Harley-Davidson też truł środowisko. Winę chciał zrzucić na klientów

Dom - Finanse - Harley-Davidson też truł środowisko. Winę chciał zrzucić na klientów

28.08.2019-452 widoki -Finanse

Harley-Davidson oszukiwał na spalinach. Otrzymał karę 12 mln dol.

Harley-Davidson, legendarny producent motocykli, musi zapłacić 12 mln dol. kary za sprzedaż nielegalnych urządzeń zwiększających emisję spalin. Akcje firmy spadły o przeszło 10 proc. Jednak to nie grzywna będzie najdotkliwsza dla firmy.

Kultowy producent z Milwaukee dostał orgazmu do porozumienia z amerykańską Agencją Ochrony Środowiska (EPA) po tym, jak urząd przebadał motocykle firmy pod aspektem emisji spalin.

Okazało się, że firma, według szacunków EPA, sprzedała od 2008 r. ok. 340 tys. wzorów z zamontowanym urządzeniem pod spodem nazwą "Street Performance Tuner", które zwiększało emisję więcej niż dopuszczalne normy.

Ale to nie wszystko. Według agencji, Harley sprzedał również 12 tys. motocykli, które nie spełniały norm palenia ustalanych przez EPA.

Harley-Davidson chciał przerzucić winę na klientów

Producent odpierał zarzuty EPA, argumentując, że "Street Performance Tuner" dotyczył jedynie motocykli przeznaczonych do wyścigów na zamkniętych obiektach, natomiast nie w terenie. Co jest równoznaczne z ustanowieniem, że producent pragnął umyć ręce, a winą obarczał klientów. EPA jednakże postawiła na swoim.

Teraz firma musi uiścić 12 mln dol. kary oraz 3 mln dol. na ekologiczne projekty wspierające lokalną społeczność. Najdotkliwsze jednakże w całej sprawie stanie się odkupienie wszystkich urządzeń tuningujących i ich zniszczenie. Nie znamy jeszcze dokładnych wyliczeń, jednak znalezienie jak i również wykup 340 tys. "tunerów" może nie być niedrogie.

Harley'owi spada

Zaraz po tym, kiedy afera wyszła na jaw, kurs działaniu firmy na amerykańskiej giełdzie spadł o ok. dziesięć proc. Szybko jednak wrócił do wcześniejszych poziomów.

Foto: Investing. com Kurs acji Harley-Davidson

- Nabierając pod uwagę pozycję Harley’a w branży, to nadrzędny krok w kierunku zresetowania w branży urządzeń niebezpiecznych gwoli środowiska i naszych wspólnoty - pisał w oświadczeniu Departamentu Sprawiedliwości John Cruden, asystent prokuratura generalnego.

Jak informuje BBC, na aferze silnikowej Volkswagena z chwili roku, amerykańska Agencja Ochrony Środowiska znacznie zwiększyła kontrole emisji spalin w Stanach Zjednoczonych.

W kilku punktach:

  1. 340 tys. motocykli Harley-Davidson w USA posiadało zamontowane urządzenie tuningujące, które zwiększało emisję spalin.
  2. Firma zobowiązała się do zapłacenia 12 mln dol. kary i odkupienia a także zniszczenia wszystkich urządzeń tuningujących zwiększających emisję spalin.
  3. Kurs wyceny spółki natychmiast po informacji o zasądzeniu kary spadł o dziesięć proc.
Tagi: motoryzacja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę według aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

Związane z