Dlaczego Twój wynik kredytowy nagle spadł o ponad 100 punktów

Category: Oceny Zdolności
17 lutego 2021

7 marca 2018

Shawn Lane

Consumer Credit Expert

W mojej pracy codziennie otrzymuję pytania, takie jak to, które otrzymałem w zeszłym tygodniu:

„Shawn, ciężko pracowałem przez jakiś czas, mając nadzieję, że poprawię swoje wyniki kredytowe. Robiłem dobre postępy, ale kiedy zalogowałem się do swojego monitoringu kredytów, aby sprawdzić stan kredytu w tym miesiącu, okazało się, że moja ocena kredytowa właśnie spadła o ponad 100 punktów! Co mogło spowodować, że moja zdolność kredytowa spadła tak szybko?

Nagłe, drastyczne spadki zdolności kredytowej nigdy nie są zbyt miłym zaskoczeniem. Jeśli ciężko pracowałeś, aby poprawić swoje wyniki kredytowe, samodzielnie lub z pomocą profesjonalisty, spadek oceny kredytowej może być wręcz irytujący. Niestety, nie zawsze jest łatwa odpowiedź na pytanie „dlaczego moja zdolność kredytowa nagle spadła? Odpowiedź na to pytanie będzie zależeć od wielu czynników, z których wszystkie można znaleźć w tym samym miejscu – w raporcie kredytowym.

Oceny kredytowe są oparte na informacjach zawartych w twoich raportach kredytowych – nic dodać nic ująć. Dlatego jeśli twoje wyniki kredytowe spadły, dokładne zbadanie raportów kredytowych powinno ujawnić źródło problemu. (KLIKNIJ TUTAJ, aby umówić się na bezpłatną analizę kredytową z konsultantem kredytowym Financial Renovation Solutions).

Chociaż dokładne przyczyny spadku zdolności kredytowej mogą się znacznie różnić, oto 3 typowe przyczyny, dla których Twoja zdolność kredytowa mogła spaść o ponad 100 punktów.

Scenariusz 1: Zapomniałeś dokonać płatności

Zapomniana płatność często może być przyczyną nagłego, nieoczekiwanego spadku zdolności kredytowej. Negatywny wpływ zapomnianej płatności można jeszcze bardziej spotęgować, jeśli wierzyciel obecnie zgłasza również „zaległe saldo również w Twoich raportach kredytowych. Jednym z pierwszych obszarów, które należy zbadać w przypadku spadku zdolności kredytowej, jest sekcja historii płatności pod każdym z kont w raporcie kredytowym.

W zależności od kredytu, nawet pojedyncza nowa 30-dniowa zwłoka w płatności może być znacząca, zwłaszcza jeśli na koncie widnieje zaległe saldo. Modele oceny zdolności kredytowej są zaprojektowane w taki sposób, że im wyższa jest Twoja zdolność kredytowa, tym bardziej pojedynczy błąd może Cię zranić. Konsument z czystym raportem kredytowym prawdopodobnie odczuje znacznie bardziej znaczący spadek oceny kredytowej z powodu nowej opóźnionej płatności niż osoba, u której w raporcie pojawiło się już kilka innych opóźnionych płatności.

Scenariusz nr 2: Do Twoich raportów kredytowych dodano nową pozycję poniżającą

Innym potencjalnym wyjaśnieniem, dlaczego Twoje wyniki kredytowe mogły spaść, może być dodanie obraźliwych lub negatywnych kont do raportów kredytowych. Obraźliwą pozycją może być nowe konto windykacyjne, nowy wyrok, nowy zastaw podatkowy, nowe bankructwo itp. Jeśli kiedykolwiek zauważysz nagły spadek wyników kredytowych, powinieneś natychmiast sprawdzić 3 raporty, aby sprawdzić, czy są jakieś nowe, dodano pozycje negatywne.

Pamiętaj z góry, że nowy problem z kredytem może spowodować, że dobre wyniki kredytowe pogorszą się bardziej niż niższe oceny kredytowe. Na przykład konsument z oceną kredytową 780 prawdopodobnie odczuje znacznie bardziej radykalny spadek oceny kredytowej w wyniku dodania nowego konta windykacyjnego w porównaniu z konsumentem, który miał początkową ocenę kredytową 580.

Scenariusz 3: jesteś ofiarą błędu lub kradzieży tożsamości

Są chwile, kiedy zdolność kredytowa może drastycznie spaść, nawet jeśli osobiście nie zrobiłeś nic złego. Modele oceny zdolności kredytowej służą do oceny informacji zawartych w raportach kredytowych i wystawiania oceny na podstawie tych danych. Może to stanowić problem za każdym razem, gdy w raportach kredytowych pojawi się błąd, ponieważ model scoringowy nie rozpozna różnicy między legalnym kontem a błędem.

To samo można powiedzieć, gdy dochodzi do kradzieży tożsamości. Model scoringowy nie będzie w stanie odróżnić konta, które legalnie otworzyłeś, od konta, które zostało otwarte oszukańczo na Twoje nazwisko. Jeśli jakaś pozycja pojawia się w twoich raportach kredytowych, to zazwyczaj jest to uczciwa gra, którą należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu twoich ocen kredytowych.

Na szczęście przysługują Ci prawa za każdym razem, gdy padniesz ofiarą błędów w sprawozdawczości kredytowej lub oszustwa. Jednym z twoich praw jest prawo do zakwestionowania niedokładnych danych w raportach kredytowych z agencjami sporządzającymi sprawozdania kredytowe. Możesz sam inicjować spory lub możesz zatrudnić specjalistę, który pomoże Ci w poruszaniu się po procesie. Tak czy inaczej, nigdy nie należy ignorować niedokładnych raportów kredytowych, ponieważ konsekwencje takiego postępowania mogą być bardzo kosztowne.

KLIKNIJ TUTAJ lub zadzwoń pod numer 888-617-6841, aby już dziś rozpocząć odnawianie kredytu i stylu życia.