Istnieją trzy możliwe sposoby przechowywania krypto: portfel, skarbiec i giełda. Wszystkie trzy mają różne zastosowania i zasługują na swoje miejsce pod słońcem, ale dla nowego użytkownika kryptowaluty wybór może stać się przytłaczający. Poza tym, jeśli chodzi o różnicę między portfelem Bitcoin a Vault, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy.

W tym artykule omówiono różnicę między portfelem BTC a skarbcem, a później skupiono się na giełdach i ich implementacjach. Jeśli nie interesują Cię szczegóły techniczne i po prostu szukasz „magazynu kryptowalut 101, mamy ładną infografikę na ten temat, która wyjaśnia podstawowe różnice bez zagłębiania się w ich przyczyny.

Co to jest portfel BitcoinAby wyjaśnić, czym dokładnie jest portfel Bitcoin, najpierw musimy wyjaśnić, czym jest Bitcoin i jak działa.

Bitcoin (i każda inna jednostka dowolnej kryptowaluty) to unikalny token cyfrowy. Na przykład „SaMpLe1rPe34nu5hbn3rx6pj4. Te tokeny są przechowywane w Blockchain – cyfrowej księdze, która jest zaszyfrowana i jednocześnie aktualizowana na wszystkich podłączonych do niej urządzeniach. Każde z tych urządzeń ma adres Bitcoin (klucz publiczny), który służy do jego identyfikacji. Niektórzy z nich mają więcej niż jeden.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o monetach, tokenach i różnicach między nimi, zapoznaj się z naszymi artykułami na Medium:

Portfel Bitcoin to unikalny adres w Blockchain, który pokazuje, ile tokenów (i jakiego rodzaju) posiada ten użytkownik. Jest widoczny dla wszystkich, ale aby uzyskać do niego dostęp i przenieść Bitcoiny w inne miejsce, musisz je odszyfrować. Potrzebujesz do tego klucza prywatnego, który jest znany tylko właścicielowi portfela Bitcoin.

A teraz powód, dla którego niektóre portfele mają więcej niż jeden adres. Po wykorzystaniu któregokolwiek z adresów w transakcji, użytkownik musi wygenerować nowy adres i zastąpić używany. Stary nadal nadaje się do użytku, ale jest uważany za zagrożony i nie zaleca się go używać. Niektórzy użytkownicy portfela tworzą z wyprzedzeniem wiele adresów, aby nie dać się złapać bez jednego.

Jaka jest różnica między portfelami BitcoinIstnieje wiele różnych rodzajów portfeli Bitcoin. Przejrzymy i porównamy te najciekawsze.

Co to jest papierowy portfel BitcoinJeśli spojrzałeś na powyższe wyjaśnienie i pomyślałeś: „Chwileczkę, mogę po prostu zapisać klucze publiczny i prywatny i użyć kartki papieru jako portfela – gratuluję. Znalazłeś najbezpieczniejszy, ale nie najwygodniejszy sposób przechowywania bitcoinów. Wyglądałoby to mniej więcej tak:

Portfele papierowe nie są połączone z Internetem i nie można ich zhakować. Ale mają też znaczące wady.

 • Z portfela papierowego możesz skorzystać tylko raz. Ze względów bezpieczeństwa nie należy wykorzystywać każdego portfela papierowego do więcej niż jednej transakcji przychodzącej i wychodzącej. Bitcoin Wiki ma całą stronę poświęconą temu, dlaczego nie powinieneś robić inaczej. I chociaż możesz stworzyć wiele kluczy dla tego samego portfela, najprawdopodobniej doprowadzi to do ogromnego bałaganu.
 • Nie możesz odzyskać papierowego portfela. W momencie, gdy zgubisz tę kartkę papieru, portfel zniknie ze wszystkimi pieniędzmi. Nie ma procedury awaryjnej, aby go odzyskać, chyba że gdzieś wykonałeś kopię portfela. I nawet wtedy możesz mieć tylko nadzieję, że zdobędziesz je, zanim ktoś inny prześle całą twoją kryptowalutę.Portfele papierowe to raczej niewygodny sposób na faktyczne korzystanie z kryptowalut. Ale jeśli chcesz tylko przechowywać, a nie aktywnie używać – portfel papierowy w ognioodpornym sejfie (lub nawet zabezpieczonej komórce w banku) jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na to. Na przykład bliźniacy Winklevoss przechowują swoją fortunę BTC na papierowych portfelach i nie żałują tego.

  Istnieje wiele sposobów tworzenia portfela papierowego. Polecamy Wallet Generator – nie przesyła żadnych wrażliwych danych do domu i jest bardzo łatwy w użyciu.

  Co to jest portfel bitcoin offlineJak już się dowiedzieliśmy, papierowe portfele Bitcoin są wyjątkowo bezpieczne, ale nie aż tak przydatne – głównie dlatego, że nie ma sposobu na aktualizację kluczy. Ale możesz rozwiązać ten problem, zachowując podobny poziom bezpieczeństwa – wystarczy komputer, który automatycznie aktualizowałby klucze, zachowując je zaszyfrowane. Ten komputer byłby wtedy nazywany portfelem bitcoin offline.

  Istnieją dwa rodzaje portfeli bitcoin offline: portfel sprzętowy i portfel programowy. Każdy ma swoje dziwactwa i przypadki użycia.

  Co to jest portfel sprzętowy

  Portfele sprzętowe to dedykowane urządzenia, które służą jedynie do śledzenia Twoich kluczy Bitcoin.

  Zalety sprzętowych portfeli Bitcoin

  • Portfele sprzętowe nie mogą zostać zhakowane, tak jak portfele papierowe;
  • Portfele sprzętowe wymagają dodatkowego uwierzytelnienia, aby zakończyć transakcje, co oznacza, że ​​złodzieje nie będą w stanie łatwo ukraść Twojego BTC.Wady sprzętowych portfeli Bitcoin

   • Portfele sprzętowe są drogie – średnia cena to 100 dolarów za portfel;
   • Portfele sprzętowe są nieporęczne i wymagają komputera PC;Najlepsze portfele sprzętowe to Ledger, Opendime i Trezor.

    Co to jest portfel oprogramowania

    Portfele programowe to specjalne aplikacje, które można zainstalować na komputerze lub urządzeniu mobilnym. Są tak samo wydajne jak portfele sprzętowe, ale generalnie są mniej bezpieczne.

    Zalety oprogramowania Portfele Bitcoin

    • Portfele z oprogramowaniem są bezpłatne;
    • Portfele programowe wymagają dodatkowego potwierdzenia przed transakcją;Portfele z oprogramowaniem są zawsze pod ręką, na komputerze lub smartfonie.Wady oprogramowania Portfele Bitcoin

     • Portfele oprogramowania wymagają dużej ilości miejsca (do 160 GB) lub stałego połączenia z Internetem;
     • Portfele programowe są tak samo podatne jak system operacyjny działający na Twoim urządzeniu. Na przykład, jeśli Twój telefon z Androidem nie otrzymuje miesięcznych aktualizacji zabezpieczeń, nie powinieneś używać go jako portfela.Musisz upewnić się, że nie są one dostarczane z jakimś oprogramowaniem szpiegującym, zwłaszcza jeśli chodzi o portfele mobilne. Najlepiej jest zabronić im dostępu do GPS, SMS-ów i innych niepotrzebnych danych.Najlepsze portfele programowe to Blockchain.info i Electrum. Oba działają na PC, OS X i Androidzie, ale tylko Blockchain.info ma wersję na iOS.

      Co to jest internetowy portfel BitcoinPrzyjrzyjmy się pomysłowi portfela oprogramowania i pójdźmy o krok dalej. W końcu wiele osób nosi obecnie więcej niż jedno urządzenie i byłoby miło, gdyby każdy z nich miał do dyspozycji portfel. W rzeczywistości umieśćmy to w chmurze i udostępniajmy z całego świata!

      Byłby to internetowy portfel Bitcoin. Są jednakowo kochani i pogardzani w społeczności Bitcoin – i zasłużenie.

      Zalety internetowych portfeli Bitcoin

      • Dostęp do portfeli online można uzyskać w dowolnym momencie, z dowolnego urządzenia.
      • Portfele online są łatwe w użyciu i doskonale nadają się do codziennych płatności Bitcoin;Portfele online można odzyskać, jeśli użytkownik uwierzytelnił się u dostawcy portfela.Wady internetowych portfeli Bitcoin

       • Portfele internetowe przechowują Bitcoiny nie na urządzeniu użytkownika, co stanowi zagrożenie bezpieczeństwa;
       • Portfele online wymagają od użytkowników zaufania do dostawcy portfela, co stanowi zagrożenie bezpieczeństwa.Portfele internetowe nie zapewniają użytkownikom kluczy prywatnych, co stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, a czasem jest niewygodne.Bonpay ma własny portfel online, w którym możesz założyć konto w mniej niż minutę. Inne popularne opcje to portfel Bitcoin i Exodus. Zalecamy również, aby dowiedzieć się, jak zabezpieczyć portfele kryptowalutowe online.

        Jaka jest różnica między przechowywaniem na zimno i na gorąco

        Niektóre portfele internetowe przechowują Bitcoiny na tym samym serwerze, na którym działa interfejs online (tzw. „Hot storage). Prowadzi to do mniejszych wydatków dla dostawcy portfela i pozwala mu znacznie uprościć ilość potrzebnego rozwoju.

        Inne portfele Bitcoin online przechowują tokeny na oddzielnym serwerze, który nie jest bezpośrednio połączony z Internetem i jest dostępny tylko z wewnętrznej sieci dostawcy portfela (tzw. Cold storage).

        Portfele do przechowywania w chłodni są nieskończenie bezpieczniejsze niż portfele do przechowywania na gorąco. Chociaż wymagają dodatkowych wydatków po stronie dostawców portfeli, chronią również Twoje Bitcoiny przed bezpośrednimi atakami hakerskimi. W końcu nie możesz włamać się do czegoś, czego po prostu nie ma.

        Wszystkie wymienione powyżej portfele, w tym portfel Bonpay, używają wyłącznie chłodni.

        Co to jest Skarbiec Bitcoinów?Nazwa Bitcoin Vault była, przepraszam, wymyślona przez CoinBase w 2014 roku jako „bezpieczniejsza opcja przechowywania bitcoinów w porównaniu z ich własnym portfelem Bitcoin online. Od tego czasu wiele innych firm zaczęło dostarczać zarówno portfele, jak i skarbce jako oddzielną usługę.

        Główne różnice między portfelem Bitcoin a Vault to:

        • Zaawansowana ochrona konta. Wszystkie płatności z Vault są opóźnione o 48 godzin, podczas których dostawca sejfu spróbuje osobiście skontaktować się z właścicielem konta. Płatność nie zostanie zrealizowana, dopóki właściciel konta nie potwierdzi. Jeśli jest kilku właścicieli (co jest możliwe w przypadku skarbców grupowych), wszyscy muszą zatwierdzić transakcję.
        • Podział geograficzny. Większość bitcoinów nie jest przechowywanych na tym samym serwerze. Na przykład Coinbase Vault przechowuje 97% Bitcoinów w geograficznie rozproszonej sieci serwerów, która nie jest bezpośrednio połączona z globalnym Internetem.Dodatkowe funkcje. Niektóre firmy zapewniają swoim użytkownikom Vault funkcje Premium. Na przykład Xapo zapewnia ubezpieczenie wszystkich kont Xapo Vault.Jeśli jednak szukasz znaczącej różnicy między portfelem Bitcoin a Vault – możesz być trochę rozczarowany. Pod koniec dnia skarbiec to tylko portfel na sterydach z kilkoma bardziej paranoidalnymi systemami ochrony i kilkoma dodatkowymi usługami. Więc jeśli chodzi o konfrontację BTC Vault vs Wallet, wybór należy całkowicie do Ciebie.

         Co to jest giełda Bitcoin i jak przechowuje Bitcoin?Giełda Bitcoin to miejsce do wymiany Bitcoinów na inne kryptowaluty i waluty fiducjarne. Aby działać, giełda musi przechowywać kryptowalutę każdego użytkownika. Tyle, że zapewnienie każdemu użytkownikowi osobnego portfela poważnie sparaliżowałoby działanie giełdy – w końcu ceny na kryptowalutach zmieniają się co sekundę i wiele może się zmienić w ciągu 20 minut niezbędnych do potwierdzenia transakcji.

         Dlatego giełda przechowuje wszystkie Bitcoiny (i inne tokeny kryptowalut) w jednym portfelu. Każdy użytkownik otrzymuje po prostu inny adres i ograniczony dostęp tylko do określonej sumy, którą „posiada. Używam cudzysłowów, bo w rzeczywistości ci ludzie nic nie posiadają – wszystkie tokeny legalnie należą do Coinbase i użytkownicy mają do nich tylko „dostęp.

         Oczywiście ten pojedynczy „gruby portfel jest kuszącą nagrodą dla hakerów, a zatem stanowi ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie wspominając już o tym, że w przypadku włamania niemożliwe będzie uzyskanie jakiejkolwiek rekompensaty.

         Jeśli wybór „Bitcoin Vault vs Bitcoin Wallet to wyrzucenie, „Bitcoin Wallet vs Exchange nie wchodzi w grę. Nie powinieneś przechowywać swoich Bitcoinów (ani żadnych innych tokenów) na giełdach.

         Ale jeśli chcesz wymienić swoje BTC na inne tokeny, możesz wypróbować Coinbase i Binance.

         • Nie ma idealnego rozwiązania. Najbezpieczniejsze sposoby korzystania z Bitcoin są również najbardziej niewygodne;
         • Jeśli chodzi o przechowywanie online, różnica między portfelem Bitcoin a Vault jest minimalna;„Bitcoin Wallet vs Exchange to oczywisty wybór. Nigdy nie przechowuj na giełdzie dużej ilości monet. A jeśli po prostu musisz, usuń je jak najszybciej.Jak więc przechowywać swoje Bitcoiny?Ostatecznie tylko Ty możesz zdecydować, jak przechowywać swoje Bitcoiny. Każdy ma własne preferencje i standardy przechowywania Bitcoinów i nie ma w tym nic złego. Należy jednak pamiętać, że może to – i powinno – być odpowiedzią z wieloma możliwościami wyboru.

          Oto naszym zdaniem doskonały sposób na przechowywanie dużej ilości Bitcoinów:

          • Przechowuj 40% swoich inwestycji w papierowym portfelu w banku. To jest twój fundusz awaryjny.
          • Przechowuj 40% swoich inwestycji w portfelu sprzętowym. Przechowuj go bezpiecznie gdzieś w domu. To jest Twoje konto oszczędnościowe.Przechowuj 10% swoich inwestycji na smartfonie. To jest twoje konto wydatków.Przechowuj 10% swoich inwestycji w portfelu Bonpay. Użyj go, aby zapłacić Kartą Bonpay w sklepach, które nie akceptują kryptowalut.Nie przechowuj niczego na giełdzie po dokonaniu transakcji.Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich tych zasad, Twoje kryptowaluty będą zarówno bezpieczne, jak i łatwe w użyciu, co pozwoli Ci odkryć wszystkie zalety całkowicie cyfrowych pieniędzy.