Bułgaria nie usuwa wejścia do strefy € w 2022 r.

Dom - Finanse - Bułgaria nie usuwa wejścia do strefy € w 2022 r.

04.07.2019-688 widoki -Finanse

Bułgaria nie wyklucza wejścia do strefy euro w 2022 r.

Bułgaria nie wyklucza wejścia do strefy euro w 2022 r., a wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis wyrażając stanowisko Komisji podkreślił, iż kraj odpowiada wszystkim ekonomicznym i fiskalnym kryteriom wejścia do mechanizmu ERM II z wyjątkiem walutowych.

Dombrovskis uczestniczył we wtorek w Sofii w corocznym spotkaniu przedstawicieli rządu i bułgarskiego biznesu, poświęconym tworzeniu i perspektywom wejścia Bułgarii do strefy euro. Kraj oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę w lipcu ubiegłego roku. Według ministra finansów Władisława Goranowa wejście Bułgarii do odwiedzenia strefy euro od jednej stycznia 2022 r. nie wydaje się być wykluczone, chociaż jest ma możliwość zbyt optymistyczne i technicznie trudne do zrealizowania.

Bułgaria nie wyklucza wejścia do strefy euro przy 2022 r.

Premier Bojko Borisow wyraził przekonanie, że wprowadzenie euro przyczyni się zdyscyplinowania banków i wyeliminuje w nich nadużycia, analogiczne do tych, które doprowadziły do upadłości w 2014 roku KTB, czwartego w odniesieniu do wielkości banku w państwie. Nie wykluczył jednocześnie oporu ze strony skłonnych do odwiedzenia malwersacji bankierów.

Szef Bułgarskiego Banku Narodowego Dimitar Radew zapewnił, że Bułgaria wejdzie do strefy €, zachowując obecny kurs lewa do euro (1, 95583 lewa za 1 euro - PAP). Dodał aczkolwiek, że kwestia kursu wciąż jest w fazie dyskusji i istnieją obawy, że niektórzy członkowie eurogrupy są proponować jego zmianę po celu opóźnienia przyłączenia się Bułgarii do strefy €. Dodał, że Bułgaria nie zamierza odstąpić od obecnego kursu.

Według Radewa prace nad wejściem Bułgarii do mechanizmu ERM II przebiegają dobrze. Wyniki stress testów w sześciu dużych bankach będą znakomite w lipcu br.

Zarówno minister finansów Goranow i komisarz Dombrovskis, jakim sposobem i inni uczestnicy konferencji wyrazili opinię, że prawdziwe w Bułgarii obawy zanim podwyżką cen i wzrostem inflacji po przyjęciu € są wyolbrzymione.

Zmiany cen można się spodziewać. Lecz będzie ona połączona z konwergencją dochodową" – tłumaczył Goranow. „Doświadczenia odmiennych państw pokazują, że tego rodzaju typu wstrząsy podlegają sterowaniu i istnieje wiele mechanizmów dla minimalizacji ryzyka” – dodał.

Według Dombrovskisa „pogląd, że wprowadzenie € prowadzi do podwyżek opłat, jest głęboko zakorzeniony, lecz w przypadku ostatnich pięciu krajów, które weszły do strefy euro, efekt inflacji był bardzo ograniczony”.

Związane z