Po ile będzie euro w 2017 r.? Istnieją pierwsze przepowiednie

Dom - Finanse - Po ile będzie euro w 2017 r.? Istnieją pierwsze przepowiednie

26.07.2019-854 widoki -Finanse

EURPLN pod koniec 2017 r.? Kluczowe pary walutowe

Rynek pieniężny to ruletka. Bardzo ciężko przewidzieć ceny poszczególnych walut obcych w perspektywie tygodniowej, zaś co dopiero rocznej.

Duński Saxo Bank podjął jednak wyzwanie i postanowił przeanalizować kilka kluczowych par walutowych. Jakich cen jesteśmy wstanie spodziewać się pod koniec 2017 r.?

Para EUR/PLN: 4, 50

Polityka polskiego rządu zakładająca obniżenie wieku emerytalnego oraz wypłatę świeżych dodatków na dzieci osłabi budżet już w ewentualnym roku, a dalszy ujemny wpływ tych kroków w finanse państwa będzie odczuwalny w 2018 i kolejnych latach.

Po mnóstwo latach poprawy, wygląda na to, że w 2017 deficyt budżetowy wzrośnie, przypuszczalnie w kierunku poziomu trzech proc., który jest unijnym limitem (choć może pozostawać on podwyższony w następnych latach).

Pojawiły się także sygnały wskazujące na spowolnienie wzrostu inwestycji w polskich firmach a również segmencie budowlanym – kierunki te należy także scalić z działaniami nowego rządu. Europę czeka seria politycznych testów od początku do odwiedzenia połowy 2017 – jeszcze w grudniu tego roku będziemy świadkami referendum konstytucyjnego we Włoszech, a po przyszłym roku odbędą się wybory w kilku tych popularnych państwach.

Można spodziewać się nasilenia niepewności w nawiązaniu z pogarszającą się sprawą banków we Włoszech, a nawet w Niemczech – nadchodzące działania naprawcze mogą wciąż długo nie poprawić nastrojów.

Zawirowania te pokazują na osłabienie walut silnie powiązanych z kursem euro, takich jak PLN, chociaż w pierwszej połowie spodziewanego roku. Kurs EUR/PLN może okresowo wzrosnąć powyżej cztery, 50, ale prawdopodobnie zakończy rok nieco poniżej własnych szczytów.

Para EUR/USD: 1, 00

Na początku 2017, kurs EUR/USD być może spaść poniżej poziomu parytetu, jeśli rynek w ukończeniu wliczy w pełni po ceny bardziej agresywną politykę Rezerwy Federalnej (Fed) AMERYCE, ECB będzie nadal oponować na luzowaniu ilościowym zaś w Europie wzrośnie niepewność polityczna związana z referendum we Włoszech oraz doborami w Holandii, Francji jak i również Niemczech.

Europę przypuszczalnie czeka głęboka reforma centralnych unijnych instytucji, ale elementem, który ją wywoła, zostanie pewnego rodzaju kryzys. Ma możliwość do niego dojść z powodu rosnącej popularności ruchów populistycznych, których siłę odczuliśmy podczas referendum w kwestii Brexitu oraz wyborów prezydenckich w USA wygranych za pośrednictwem Donalda Trumpa.

Jednak do końca 2017 jest, że nadzieje związane wraz z odbiciem w USA będą zbyt wygórowane i euro zacznie odrabiać straty wraz z obszaru poniżej poziomu parytetu.

Para EUR/CHF: jednej, 10

Nie spodziewamy się żadnego dramatu w wypadku EUR/CHF, nawet biorąc pod uwagę fakt, że Europę czekają zawirowania natury politycznej, tak jak wspomnieliśmy w komentarzu do EUR/USD. Frank charakteryzuje się już ponieważ istotnym premium w stosunku do euro.

A z uwagi na fakt, że w przyszłym roku stopy mogą wzrosnąć, inwestorzy nie będą już faktycznie silnie zainteresowani walutami państw z ujemnymi stopami, po tym frankiem. Szwajcarski pula centralny (SNB) będzie ciągle interweniować przeciwko umocnieniu franka szwajcarskiego, który posiada status bezpiecznej przystani.

Kurs EUR/CHF nadal może spaść w kierunku 1, 0500 – nawet mimo możliwej interwencji SNB na początku r., gdy Europa znajdzie się w politycznych tarapatach, an ECB będzie nadal przy trybie QE.

Jednak, ECB może ograniczyć kupno aktywów od drugiego kwartału przyszłego roku, a sytuacja na europejskiej scenie politycznej może stopniowo stabilizować się (w drugiej połowie roku), co mogłoby doprowadzić do odwiedzenia odbicia kursu euro wobec większości walut.

Para EUR/RUB: 75, 0

Rubel jest przewartościowany pod koniec 2016, ponieważ ceny ropy naftowej znajdują się znacznie poniżej poziomów potrzebnych do odwiedzenia stabilizacji rosyjskiej gospodarki. Rubel otrzymał nieco wsparcia od czasu rosnących cen innych materiałów, których notowania pociągnęły w górę możliwości produkcyjne Chin – jednak nie przełoży się to w najbliższym czasie na znaczny postęp obrotów eksportowych.

Rubel może okazać się nawet słabszy niż wskazujemy w polskiej prognozie. Nie spodziewamy się zwyżki cen ropy prócz zakres z 2016, bowiem członkowie OPEC i fabrykanci spoza OPEC mogą posiadać trudności z trzymaniem się niższych kwot produkcji. A to właśnie znaczne ograniczenie podaży ropy jest konieczne, by ustabilizować sytuację dzięki rynku tego surowca.

Para EUR/GBP: 0, 7800

Ryzyko związane z Brexitem zostało już całkiem wliczone w ceny. Naszym zdaniem, funt osiągnął już w 2016 swój dołek. Być może pozostanie nieco niepewności wokół brytyjskiej waluty na początku 2017, ale z czasem powinna ona zacząć zyskiwać na wartości.

Przede wszystkim, konserwatywny kandydat we francuskich wyborach prezydenckich - Francois Fillon – który ma szanse na wygraną, wydaje się być Anglofilem skłonnym do kooperacji z Londynem. W przeszłości wyrażał się on też krytycznie wobec takich unijnych instytucji jak Komisja Europejska, która reprezentuje twarde stanowisko w negocjacjach dotyczących Brexitu.

Część osłabienia funta należy tłumaczyć problemami strukturalnymi, ale większość jest wywołana obawami przed izolacją ANGLII po Brexicie oraz osłabieniem brytyjskiego sektora usług finansowych. Jednak obawy te istnieją przesadzone.

ZOBACZ TAKŻE

Pod koniec tego roku oczekuje nas rajd. "Dolar oderwał się od rzeczywistości"

Banki robią coś, czego odrzucić widzieliśmy od setek czasów. To radykalnie zmienia światową gospodarkę

Porównaj najlepsze propozycji wymiany walut w kantorach internetowych, uwzględniając wszystkie koszty transakcji tj. bieżące warsztaty walut, marże kantorów, koszty przelewów międzybankowych.

Związane z