AmRest zalicza zjazd na giełdzie. Firma boleśnie odczuła postęp płac swoich pracowników

Dom - Gielda - AmRest zalicza zjazd na giełdzie. Firma boleśnie odczuła postęp płac swoich pracowników

19.06.2019-561 widoki -Gielda

AmRest boleśnie odczuwa wzrost płac. Wyniki w dół

Wrocławska firma AmRest, która kieruje już ponad 1, trzy tys. barami KFC, Pizza Hut czy kawiarniami Starbucks mocno odczuła swoją ekspansję na niemieckim rynku oraz wzrost płac pracowników. Zysk netto spółki wyniósł przy pierwszym kwartale 2017 r. 20, 6 mln złotych i był o 48 proc. gorszy niż przed rokiem. Efekt? AmRest zalicza ostry zjazd na giełdzie.

Ostatnie miesiące dawny bardzo intensywne dla wrocławskiej firmy AmRest, polskiego łowcy barów szybkiej obsługi. Korporacja przejęła sieć kawiarni Starbucks w Niemczech. Tam też wykupiła 15 barów necie KFC. Ale to nie zaakceptować wszystko. We Francji dysponuje już ponad 100, zaś w Rosji kilkadziesiąt barów Pizza Hut. Niestety, niemiecki rynek dla wrocławskiego firmy okazał się twardym orzechem do zgryzienia. Zarabia tam znacznie mniej aniżeli w danym regionie.

Jak podaje spółka w raporcie, wynik EBITDA grupy wzrósł w I kw. 2017 r. o 0, 5 proc. do 117, 1 mln zł. Konsensus PAP zakładał zysk EBITDA w stopniu 133, 9 mln zł.

"Na tegoroczne wyniki duży wpływ miała konsolidacja biznesów przejętych na rynku niemieckim, gdzie obecnie zarówno Starbucks, jak jak i również KFC osiągają marże dokładnie niższe niż na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej. Wyłączając wpływ akwizycji profit EBITDA Grupy w Jak i również kw. 2017 wyniósł 132 mln zł i był o 13, 7 proc. wyższy, niż przed rokiem" - czytamy w raporcie.

AmRest cierpi przez presję płacową

Na plus możemy zapisać "relatywnie niskie koszta sprzedaży", co pozwoliło po części zredukować wpływ rosnących nakładów pieniężnych wynagrodzeń. To w tym segmencie firma zanotowała spore wzrosty.

- Obserwowana od dłuższego periodu presja na koszty płac w Europie Centralnej, Rosji i Hiszpanii przełożyła się na 1 pkt. proc. pogorszenia marży EBITDA Grupy AmRest. Dodatkowo relatywnie wyższe koszty wynagrodzeń sieci Starbucks i KFC w Niemczech rozwodniły marżę EBITDA Grupy o 1, jedenastu pkt. proc. - odczytujemy w raporcie.

Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej, że przedsiębiorstwo chcąc operować na zachodnim rynku, musi się polegać z wyższymi kosztami pracy. W Niemczech istnieją znacznie większe niż obok nas. Wynik aczkolwiek robi takie wrażenie, bowiem przed rokiem firma odrzucić rozrastała się jeszcze faktycznie mocno za naszą zachodnią granicą. Rolę odgrywa dlatego tutaj efekt bazy.

Dodajmy do tego, iż zysk operacyjny spadł dwanaście miesięcy do roku o 27, 4 proc. do 30, 1 mln zł jak i również również był niższy od oczekiwań analityków ankietowanych poprzez PAP, którzy spodziewali się, że wyniesie on sześcdziesięciu, 4 mln zł.

Wyniki AmRestu nie spodobały się inwestorom. Spółka gubi na warszawskim parkiecie ok. 4 proc. Od początku tygodnia walory firmy potaniały już o sześć, 6 proc.

Foto: Biznes Onet Notowania korporacji AmRest od 15. 05 do 19. 05.

AmRest - sprzedaż w górę

Na plus trzeba oddać przedsiębiorstwie rosnące przychody, które wyniosły 1, 147 mld złotych wobec 858, 2 mln zł rok wcześniej. - Dynamicznie rosnąca sprzedaż to efekt pozytywnych trendów LFL (sprzedaży porównywalnej - przyp. red. ) w dużej ilości marek grupy, zwiększonej objętości nowych otwarć (145 knajpek otwartych w ciągu ostatnich 12 miesięcy) oraz przejęcia 2 biznesów w Niemczech: sieci Starbucks w II kw. 2016 oraz 15 restauracji KFC w I kw. 2017 - napisano w raporcie.

Wyłączając zarobki z przejęć na branży niemieckim, sprzedaż Grupy przy Q1 2017 wzrosła na temat 18, 2 proc.

AmRest wspina się w rosyjską górę

AmRest doskonale radzi sobie na rynku rosyjskim. To tam notuje najwyższy przyrost sprzedaży. Przychody obok naszych wschodnich sąsiadów sięgnęły w I kw. 138, 3 mln zł.

Przychody tej dywizji wzrosły w I kw. 2017 o 55, 3 proc., w dużej mierze dzięki umacniającej się wartości rubla. Sprzedaż w walucie miejscowej wzrosła o 19 proc., na co wpływ miały utrzymujące się silne kierunki LFL oraz otwarcia świeżych restauracji (15 lokali otworzono w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy).

Największe przychody nadal jednak pochodzą z Europy Centralnej - wzrosły one w pierwszym kwartale do 585, 3 mln zł wobec 504 mln zł rok wcześniej. Po Polsce sprzedaż wzrosła do 12, 2 proc. do odwiedzenia 359, 4 mln zł. - Podobnie jak po poprzednich kwartałach, większość firm w regionie odnotowała stabilnie rosnącą sprzedaż LFL. W ciągu ostatniego roku przy CE otworzono 87 oryginalnych restauracji, co dodatkowo zwiększyło przychody tej dywizji.

Przychody w Europie Zachodniej wzrosły do 351, 1 mln zł z 204, 5 mln zł przed rokiem, głównie za sprawą przejęć w Niemczech - sprzedaż AmRestu w dziedzinie niemieckim wzrosła do 135, sześć mln zł z dwa, 5 mln zł w pierwszym kwartale 2016.

Foto: AmRest Sprzedaż Ekipy AmRest w pierwszym kwartale 2017 roku w stosunku do latek ubiegłych (w tys zł) Tagi: AmRest KFC Pizza Hut Niemcy płace Nasze państwo GPW Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku są poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na wciąż gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Wystarczy bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Agencji bankowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z