Jak założyć własny bank

Jak założyć własny bank
Category: Ciągu Ostatnich
16 października 2020

Założenie banku brzmi jak niemożliwe przedsięwzięcie z epoki pozłacanej; bardziej przystało na Rockefellera niż dzisiejszego właściciela małej firmy. Ale nie jest to tak niemożliwe, jak mogłoby się wydawać – ani tak ryzykowne.

Według Smart Money.com „trzyletni wskaźnik niepowodzeń nowych banków wynosi mniej niż jeden na 1000”, co w porównaniu z „60-procentowym wskaźnikiem niepowodzeń nowych restauracji” nie jest tak straszne. Zyski też nie są kiepskie. Witryna donosi: „6 770 banków lokalnych zarobiło 67 miliardów dolarów w ciągu ostatnich pięciu lat”.

W niedawnym wywiadzie dla Wall Street Journal , nawet były prezes Rezerwy Federalnej Alan Greenspan powiedział, że założyłby bank – gdyby był o 50 lat młodszy.

Zainspirowany kampanią Move Your Money, Huffington Post bada różne opcje, aby uczynić bankowość bardziej lokalną i osobistą. Dla osób przedsiębiorczych jednym ze sposobów na bardziej indywidualne podejście do bankowości może być rozpoczęcie własnej. Oto kilka wskazówek, jak zacząć.

Zidentyfikuj potrzebę

Jedną z pierwszych rzeczy, które każdy potencjalny właściciel małej firmy musi ocenić, jest potrzeba prowadzenia działalności w społeczności. Bycie właścicielem banku nie jest wyjątkiem.

Kiedy James Wall zakładał Global Trust Bank w Mountain View w Kalifornii, przeanalizował swoją okolicę, aby sprawdzić, czy nie ma takiej potrzeby.

„Banki społeczne w ogóle zniknęły” – powiedział Wall, prezes i dyrektor generalny Global Trust Bank. Global Trust znajdował się w Dolinie Krzemowej, a wiele małych banków w okolicy zostało ostatnio wykupionych przez duże konglomeraty. To pozostawiło dziurę w społeczności bankowej, którą Wall i jego partnerzy z radością wypełnili.

Global Trust Bank został otwarty 3 grudnia 2008 roku.

„Klient ma możliwość wejścia do drzwi i spotkania się twarzą w twarz z wyższą kadrą kierowniczą i podjęcia decyzji na miejscu” – mówi Wall. „To wszystko w jednym miejscu dla bardzo wysokiej jakości usług osobistych”.

Kapitał i regulacja

Na początek banki potrzebują około 12 do 20 milionów dolarów kapitału. Wiele banków lokalnych jest w stanie zebrać te pieniądze lokalnie. Mike Schultz, dyrektor generalny Harmony Bank w New Jersey, stwierdził, że 90% zgromadzonego kapitału pochodziło od społeczności. W przypadku Harmony Bank zarząd składał się z liderów biznesu z otoczenia, w tym z 40-letniej kancelarii prawniczej, firmy budowlanej i biura rachunkowego.

Po zgromadzeniu kapitału proces jest ledwo zakończony. Złożenie wniosku do agencji regulacyjnych jest żmudnym procesem, zwłaszcza w następstwie kryzysu finansowego. Wnioski o banki wspólnotowe uległy spowolnieniu od czasu recesji.

„Organy regulacyjne stały się znacznie bardziej rygorystyczne w ocenie wniosków” – mówi Wall. „Prawdopodobnie dziś trudniej jest uzyskać zatwierdzenie banku, niż byłoby to kilka lat temu”.

Jednak po zakończeniu procesu zatwierdzania przez organy regulacyjne bank może rozpocząć działalność.

Korzyści dla bankowości społecznej

Richard Whitsell, prezes i dyrektor generalny Fresno First Bank, założył trzy banki społecznościowe – lub, jak nazywają je w branży, banki de novo (z łaciny „nowe”). Whitsell pracował w Bank of America, ale po długiej karierze tam potrzebował zmiany.

„[Chciałem] zbliżyć się do prawdziwej bankowości, podejmować rzeczywiste decyzje i mieć wpływ na społeczność, w której żyjemy” – mówi Whitsell.

Obecnie Whitsell zatrudnia 22 pracowników. Siedzi na tym samym piętrze, co transakcje banku i cieszy się bezpośrednim wpływem na społeczność, w której mieszka.

„Naprawdę tworzymy siłę ekonomiczną w społecznościach, którym służymy” – mówi Whitsell.

KOREKTA : W poprzedniej wersji tej historii etymologia słowa „de novo” pochodziła z języka włoskiego, ale ostatecznie wywodzi się ona z łaciny.