Dziura budżetowa w kwietniu była dziesięć razy mniejsza, aniżeli zakładano

Dom - Finanse - Dziura budżetowa w kwietniu była dziesięć razy mniejsza, aniżeli zakładano

15.07.2019-226 widoki -Finanse

Deficyt budżetowy w kwietniu 2017 roku

Deficyt budżetowy po kwietniu miał wynieść ponad dziesięć mld złotych, an całkowicie... spadł do 0, dziewięć mld zł, w stosunku do 2, 3 mld zł po marcu. Całkowicie wyniósł 1, 5 proc. deficytu dopuszczonego w tym roku w wysokości 59, 3 mld zł a mianowicie wynika ze środowego komunikatu Ministerstwa Finansów na temat szacunkowego wykonania budżetu.

Zgodnie z danymi MF zyski po kwietniu br. wyniosły 117 mld zł, tj. 36 proc. zaplanowanych dzięki ten rok dochodów po wysokości ok. 325, czterech mld zł. Wydatki sięgnęły 117, 9 mld zł, tj. 30, 6 proc. z zaplanowanej na tenże rok kwoty 384, siedmiu mld zł.

Niski deficyt budżetowy po styczniu 2017

Tym samym deficyt osiągnął 0, 9 mld zł, co stanowi 1, 5 proc. z dopuszczonego tegoroczną ustawą budżetową deficytu rzędu 59, 3 mld zł.

Według szacunkowych danych po okresie styczeń-kwiecień 2017 r. dochody budżetu państwa dawny wyższe o 11, 6 mld zł w zestawieniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe wzrosły w niniejszym okresie o 21 proc. rdr.

Zauważono, że wzrost profitów odnotowano we wszystkich podstawowych podatkach:

 • dochody z VAT były wyższe o 33, 8 proc. rdr (tj. ok. 14, 4 mld zł)
 • z podatku akcyzowego i podatku od gier wzrosły o 3, 6 proc. rdr (tj. ok. 0, 7 mld zł)
 • z podatku PIT były lepsze o 7, 6 proc. (o ok. 1, 1-wszą mld zł)
 • z podatku CIT wzrosły o piętnasty, 1 proc. (tj. w porządku. 1, 7 mld zł)
 • dochody z tytułu podatku od niektórych sekcji finansowych wyniosły 1, 4 mld zł.

W okresie od stycznia do odwiedzenia kwietnia 2017 r. dochody niepodatkowe wyniosły 7, 12 mld zł i zostały niższe o 7, trzech mld zł w stosunku do analogicznego okresu r. ubiegłego. MF tłumaczy, iż w lutym 2016 roku miała miejsce wpłata dzięki rachunek budżetu państwa z tytułu aukcji LTE, której nie zaakceptować było w 2017 r.

Zgodnie z danymi MF w okresie styczeń-kwiecień br. z budżetu państwa wydano 117, 9 mld zł, wobec 116, 5 mld zł w tym danym okresie zeszłego roku. "Największe różnice w wykonaniu kosztów w stosunku do okresu styczeń-kwiecień roku ubiegłego odnotowano w ramach budżetów wojewodów (wykonanie wyższe o ok. 7, 8 mld zł), co jest głównie związane wraz z wypłatą świadczeń wychowawczych w zakresie priorytetowego rządowego programu rodzina 500 plus w sezonie styczeń-kwiecień br. – przy roku ubiegłym wypłata tychże świadczeń wystartowała od kwietnia" - napisano w komunikacie.

MF podał, iż różnice w wykonaniu wydatków wobec biegłego roku zauważano w ramach ZUS (wydano w mniejszym stopniu o ok. 3, jednej mld zł), co wydaje się być spowodowane m. in. przekazaniem w marcu 2016 r. środków na wypłatę jednorazowych dodatków pieniężnych dla niektórych emerytów, rencistów i pozostałych osób uprawnionych do tychże dodatków, a także korzystniejszym wpływem składek w czasie styczeń–kwiecień 2017 r. w stosunku do analogicznego sezonu roku ubiegłego.

W harmonogramie dochodów i wydatków budżetu państwa w 2017 r. resort finansów przewidywał, hdy deficyt po kwietniu wyniesie 10 mld 469 mln 220 tys. zł. Przy tym okresie planowano profity w wysokości 110 mld 763 mln 367 tys. zł, a wydatki przy wysokości 121 mld 232 mln 587 tys. złotych.

Tagi: budżet brak budżetowy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może ustrzec się kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał świeże zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Instytucji finansowej i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z