Bitcoin poleciał w dół po informacji, że Chiny zakażą działalności serwisów do wymiany kryptowalut

Dom - Finanse - Bitcoin poleciał w dół po informacji, że Chiny zakażą działalności serwisów do wymiany kryptowalut

27.06.2019-273 widoki -Finanse

Bitcoin kurs - Chiny zakazują wymiany

W piątek (8 września) gruchnęła wiadomość, że chińskie władze zamierzają zakazać działalności serwisów do wymiany kryptowalut. Natychmiast zareagowały na tą kobietą cyfrowe waluty. W wykop poleciał m. in. bitcoin, ethereum, bitcoin cash i litecoin. Bitcoin kosztuje w tym momencie 4200 dol., an ethereum 295 dol. W przeciągu dnia spadły odpowiednio o 8 i 11 proc. Potem nieco odbiły.

Informację o planach Chin podał tamtejszy finansowy portal, należący do chińskiej ekipy mediowej Caixin. Według niego Chińczycy przestaną mieć niebawem możliwość wymiany juanów w cyfrową walutę, której do tej pory dokonywali przy prężnie działających w Państwie Środka serwisach.

Chiny nie zakazują kryptowalut, natomiast "tylko" działalności serwisów umożliwających zakup bitcoina i odmiennych kryptowalut.

Tak wygląda kurs bitcoina w piątek, 8 września, po tym jak informacja przedostała się do mediów:

Foto: CoinMarketCap. com / zrzut ekranu

A tak zareagowało ethereum:

Foto: CoinMarketCap. com / zrzut ekranu

W lokalnych serwisach zamiany spadki kursu bitcoina, ethereum i litecoina był jeszcze bardziej dotkliwe. Oto szkolenie z Btcchina. com (piątek, 8 września, g. 19. 00):

Foto: https://www.btcchina.com/ / zrzut ekranu

To obecnie kolejny cios, jaki Chiny zadały cyfrowej walucie. Na początku września kierowniczy bank Państwa Środka, zdelegalizował oferty crowdfundingowe oparte dzięki blockchainie, tzw. ICO (Initial Coin Offerings).

Ludowy Bank Chin oświadczył, hdy brak regulacji tego programu zagraża porządkowi finansowemu, jak na przykład i samym osobom inwestującym pieniądze w dane plany.

Rosjanie chcą regulować, nie zakazywać

Tymczasem za regulację rynku kryptowalut bierze się Rosja. Rosyjskie minister zasobów Anton Siłuanow ogłosił po piątek zamiar uregulowania ruchu bitcoinami i innymi owego rodzaju internetowymi walutami, jeśli odbywa się on z udziałem rosyjskich mieszkańcówrezydentów i przedsiębiorstw.

"Państwo rozumie, że kryptowaluty będą rzeczywistością. Nie ma znaczenia ich zakazywać, jest konieczność ich uregulowania" - mówił Siłuanow.

Minister sprecyzował, że do końca roku jego resort opracuje ustawę, która określi procedurę nabycia kryptowalut. W do niej ramach ma być metrów. in. przewidziana rejestracja podmiotów chętnych do zakupu wirtualnych walut. Ma on okazać się zbliżony do zakupu obligacji skarbowych - powiedział Siłuanow.

Zobacz też: Bitcoin i Ethereum dzięki cenzurowanym. KNF i NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO ostro o kryptowalutach

Nie wyjaśnił, według jakich kryteriów władze ustalałyby, że transakcje bitcoinami podlegają rosyjskim regulacjom. Wskazał, że inwestycje po wirtualne waluty są obarczone dużym ryzykiem.

Rosja zmienia stanowisko

Reuters informuje, że początkowo rosyjskie władze uznawały bitcoiny i podobne waluty za nielegalne, jednak następnie przyjęły do wiadomości, iż istnieje rosnący w natychmiastowym tempie rynek wirtualnych walut. Rosyjski bank centralny zapowiadał walkę z nimi, przestrzegając, że bitcoiny są wykorzystywane w nielegalnej działalności, np. do prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa.

Przypomnijmy - bitcoin pojawił się w 2009 roku jak i również był początkowo wart skromniej niż dolara.

Związane z